tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.11.2013 07:54:38

Spekülasyon mu aflatoksin mi?

İspanya Tarım Ürünleri Kooperatifler Birliği, Avrupa'ya ihraç edilen fındıkta aflatoksine rastlandığı iddiasıyla Türkiye'den fındık alımını durdurulması talebinde bulundu. Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Şahin Başaran, "Bu, üreticilerimizi baskı altında tutup panik yaratarak ellerindeki fındığı piyasaya indirmeleri için yapılmış bir oyun" diyor. Başaran, spekülasyonun tamamen iç piyasaya yönelik ve fındığın muhtemel fiyat artışının önüne geçmek için yapılan çıkış olduğunu öne sürüyor. Avrupa'daki bu söylemin muhtemelen iç piyasada da destekçileri olduğunu savunan Başaran, “Dedikodudan ibaret bir konudur. Geçtiğimiz sezon hava şartlarını değerlendirdiğimizde fındığın içinde insan sağlığına zararlı madde olması mümkün görünmüyor çünkü aşırı verim yoktu. Dolayısıyla bahçelerde herhangi bir zararlı mücadelesi de yoğun yapılmadı” diyen Başaran şöyle devam ediyor: “Şunu çok rahat dile getirebiliriz ki eğer Avrupa'nın fındık ihtiyacı varsa her halükarda alacaktır. Geçen yıl rekolte çok düşüktü. Bizim iddiamız buydu ve doğru olduğu ortaya çıktı. Bu da iç piyasada fındık fiyatının yükselmesi dolayısıyla da Avrupa'da fındık fiyatının yükselmesine sebep oluyor. Avrupalı alıcılar bu fiyatı düşürebilmek için Türk fındığını kötülüyor. Konu bu kadar basit."    

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.