Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Olaylar | Türkiye’den tarım haberleri

Fiyatlara karşı 'birlik' çağrısı

Artan meyve ve sebze fiyatlarına karşı bir tepki de Türkiye Ziraatçiler Derneği'nden (TZD) geldi. TZD Başkanı İbrahim Yetkin, "Haksız kazanç ve fiyatlandırmadaki anarşi sonucunda hasat üreticinin elinde kalıyor. Üretici birliklerinin güçlendirilmesi gerekiyor" açıklamasını yapıyor.

Patatese Konsey Geliyor

Geride kalan sezon fiyat krizinin doruğa ulaştığı patateste planlı üretimi sağlamak için Ulusal Patates Konseyi oluşturma çabalarına başlandı. Zeytinyağı, pamuk, hububat gibi ürünlerde çalışmalar yürüten Konseylerin örnek oluşturduğu bu girişim, tarım çevrelerinden farklı tepkiler alıyor.

Buğdayda az oldu, öz oldu!

Konya ovasında bu yıl buğday rekoltesi geçen yılın gerisinde kaldı. Ancak hasat raporları, buğdayın kalite olarak geçtiğimiz sezonları gölgede bıraktığını gösteriyor.

VAT paydaşları yılsonu yemeğinde buluştu

Vilmorin Anadolu Tohumculuk (VAT), her yıl Antalya Ar-Ge istasyonunda düzenlediği ve artık geleneksel hale gelen yılsonu mangal partisini 7 Aralık’ta gerçekleştirdi.

AG Tohum'un galasında Enza Zaden'in 30. yılı kutlandı

AG Tohum her yıl bayilerini, çalışanlarını ve işbirliği içinde olduğu üreticileri davet ettiği gala yemeğini bu yıl 7 Aralık’ta Antalya’da gerçekleştirdi. AG Tohum Genel Müdürü Burak Gönen, gecede yaptığı konuşmadan Enza Zaden’in Türkiye pazarındaki 30 yılık geçmişine vurgu yaptı.

Kırmızı altın mevsimden memnun

Aralık ayında aniden soğuyan havalar uzun süren yazı telafi etmeye başladı. Osmaniye'de "kırmızı altın" olarak anılan turp, yağışlı havalarla birlikte üreticinin yüzünü güldürmeyi başardı.

Bayer'in konukları 6 bini aştı

Bayer, bu yıl 12.’si düzenlenen Growtech Eurasia 2012 süresince yeni iletişim konseptiyle 6 binin üzerinde üreticiyi standında misafir etti.

Zeraim Gedera çeşitlerine ilgi yoğun

Zeraim Gedera bu yıl lansmanını yapmış olduğu iki yeni sonbahar domates çeşidi Cansu F1 ve Ecenaz F1’i tanıtmaya devam ediyor.

Sunjüt'ün ürün yelpazesi genişliyor

Sunjüt sera örtüsü, özellikle meyve üreticisi olan üreticinin yaşadığı sıkıntıları gidermek amacına hizmet ediyor.

İspanya'yı bırak Türkiye'ye bak!

Türkiye zeytinciliği İspanya'nın Avrupa pazarına hakimiyetini kırmak için bir atak geliştirmeye hazırlanıyor. Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, "çoklu bayilik" sistemi ile zeytin ihracatını 6 bin tona çıkarmayı hedeflediklerini belirtiyor.

"Çılgın" proje "akıllanacak" mı?

İstanbul ile İzmir arasını 3,5 saate indireceği söylenen otoyol projesine Danıştay'dan müdahale geldi. Pojenin ÇED raporundan muafiyeti yönündeki talepleri reddeden Danıştay'ın kararı tarımsal üreticilere şimdilik bir nefes aldıracak gibi görünüyor.

Meyve bahçelerine mevsim şoku

Türkiye tarımı uzun bir yazın ardından gelen ani soğuklara adapte olmaya çalışıyor. Trakya'da geçtiğimiz hafta aniden çiçek açmaya başlayan meyve bahçeleri bu kez de bastıran yağmur ve kar yağışı ile karşı karşıya kaldı.

