tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.03.2022

Destekler ayçiçeğinin ateşini söndürür mü?

Destekler ayçiçeğinin ateşini söndürür mü?

Ayçiçek yağındaki önlenemez fiyat artışları çok yeni olmasa da geçtiğimiz günlerde sosyal medyaya yansıyan “yağ kuyruğu” görüntüleri herkesi düşündürmeye başladı. Sorunun temelinde ise ithalata bağımlılık var. Patlak veren Rusya-Ukrayna savaşı da deyim yerindeyse ateşi harladı. Süreci tersine döndürmek için ülke içinde üretimi arttırmaya yönelik adımlar kapsamında 4 ilde daha ayçiçeği üretimi desteklenecek.

Türkiye’de market ya da pazar alışverişine çıkan her tüketici tarım ürünlerinde sürekli artan fiyatlara alışır oldu. Ancak bir ürün var ki son günlerde onun fiyatını görenler artık şaşkınlığını gizleyemiyor. Son bir yılı aşkın bir süredir sürekli artış eğiliminde ayçiçek yağı fiyatları ülkenin gündeminde. Üstelik geçtiğimiz günlerde sosyal medyaya ve haber kanallarına yansıyan görüntüler tarım ülkesi olan Türkiye’nin geldiği noktayı adeta gözler önüne serdi. Bu görüntülerin herkesi şok etmesinin nedeni ise ayçiçek yağı için oluşan kuyruklar ve kaostu. Dolayısıyla herkesin aklında artık önemli bir soru var: “Ayçiçeğinde ne oluyor.”

 

Aycicegi-fiyatlari.jpg

 

Türkiye ayçiçeğinde dışa bağımlı

Türkiye uzunca bir süredir yağlık ayçiçeği üretimiyle iç pazardaki tüketimini karşılamıyor. Bu sebeple de ayçiçeğinde büyük ölçüde dışa bağımlı bir ülke. Öyle ki Türkiye ayçiçeği pazarında 37’lik payla lider ithalatçı ülke konumunda. Türkiye'yi de yüzde 25'lik payla AB ülkeleri takip ediyor. Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği’ne göre Türkiye’nin yıllık ayçiçek yağı tüketimi ortalama 2.7 milyon ton civarındayken, yağlık ayçiçeği üretimi ise 1.7 milyon ton. Aradaki 1 milyon tonluk fark ithalatla kapatılıyor. Bu ithalatın ana aktörlerinin başında da Rusya, Ukrayna, Moldova, Bulgaristan gibi ülkeler geliyor.

Rusya-Ukrayna savaşı ayçiçeğini vurdu

Şubat ayı sonlarında patlak veren Rusya-Ukrayna savaşı buğdayla birlikte en fazla ayçiçeğini ithalatını etkilemiş görünüyor. Özellikle savaş nedeniyle limanlardan hareket edemeyen yük gemilerinin olması ve ayçiçek yağı stoklarının tükendiğine dair söylentiler yaşanan kuyrukların ve karşılaşılan astronomik fiyatların ana nedenleri arasında. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bu söylentilerin doğru olmadığı ve yeterli stok bulunduğu açıklansa da ayçiçek yağı fiyatlarında henüz bir gerileme yaşanmış değil. Ancak son günlerde yaşananlar stratejik tarımsal ürünlerin üretiminde kendi kendine yetebilen bir ülke olma gerekliliğini ise bir kez daha kanıtlamış oldu.

 

Aycicegi-fiyatlari-2.jpg

Ayçiçeği 4 farklı ilde destekleme kapsamına alındı

Stratejik ürünlerin arttırılması için üreticilere verilen ürün bazlı destekler önemli teşvik unsurları arasında yer alıyor. "2021 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2022 Yılında Uygulanacak Gübre ve Sertifikalı Tohum Kullanım Desteklerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı" Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modeli kapsamında 2021 üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi kayıtlarına göre buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale ürünlerinde bir defaya mahsus dekara 50 lira ek girdi desteği ödeneceği açıklandı. 2022 yılı sertifikalı tohum kullanım desteği, arpa, buğday, çavdar, tritikale, yulaf ve çeltiğe dekarda 24 lira, aspire 5 lira, nohut ve kanolaya (kolza) 20 lira, susama 4 lira, kuru fasulye, mercimek ve yoncaya 30 lira, patatese 100 lira, fiğ, yem bezelyesi, korunga ve soyaya 22 lira, yer fıstığına 17 lira olarak ödenecek.

 

Aycicegi-fiyatlari-3.jpg

Kararda en fazla dikkat çeken husus ise ayçiçeği üretimi için 4 il ve 7 bölgenin daha destekleme kapsama alınması oldu. Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamındaki ürünler listesinde yer alan Aydın’ın Efeler, Köşk, Sultanhisar ve Yenipazar ilçeleriyle birlikte Karabük-Eskipazar, Kütahya-Domaniç ve Sivas- Hafik havzalarında yer alan ürünler güncellendi. Bu bölgelerde diğer ürünlerin yanında yağlık ayçiçeği ekimi de desteklenecek. Bu desteklemenin tek başına ayçiçeği üretimine sağlayacağı katkı meçhul, ancak üreticilerin mevcut koşullarda üretim yapabilmesi daha fazla desteklenmesi gerektiği kesin gibi görünüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.