Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Olaylar | Türkiye’den tarım haberleri

"Kanserli köy" "Tarımköy" olabilecek mi?

"Kanserli köy” olarak gündeme gelen Nevşehir’in Karain köyü, kanser vakalarının temel nedeni olduğu düşünülen erionit maddesinden arındırılıyor. TOKİ'nin hazırladığı proje Karain'e 126 Tarımköy konutu inşa etmeyi hedefliyor.

AB desteği TKDK’yla Elazığ’a gidiyor

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) eli Elazığ’a değiyor. Kurum Elazığ'da 7 başlıkta tarımsal yatırımları destekleyecek.

‘Üçlü Yıkama’ İle Çevreye Destek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, geliştirdiği yeni proje ile zirai atıkların geri dönüşümünü veya yok edilmesini sağlamayı hedefliyor. 'Üçlü Yıkama Yöntemi' adı verilen sistem pestisitlerin ambalajlarını ve atıklarını tehlikesiz hale getirecek.

Kadınlara İş Var, Para Yok

Türkiye'de kadınlar en fazla ''nitelikli tarım ve hayvancılık'' alanında istihdam ediliyor. Ancak eldeki veriler kadınların tarıma verdikleri emeklerin karşılığını alamadıklarını gösteriyor.

Bugün çiftçilerin günü

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nü Ankara'da düzenlediği etkinlikle kutlayacak.

2012 tarım destekleri açıklandı

Bakanlar Kurulu'nun 2012 yılına ait tarımsal desteklemelere ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayınlandı. Karara göre, üreticilere alan bazlı olarak mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılacak.

Destek kaşıkla geldi kepçeyle gitti

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yaptığı yönetmelik değişikliği “zeytinlik saha”sını yeniden tanımlayarak 25 dekar (25 bin metrekare) altındaki zeytinlikleri, hidro elektrik santral (HES) inşaatlarına, turizm tesislerine ve konut yapılanmasına açtı.

Kartvizitler sanayiciden üreticiye mi dönüyor?

Tekstil ve konfeksiyon ile özdeşleşen Denizli'de tarım sektörüne büyük ölçekli yatırımlar yapılmaya başlandı. Bu yatırımlar arasında örtü altı domates üreticiliği başı çekiyor.

Organik Tarım Havzası çöp eve dönüyor

Rize’de Pazar Belediyesi çöplerini Organik Tarım Havzası ilan edilen Hemşin Vadisi’nde dere kenarına dökmeye başlayınca halkın tepkisini çekti. Hemşin Vadisi, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından belirlenen koruma öncelikli 200 ekolojik vadiden biri.

En çok sevilen en çok şikayet edilen oldu

'Alo Gıda 174' hattına bu yılın ilk 4 ayında yapılan aramaların sonuçları açıklandı. Başvurular, ürün gruplarına göre incelendiğinde en yüksek ihbar veya şikayetin tahıl, un ve unlu mamullere üzerine olduğu belirlendi.

Tartışma büyüyor: Bir parça tarla alır mıydınız?

Yabancıya mülk satışı yasasına tepki devam ediyor. Komisyon raporuna muhalefet şerhi yazan CHP ve MHP, ‘’Tarım arazileri dahil, ülkenin tamamı satılabilecek’’ diyor.

Tarım desteği arttı yolsuzluk büyüdü

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (KOM) 2011’de mali suçlarla mücadele kapsamında yürütülen operasyonların raporunu açıkladı. Raporda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca verilen tarım destekleme ödemelerinde görülen usulsüzlükler dikkat çekiyor.

Petrol yerine 'armudun sapı, üzümün çöpü'

Yeni biyoyakıt yaklaşımlarına göre; tahıl kabukları, buğday samanı, üzüm posası gibi gıda kısmı tüketilmiş bitkilerin atıkları ya da kenevir gibi tüketimine izin verilmeyen bitkiler potansiyel enerji kaynaklarını oluşturuyor.

Karpuza "imha" uyarısı lezzetini artıracak mı?

Karpuzda lezzet sorununa çözüm arayışları sürüyor. Ödemiş Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü hasat mevsiminden önce toplanan karpuzların İzmir Yaş Meyve ve Sebze Hali girişinde kontrol edilip kabak çıkmaları halinde imha edileceği uyarısını yaptı.

2B’de sona gelindi

2B olarak adlandırılan Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun Tasarısı, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Destekler üreticiyi tatmin edecek mi?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2012 yılı üretici fark ödemelerini açıkladı. Önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmeyi bekleyen kararname toplam 7,6 milyar liralık bir üretici desteğini öngörüyor.

Üretici borcuna sadık kaldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın sıfır ve düşük faizli kredi uygulamasından faydalanan üreticilerin yüzde 99’u kredilerini zamanında geri ödedi.

Bu yıl da son gülen ABD olacak!

USDA, 2012 yılında Türkiye’nin pamuk üretim miktarı ve ekim alanının 2011’e göre daralacağını duyurdu. Türkiye’nin bir numaralı pamuk tedarikçisi ABD için sevindirici olan bu haber Türkiye’nin pamuk üretiminde yine sınıfta kalacağına işaret ediyor.

Tarım ürünleri enflasyonu dengeledi ama…

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üretici fiyatlarının (ÜFE) Mart ayında, Şubat ayına göre yüzde 0,36 artmasına karşın tarımda fiyatların yüzde 1,16 gerilediğini, yıllık artışın ise tarımda yüzde 6,16'da kaldığını belirtti.

İyi Tarım'da daha iyisi mümkün mü?

Çevre ve insan sağlığına duyarlılık temelli 200’ün üzerinde kriterden oluşan İyi Tarım Uygulamaları’nı benimseyen üretici sayısının 5 bini geçtiği belirtiliyor.

Kayısı örtü altına giriyor

Malatya'da kayısı üreticiliği İnönü Ünviersitesi'nin girişimiyle örtü altına giriyor. Aynı araziye dikili olan kayısı ağaçları arasında sera naylonlarının altında bulunanlar erkenden çiçek açmaya başladı.

Tarımda bardağın dolu tarafını kim görecek?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, bu kış yaşanan yoğun kar yağışının tarımda ürün artışına işaret ettiğini söyledi. Üretici içinse aynı yağışlar yeni bir sorunun habercisi olabilir.

Mısır kurdunun iştahı kaçtı

Özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika kıtalarında mısır mahsulüne büyük zararlar veren mısır kurtlarının yaşam döngüleri açığa çıktı. Son 50 yıla ait veriler, transgenik mısır üretiminin zararlıyla mücadelede en etkin yöntem olduğunu ortaya koyuyor.

Patates üreticisi kısır döngü içinde

Plansızlığın ve ilgisizliğin olduğu yerde yeni teknoloji ve girişimler de anlamını yitiriyor. Niğde'de tarımsal kredilerin borç yükü altına giren patates üreticileri haciz yaptırımı ile karşı karşıya.

Devamını Yükle
10