tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.2.2013 12:41:33

Afetzede kervanına Manisa da katıldı

Bu kış Türkiye'de yağış miktarları durgun seyretse de yaşanan her yağış dalgasını mutlaka bir bölge afet düzeyinde yaşıyor. Altyapı ve önlemlerin yeterli olmadığı tarımsal alanlarda yaşanan yıkımlar neredeyse aylık bir rutin haline geliyor.

Geçtiğimiz hafta Ege'de gerçekleşen aşırı yağışlar Manisa'daki tarım alanlarını vurdu. 1 hafta boyunca aralıklarla devam eden sağanak yağışlar Manisa için de son yılların rekoru düzeyindeydi. Son 1-2 gündür yağışların bir miktar dinmesiyle ise korkulan tablo açığa çıktı: Gediz nehri ve Nif çayı taşmış, yaklaşık 50 bin dönüm arazi sular altında kalmıştı.

Meteoroloji tarafından metrekare başına ortalama 132 kilo yağış düştüğü belirtilirken Turgutlu'dan Akdeik bölgesine kadar olan alanda tahıl, sebze ve meyve yetiştirilen arazilerin selden etkilendiği söyleniyor. Manisa Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Sorman, Kasım ayında ekilen buğdayların çürüme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtirken, üzüm bağlarında da budamanın gecikebileceğini dile getiriyor.

DSİ 22. Şube Müdürü Bilgin Telek ise bazı arazi sahiplerinin, arazilerinden kayıp olacağı gerekçesiyle yürütülen ıslah çalışmasına karşı çıktığını ve çalışma yapılmasına izin vermediğini söylüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Üretim artışı mercimeği 80'lerdeki altın yıllarına geri döndürdü. Ancak buna tüketim ve fiyat istikrarının eşlik etmesi gerek.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!