tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.5.2012 11:33:56

Teknoloji ile doğa çelişmek zorunda mı?

İngiltere’nin güneybatısındaki Devon bölgesinde genetiği değiştirilmiş (GD) buğdayların deneme ekiminin yapıldığı Rothamsted Araştırma Merkezi’ne gizlice girerek ürünleri tahrip ettiği iddia edilen bir kişi yargılanıyor.

Henüz doğrulanmayan bilgilere göre; GM çeşidin yetiştirildiği araziye girerek buradaki buğdayları kesen 50 yaşındaki Hector Christie, bir başka GM arazisine ise doğal buğday tohumları serpti. Merkez'de bulunan bilimciler ise yaptıkları açıklamada denemeyi iptal etmelerini gerektirecek bir zararın söz konusu olmadığını duyurdular.

Arazide, yaprakbiti ve diğer zararlıları uzak tutan kimyasal sinyaller yayan transgenik bir buğday çeşidinin deneme ekimi yapılıyor. Bu çeşidin zararlıları öldürmeksizin, yalnızca uzak tutarak ürünün güvenliğini sağlayan dünyadaki ilk GM ürün olduğu belirtiliyor. Uzmanlar, deneme başarılı olduğu takdirde buğday tarlalarında pestisit kullanımının tarihe karışabileceğini belirtiyorlar.

Maurice Moloney olayı vandalizm olarak nitelendirirken, pestisit kullanımını azaltacak bir alternatif arayışının şimdiki ve gelecek nesiller için önemli olduğunu vurguluyor. Öte yandan GM teknolojisinin muhalifleri, çeşidin açık havada ekilmesiyle çevrenin ve çevredeki diğer buğday ürünlerinin bundan etkileneceğini savunuyorlar. Eylemi üstlenmeyen muhalif gruplardan “Take the Flour Back”ten Eleanor Baylis olayla ilgilerinin olmadığını belirtirken, araziden yayılan GM polen miktarının azaltılması yönünde bir düzenleme beklediklerini söylüyor.

Tarla “baskın”ı her ne kadar cesur ve yaratıcı bir eylemse de asıl tartışma onun yıkıcı tavrında odaklanıyor. Ancak belki eylemin biçiminden de önemlisi şu ki; GM teknolojisi ile doğal üretimi uzlaşmaz karşıtlıklar olarak iki uç noktaya taşıyan bir algı her ülkede bulunuyor. Teknoloji ile doğanın karşı karşıya gelmediği bir tarımsal üretim fikrinin hem gerçeklikte, hem de zihinlerde bir an önce oluşması gerekiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.