Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Olaylar | Türkiye’den tarım haberleri

İstanbul tarım mı yoksa sanayi kenti mi?

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bu yılın Ocak-Mayıs döneminde 7 milyar 790 milyon dolarlık tarım ihracatının 2 milyar 106,2 milyon dolarının İstanbul'dan yapıldığını bildirdi.

Prim ödemeleri bugün yapılıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, prim ödemelerine devam ediyor.

Reçete yazmak için sınav şart

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca yayınlanan yeni Yönetmelik’e göre Reçete Yazma Yetki Belgesi almayan kişiler bitki korum ürünleri için reçete yazamayacak. Söz konusu belge ise yapılacak sınavla verilecek.

TAGEM’den yeni buğday çeşidi

TAGEM'e bağlı GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi, katkı maddesi kullanmaksızın makarnaya doğal sarı rengini verecek buğday çeşidi geliştirdi. “Güney Yıldızı” adı verilen buğdayın ekimine de başlandı.

Topraktan aldığın haz kaç lira eder?

Konya’da, 2002 yılında sınırlı sayıda açılan hobi bahçelerinin sayısı şimdilerde 3 bini aştı. Binlerce kişinin ilgi gösterdiği hobi bahçeleri amatör üreticilerin çoğalacağına işaret ediyor.

Akın var, Çin’e akın!

TİM verilerine göre, Türkiye’den Çin’e yapılan tarım ürünleri ihracatında rekorlar kırılıyor. Çin’in en sevdiği Türk ürünlerinin başında fındık ve incir geliyor. Çin’e yapılan ihracat başarısının sebebini ise anlamak zor değil…

Tarım Gündemi Cebe Geliyor

Türkiye’nin GSM operatörlerinden Avea, geliştirdiği “Tarım Haber Paketi” ile tarım alanına yönelik bir bilgilendirme hizmetini hayata geçiriyor.

Türk Traktör Üreticileri Evinde Ağırlıyor

Tarımsal iş makineleri sektöründeki 60. yılına yaklaşan Türk Traktör, Türkiye’nin farklı bölgelerinden Ankara'daki fabrikasına gelen konuklarıyla eğitim günleri gerçekleştiriyor. Türk Traktör’ün Nisan-Mayıs aylarında konuk ettikleri arasında Samsun, Çanakkale, Edirne ve Adanalı üreticiler de bulunuyor.

"Kanserli köy" "Tarımköy" olabilecek mi?

"Kanserli köy” olarak gündeme gelen Nevşehir’in Karain köyü, kanser vakalarının temel nedeni olduğu düşünülen erionit maddesinden arındırılıyor. TOKİ'nin hazırladığı proje Karain'e 126 Tarımköy konutu inşa etmeyi hedefliyor.

AB desteği TKDK’yla Elazığ’a gidiyor

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) eli Elazığ’a değiyor. Kurum Elazığ'da 7 başlıkta tarımsal yatırımları destekleyecek.

‘Üçlü Yıkama’ İle Çevreye Destek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, geliştirdiği yeni proje ile zirai atıkların geri dönüşümünü veya yok edilmesini sağlamayı hedefliyor. 'Üçlü Yıkama Yöntemi' adı verilen sistem pestisitlerin ambalajlarını ve atıklarını tehlikesiz hale getirecek.

Kadınlara İş Var, Para Yok

Türkiye'de kadınlar en fazla ''nitelikli tarım ve hayvancılık'' alanında istihdam ediliyor. Ancak eldeki veriler kadınların tarıma verdikleri emeklerin karşılığını alamadıklarını gösteriyor.

Bugün çiftçilerin günü

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nü Ankara'da düzenlediği etkinlikle kutlayacak.

2012 tarım destekleri açıklandı

Bakanlar Kurulu'nun 2012 yılına ait tarımsal desteklemelere ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayınlandı. Karara göre, üreticilere alan bazlı olarak mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılacak.

Destek kaşıkla geldi kepçeyle gitti

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yaptığı yönetmelik değişikliği “zeytinlik saha”sını yeniden tanımlayarak 25 dekar (25 bin metrekare) altındaki zeytinlikleri, hidro elektrik santral (HES) inşaatlarına, turizm tesislerine ve konut yapılanmasına açtı.

Kartvizitler sanayiciden üreticiye mi dönüyor?

Tekstil ve konfeksiyon ile özdeşleşen Denizli'de tarım sektörüne büyük ölçekli yatırımlar yapılmaya başlandı. Bu yatırımlar arasında örtü altı domates üreticiliği başı çekiyor.

Organik Tarım Havzası çöp eve dönüyor

Rize’de Pazar Belediyesi çöplerini Organik Tarım Havzası ilan edilen Hemşin Vadisi’nde dere kenarına dökmeye başlayınca halkın tepkisini çekti. Hemşin Vadisi, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından belirlenen koruma öncelikli 200 ekolojik vadiden biri.

En çok sevilen en çok şikayet edilen oldu

'Alo Gıda 174' hattına bu yılın ilk 4 ayında yapılan aramaların sonuçları açıklandı. Başvurular, ürün gruplarına göre incelendiğinde en yüksek ihbar veya şikayetin tahıl, un ve unlu mamullere üzerine olduğu belirlendi.

Tartışma büyüyor: Bir parça tarla alır mıydınız?

Yabancıya mülk satışı yasasına tepki devam ediyor. Komisyon raporuna muhalefet şerhi yazan CHP ve MHP, ‘’Tarım arazileri dahil, ülkenin tamamı satılabilecek’’ diyor.

Tarım desteği arttı yolsuzluk büyüdü

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (KOM) 2011’de mali suçlarla mücadele kapsamında yürütülen operasyonların raporunu açıkladı. Raporda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca verilen tarım destekleme ödemelerinde görülen usulsüzlükler dikkat çekiyor.

Petrol yerine 'armudun sapı, üzümün çöpü'

Yeni biyoyakıt yaklaşımlarına göre; tahıl kabukları, buğday samanı, üzüm posası gibi gıda kısmı tüketilmiş bitkilerin atıkları ya da kenevir gibi tüketimine izin verilmeyen bitkiler potansiyel enerji kaynaklarını oluşturuyor.

Karpuza "imha" uyarısı lezzetini artıracak mı?

Karpuzda lezzet sorununa çözüm arayışları sürüyor. Ödemiş Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü hasat mevsiminden önce toplanan karpuzların İzmir Yaş Meyve ve Sebze Hali girişinde kontrol edilip kabak çıkmaları halinde imha edileceği uyarısını yaptı.

2B’de sona gelindi

2B olarak adlandırılan Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun Tasarısı, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Destekler üreticiyi tatmin edecek mi?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2012 yılı üretici fark ödemelerini açıkladı. Önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmeyi bekleyen kararname toplam 7,6 milyar liralık bir üretici desteğini öngörüyor.

Devamını Yükle
10