Deprem değil mantar!

Kısa bir süredir İstanbul'un ormanlık bölgelerinde hızla çoğalmaya başlayan zehirli Köygöçüren mantarı için uyarılar yükselmeye başladı. Uzmanlar, şu anda İstanbul'da toplam 200-300 bin kişinin ölümüne yol açacak miktarda Köygöçüren mantarı bulunduğunu belirtiyor.

Meyve ve sebzeler destek bekliyor

Yaş meyve ve sebzede üreticiden alış fiyatlarının üretim maliyetinin altına düştüğünü belirten Antalya İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, bu sezon ihracat ve rekabette ciddi sorunlar yaşandığına dikkat çekiyor.

Hangi tarım alanları suya kavuşuyor?

Yozgat'ta inşa edilen ve 525 milyon liraya mal olan Çekerek (Süreyyabey) Barajı, hizmete alınıyor. Baraj, Yozgat ve çevre illerdeki tarım alanları için de kaynak olacak.

Sertifikalı tohum destekle ödüllendiriliyor

Yeni tarımsal destekleme ödemeleri 55 bin 41 üretici ile 21 yetkilendirilmiş tohumculuk kuruluşunu kapsıyor. Destek kapsamına giren ürün grupları arasında tahıl ve baklagiller ise başı çekiyor. Sertifikalı tohum kullanan üreticilerden desteklerden payını alacak.

BASF ve Syngenta’dan küresel ortaklık

BASF, Syngenta ile birlikte yeni ayçiçek teknolojisi ruhsatlandırma anlaşmalarına imza attı.

İnciova yeni nesil tarımı hedefliyor

Sebze tohum ve fidesi konusunda yerli ve yabancı firmaların distribütörlüğünü yapmak üzere nisan ayında kurulan İnciova Tarım, teknoloji ve bilgi birikimini birleştirerek üreticilerin yeni nesil tarımsal üretim yapmalarına destek oluyor.

İzotar logosunu yeniledi

Bitki besleme sektöründe 13 yıldır faaliyet gösteren İzotar, yeni yıla yeni logosu ile girmeye hazırlanıyor.

VAT'dan Fruty 260 F1 için butik tanıtım

Vilmorin Anadolu Tohumculuk (VAT), Antalya’da baharlık domates çeşidi Fruty 260 f1’in tanıtımı için düzenlediği organizasyonunda üreticilerle bir araya geldi.

İhracat çığ misali!

Türkiye'nin yurt dışına gönderdiği tarımsal ürünler arasında sebze-meyve ürünleri, yakaladıkları rakamlar itibariyle tarihinin en parlak dönemlerinden birini yaşıyor. Türkiye'nin ihracat gelirleri son 10 yılda yüzde 300'den fazla artış gösterdi.

Malatya'da kayısı karantinası

Kayısısıyla ünlü Malatya'da bugünlerde yaşanan şarka virüsü korkusu radikal kararları da beraberinde getirdi. Farklı illerden sert çekirdekli meyve fidanlarının Malatya'ya girişinin yasaklandığı duyurulurken, şehir içinde fidan satışının da yalnızca kurulacak olan fidan pazarlarında yapılacağı belirtiliyor.

Zeytin sabır ve nezaket istiyor

Zeytinde hasat tarihindeki yanlış seçimler, asit ve yağ oranının çok önemli olduğu bu üründe kaliteyi düşürüyor. Hasatta kullanılan yöntemler, erken hasatta ağaçlara zarar verici bir faaliyete dönüşebiliyor.

Tuzu fazla kaçmış araziler kurtuluyor!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tuzlanma sorunu nedeniyele tarımsal özelliğini yitiren arazilerin geri kazanımı için çalışma başlattı. Proje Aydın, Konya, Adana, Iğdır ve Muş gibi şehirlerde toplam 85 bin hektarlık bir alanı kapsıyor.

Devamını Yükle
10