tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.3.2012 15:24:00

Gıda güvenliği mi, siyasi güvenlik mi ?

İran-ABD ilişkilerinde siyasi gerilimlerinin doruğa ulaşmasına karşın İran’ın geçtiğimiz günlerde ABD’den 120 bin ton buğday alımı gerçekleştirmesi uluslararası düzeyde yankı buldu. Sürdürdüğü nükleer program nedeniyle ABD ve Avrupa’nın çeşitli ekonomik yaptırımlarına maruz kalan İran’ın son dönemde temel gıda maddelerini temin etmekte zorlandığı bildiriliyor.

ABD Tarım Bakanlığı’na göre bu buğday alışverişi, İran’ın tarımsal üretiminin kuraklık yüzünden yarı yarıya düştüğü 2008 yılından beri gerçekleştirdiği en büyük ithalat hamlesi olarak kayıtlara geçti. ABD’de son süreçte düşüş eğilimi gösteren tahıl sözleşmeleri ve satışlarının da bu beklenmedik ihracat haberiyle rahat bir soluk alabileceği söyleniyor. 2009 yılından bu yana ilk kez ABD buğdayına talip olan İran’ın, büyüyen ekonomik sıkıntılar karşısında takas yöntemiyle çeşitli ülkelerden altın ve petrol karşılığında gıda temin etmeye başladığı belirtiliyor.

Uluslararası restleşmelerin arttığı ve savaş yönündeki endişelerin dönüp dolaştığı şu günlerde yaşanan bu gelişme, gıdanın dünya politikalarında da en temel belirleyenlerden biri olduğunu ispatlıyor. Gıda güvenliğinin bir sorun olduğu yerde altının da, nükleer silahların da kendilerine atfedilen önemi yitirdikleri görülüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.