tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.11.2013 07:54:38

Spekülasyon mu aflatoksin mi?

İspanya Tarım Ürünleri Kooperatifler Birliği, Avrupa'ya ihraç edilen fındıkta aflatoksine rastlandığı iddiasıyla Türkiye'den fındık alımını durdurulması talebinde bulundu. Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Şahin Başaran, "Bu, üreticilerimizi baskı altında tutup panik yaratarak ellerindeki fındığı piyasaya indirmeleri için yapılmış bir oyun" diyor. Başaran, spekülasyonun tamamen iç piyasaya yönelik ve fındığın muhtemel fiyat artışının önüne geçmek için yapılan çıkış olduğunu öne sürüyor. Avrupa'daki bu söylemin muhtemelen iç piyasada da destekçileri olduğunu savunan Başaran, “Dedikodudan ibaret bir konudur. Geçtiğimiz sezon hava şartlarını değerlendirdiğimizde fındığın içinde insan sağlığına zararlı madde olması mümkün görünmüyor çünkü aşırı verim yoktu. Dolayısıyla bahçelerde herhangi bir zararlı mücadelesi de yoğun yapılmadı” diyen Başaran şöyle devam ediyor: “Şunu çok rahat dile getirebiliriz ki eğer Avrupa'nın fındık ihtiyacı varsa her halükarda alacaktır. Geçen yıl rekolte çok düşüktü. Bizim iddiamız buydu ve doğru olduğu ortaya çıktı. Bu da iç piyasada fındık fiyatının yükselmesi dolayısıyla da Avrupa'da fındık fiyatının yükselmesine sebep oluyor. Avrupalı alıcılar bu fiyatı düşürebilmek için Türk fındığını kötülüyor. Konu bu kadar basit."    

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.