Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Olaylar | Türkiye’den tarım haberleri

İspanya'yı bırak Türkiye'ye bak!

Türkiye zeytinciliği İspanya'nın Avrupa pazarına hakimiyetini kırmak için bir atak geliştirmeye hazırlanıyor. Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, "çoklu bayilik" sistemi ile zeytin ihracatını 6 bin tona çıkarmayı hedeflediklerini belirtiyor.

"Çılgın" proje "akıllanacak" mı?

İstanbul ile İzmir arasını 3,5 saate indireceği söylenen otoyol projesine Danıştay'dan müdahale geldi. Pojenin ÇED raporundan muafiyeti yönündeki talepleri reddeden Danıştay'ın kararı tarımsal üreticilere şimdilik bir nefes aldıracak gibi görünüyor.

Meyve bahçelerine mevsim şoku

Türkiye tarımı uzun bir yazın ardından gelen ani soğuklara adapte olmaya çalışıyor. Trakya'da geçtiğimiz hafta aniden çiçek açmaya başlayan meyve bahçeleri bu kez de bastıran yağmur ve kar yağışı ile karşı karşıya kaldı.

Deprem değil mantar!

Kısa bir süredir İstanbul'un ormanlık bölgelerinde hızla çoğalmaya başlayan zehirli Köygöçüren mantarı için uyarılar yükselmeye başladı. Uzmanlar, şu anda İstanbul'da toplam 200-300 bin kişinin ölümüne yol açacak miktarda Köygöçüren mantarı bulunduğunu belirtiyor.

Meyve ve sebzeler destek bekliyor

Yaş meyve ve sebzede üreticiden alış fiyatlarının üretim maliyetinin altına düştüğünü belirten Antalya İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, bu sezon ihracat ve rekabette ciddi sorunlar yaşandığına dikkat çekiyor.

Hangi tarım alanları suya kavuşuyor?

Yozgat'ta inşa edilen ve 525 milyon liraya mal olan Çekerek (Süreyyabey) Barajı, hizmete alınıyor. Baraj, Yozgat ve çevre illerdeki tarım alanları için de kaynak olacak.

Sertifikalı tohum destekle ödüllendiriliyor

Yeni tarımsal destekleme ödemeleri 55 bin 41 üretici ile 21 yetkilendirilmiş tohumculuk kuruluşunu kapsıyor. Destek kapsamına giren ürün grupları arasında tahıl ve baklagiller ise başı çekiyor. Sertifikalı tohum kullanan üreticilerden desteklerden payını alacak.

BASF ve Syngenta’dan küresel ortaklık

BASF, Syngenta ile birlikte yeni ayçiçek teknolojisi ruhsatlandırma anlaşmalarına imza attı.

İnciova yeni nesil tarımı hedefliyor

Sebze tohum ve fidesi konusunda yerli ve yabancı firmaların distribütörlüğünü yapmak üzere nisan ayında kurulan İnciova Tarım, teknoloji ve bilgi birikimini birleştirerek üreticilerin yeni nesil tarımsal üretim yapmalarına destek oluyor.

İzotar logosunu yeniledi

Bitki besleme sektöründe 13 yıldır faaliyet gösteren İzotar, yeni yıla yeni logosu ile girmeye hazırlanıyor.

VAT'dan Fruty 260 F1 için butik tanıtım

Vilmorin Anadolu Tohumculuk (VAT), Antalya’da baharlık domates çeşidi Fruty 260 f1’in tanıtımı için düzenlediği organizasyonunda üreticilerle bir araya geldi.

İhracat çığ misali!

Türkiye'nin yurt dışına gönderdiği tarımsal ürünler arasında sebze-meyve ürünleri, yakaladıkları rakamlar itibariyle tarihinin en parlak dönemlerinden birini yaşıyor. Türkiye'nin ihracat gelirleri son 10 yılda yüzde 300'den fazla artış gösterdi.

Malatya'da kayısı karantinası

Kayısısıyla ünlü Malatya'da bugünlerde yaşanan şarka virüsü korkusu radikal kararları da beraberinde getirdi. Farklı illerden sert çekirdekli meyve fidanlarının Malatya'ya girişinin yasaklandığı duyurulurken, şehir içinde fidan satışının da yalnızca kurulacak olan fidan pazarlarında yapılacağı belirtiliyor.

Zeytin sabır ve nezaket istiyor

Zeytinde hasat tarihindeki yanlış seçimler, asit ve yağ oranının çok önemli olduğu bu üründe kaliteyi düşürüyor. Hasatta kullanılan yöntemler, erken hasatta ağaçlara zarar verici bir faaliyete dönüşebiliyor.

Tuzu fazla kaçmış araziler kurtuluyor!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tuzlanma sorunu nedeniyele tarımsal özelliğini yitiren arazilerin geri kazanımı için çalışma başlattı. Proje Aydın, Konya, Adana, Iğdır ve Muş gibi şehirlerde toplam 85 bin hektarlık bir alanı kapsıyor.

Domateste sezonu hastalık açtı

Yerli halkın yüzde 80'inin domates tarımı ile uğraştığı Antalya-Kaş'ta yeni sezon sıkıntılı başladı. Bölgede toplam 8 bin dekara yakın örtü altı arazinin "bakteriyel solgunluk" adı verilen hastalıktan etkilendiği belirtiliyor.

Tarım Doktoru üreticinin yanında

Doktar firmasıyla işbirliği yapan Turkcell, kişiye özel zirai danışmanlık sunan Tarım Doktoru sayesinde üretici gelirlerinde yüzde 10 artış, maliyetlerinde ise yüzde 20 oranında düşüş sağlamayı hedefliyor.

John Deere'den bir ilk daha

John Deere firması , dünyanın balya yapan ilk pamuk toplama makinası olan 7760’ı tasarladı.

Sunar Grup'tan Muş'ta ayçiçeği yatırımı

Sunar Grup, Muş ilinde 50 bin dönüm arazide ekimi gerçekleştirilen ayçiçeklerinin hasadını gerçekleştirdi.

Hintli uzmanlar incir için Türkiye’deydi

Bitki besleme sektörünün köklü firmalarından COMPO için Hindistan'da danışmanlık yapan Prakash Kulkarni liderliğinde incir konusunda uzman bir heyet Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirdi.

Bir Dağdağan, orta şekerli olsun!

Hakkari bölgesinde yetişen Dağdağan ağacından elde edilen Dağdağan kahvesi, önümüzdeki günlerde daha çok konuşulacağa benziyor.

Pamukta yakın tarih tekerrür ediyor

Geçtiğimiz 2 yılda eski günlerine dönüş sinyali veren pamuk tarımında rakamlar yeniden küçülmeye başladı. Veriler; ekili alanların yüzde 11,6; verimin ise yüzde 21,4 oranında azaldığını gösteriyor.

Konu bakliyat, gönüller rahat!

Türkiye'de tüketici son 1 aydır üst üste gelen zam haberleriyle darbe üstüne darbe alırken tarımsal üretimin başat kollarından birisi fiyat istikrarını sürdürmeye devam ediyor. Pirinç, fasulye, mercimek ve bulgur gibi ürünlerde yüksek verim fiyatların da sabit kalmasına yol açıyor.

Ateş düştüğü yolları da yakıyor

Türkiye-Suriye arasında yaşanan savaş tedirginliğiyle birlikte ekonomik sıkıntıların da nabzı daha artık gür duyuluyor. Tarımsal ihracatçılar için 1 yıldır yaşanan politik süreç son günlerde artık ucunda iflas görünen bir yola dönüştü.

Devamını Yükle
10