tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.7.2020

Soğan ve patateste nefes alma zamanı!

sogan-ve-patateste-nefes-alma-zamani2.jpg

Patates ve soğanda hem üreticilerin hem de ihracatçıları zor durumda bırakan ihracat kısıtlaması 7 aylık bir sürenin ardından kaldırıldı.

Bu yılın başında kuru soğan ve patates ihracatına getirilen kısıtlamalar Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte tamamen kaldırıldı. Ticaret Bakanlığı’nın “İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallara İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ”ine göre bu iki ürünün yeniden serbestçe ihraç edilebilmesini öngörüyor.

Ocak ayından beri beklenen karar

İç piyasada ürün arzı ve fiyatların dengelenmesi gerekçesiyle Ocak ayının ilk haftasında soğan ve patates ihracatı için Tarım ve Orman Bakanlığı’na başvuru yapılması zorunlu hale getirilmişti. Yurtdışı satışların fiili olarak durmasına neden olan bu karar, ürünlerinin depolarda kaldığını belirten üreticilerin tepkisini çekmişti.

Mayıs ayında yapılan düzenlemelerle birlikte ise kuru soğanda ihracatçı başına 250 bin ton, gözetim uygulaması başlatılan taze veya soğutulmuş patateste ise 50 bin tona kadar ihracat için izin verilmişti. Ancak bu uygulamalar iki ürünün de tarla fiyatlarının hızla gerilemesine engel olamadı.

sogan-ve-patateste-nefes-alma-zamani1.jpg

Oyunun kuralları yeniden değişmesin!

Covid-19 salgının da etkisi nedeniyle patateste mevcut kotanın doldurulamadığını söyleyen Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, “Şu anda ürettiğimiz patates iç pazara ancak yeter. Ancak patates hasadımızın yüzde 90’ı Eylül ayında başlıyor. Umarız o zamana kadar ihracat kapısı yeniden kapanmaz” diyor.

İhracat pazarı hareketlenmeye başladı

Patates ve kuru soğanın ihracatı ön izne bağlı ürünler listesinden çıkarılmasıyla, hem ürünlerin bekleme süresinde kaynaklanana sorunlar hem de giderek artan pazar kaybı riski geride kalacak gibi duruyor. Patates üretiminin merkezlerinden Niğde’de pazarın hareketlenmeye başladığını söyleyen İL Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Baş, alınan kararın hasat sürecine olumlu etki etmesini beklediklerini söylüyor.

Soğan ve patateste nefes alma zamanı!

Talep ve istihdam yeniden artacak

Bu hafta içi itibariyle ihracata başlamaya hedeflediklerini söyleyen ihracatçı Ali Aslanali, “İzin şartının kalkması üreticiye fiyat anlamında faydası sağlayacak, ürün talebi artacak, ayrıca istihdam ve döviz girdisi de artacak” derken, üreticilerden Onur Demirbaş ise fiyatların artmasıyla üreticilerin oluşan borçlarının ödemesinin mümkün hale geleceğini dile getiriyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.

Ziraat mühendislerinin işine karışılmasın!

Ziraat mühendislerinin işine karışılmasın!

Orman mühendislerin zirai bayilik yetkisi alabilmesi kararına tepki gösteren ziraat mühendisleri “Herkes kendi işini yapmalı” yorumunu yapıyor.

Artık hamburger ve pizzalar onsuz olmuyor

Artık hamburger ve pizzalar onsuz olmuyor

İzmir-Torbalı’da üretilen kurutulmuş domatesler, pizzalardan hamburgere kadar dünyanın en popüler yiyeceklerine konuk olarak bir ihracat başarısı sergiliyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.