tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.7.2020

Soğan ve patateste nefes alma zamanı!

sogan-ve-patateste-nefes-alma-zamani2.jpg

Patates ve soğanda hem üreticilerin hem de ihracatçıları zor durumda bırakan ihracat kısıtlaması 7 aylık bir sürenin ardından kaldırıldı.

Bu yılın başında kuru soğan ve patates ihracatına getirilen kısıtlamalar Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte tamamen kaldırıldı. Ticaret Bakanlığı’nın “İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallara İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ”ine göre bu iki ürünün yeniden serbestçe ihraç edilebilmesini öngörüyor.

Ocak ayından beri beklenen karar

İç piyasada ürün arzı ve fiyatların dengelenmesi gerekçesiyle Ocak ayının ilk haftasında soğan ve patates ihracatı için Tarım ve Orman Bakanlığı’na başvuru yapılması zorunlu hale getirilmişti. Yurtdışı satışların fiili olarak durmasına neden olan bu karar, ürünlerinin depolarda kaldığını belirten üreticilerin tepkisini çekmişti.

Mayıs ayında yapılan düzenlemelerle birlikte ise kuru soğanda ihracatçı başına 250 bin ton, gözetim uygulaması başlatılan taze veya soğutulmuş patateste ise 50 bin tona kadar ihracat için izin verilmişti. Ancak bu uygulamalar iki ürünün de tarla fiyatlarının hızla gerilemesine engel olamadı.

sogan-ve-patateste-nefes-alma-zamani1.jpg

Oyunun kuralları yeniden değişmesin!

Covid-19 salgının da etkisi nedeniyle patateste mevcut kotanın doldurulamadığını söyleyen Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, “Şu anda ürettiğimiz patates iç pazara ancak yeter. Ancak patates hasadımızın yüzde 90’ı Eylül ayında başlıyor. Umarız o zamana kadar ihracat kapısı yeniden kapanmaz” diyor.

İhracat pazarı hareketlenmeye başladı

Patates ve kuru soğanın ihracatı ön izne bağlı ürünler listesinden çıkarılmasıyla, hem ürünlerin bekleme süresinde kaynaklanana sorunlar hem de giderek artan pazar kaybı riski geride kalacak gibi duruyor. Patates üretiminin merkezlerinden Niğde’de pazarın hareketlenmeye başladığını söyleyen İL Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Baş, alınan kararın hasat sürecine olumlu etki etmesini beklediklerini söylüyor.

Soğan ve patateste nefes alma zamanı!

Talep ve istihdam yeniden artacak

Bu hafta içi itibariyle ihracata başlamaya hedeflediklerini söyleyen ihracatçı Ali Aslanali, “İzin şartının kalkması üreticiye fiyat anlamında faydası sağlayacak, ürün talebi artacak, ayrıca istihdam ve döviz girdisi de artacak” derken, üreticilerden Onur Demirbaş ise fiyatların artmasıyla üreticilerin oluşan borçlarının ödemesinin mümkün hale geleceğini dile getiriyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.