tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.5.2020

Havuç üreticisi hep zararına mı üretecek?

Havuç üreticisi hep zararına mı üretecek?

Havuçta ihracatta yaşanan sorunlar bu yıla devrederken, üretimin maliyeti de ürün fiyatlarının üzerine çıktı. Üç bölgeden havuç üreticileri yaşadıkları durumu tarlasera’ya anlattı.

Havucun gen merkezlerinden biri olan Türkiye’de havuç denildiğinde akla 3 bölge geliyor: Konya-Kaşınhanı, Ankara-Beypazarı ve Hatay-Kırıkhan. Bu üç merkez, ülke içi üretimin neredeyse tamamını üstleniyor. Her bölgenin ise kendine has dinamikleri var. Ancak hepsinin derdi ortak: Artan girdi maliyetlerini artık karşılayamıyor olmaları.

İhracattaki sorunların etkisiyle düşen havuç fiyatları da iyice işin tuzu biberi oluyor. İhracata yönelik üretimin ön plana çıktığı Kaşınhanı’da siyasi iklimin başı çektiği sebepler son dönemde dış pazara ulaşım yollarını tıkıyor. 2019 yılında neredeyse hiç ihracat yapamayan, yapsa da parasını alamayan üreticilerin umudu bu sezon da kırılmış durumda.

Böyle giderse havuç tarımı biter!

Kaşınhanı’da üretim yapan Şahinoğlu Tarım’ın sahibi Abdullah Şahinoğlu, son dönemde havucun para etmemesinden dolayı fabrika ve üretim sahalarının durma noktasına geldiğini söylüyor. “Geçtiğimiz Ekim ayı itibariyle adı konulmamış bir ambargo başladı ve havuç sevkiyatı engellendi” diyen Şahinoğlu, “Tır başına 10 bin dolar vergi vermemiz isteniyor. Maliyetlerimiz ve satış fiyatlarımız ortadayken bu kadar vergiyi nasıl ödeyelim” diye konuşuyor.

havuc-ureticisi-hep-zararina-mi-uretecek1.jpg

Bugün itibariyle havucun üreticiden çıkış fiyatı 0,8-1 TL arasında. Maliyeti ise 1,5 TL civarında. Sezonun ilk bir buçuk ayında piyasada çok az havuç bulunması nedeniyle 2-3 TL’ye kadar çıkan fiyatlar bu tarihten sonra ise adeta dibi gördü. “Elektrik faturalarımız aşırı yüksek olmasına rağmen havuca hiç destek verilmiyor” diyen Şahinoğlu, “Böyle giderse havuç tarımı yok olup gidecek” yorumunu yapıyor.

Tohum ve arazi kiraları düşündürüyor

Hatay-Kırıkhan’da da durum farklı değil. Bölgede üreticilerin en önemli maliyet kalemi tohum, ikincisi ise tarla kirası. Bunun nedeni, havuç üretiminin her yıl aynı arazide yapılmayıp farklı araziler kiralanıyor olması. Mazot, gübre ve pestisit dışında söküm ve ambalaja gidene kadar yapılan işlemler de maliyetleri ürünün satış fiyatının üzerine çıkarıyor.

Yağışlar rekolte kaybı yarattı

Kırıkhan’da hem üretim hem de ihracatla uğraşan Teyfik İkizoğlu, zaten zararına üretim yapan Hataylı üreticilerin geçen yılki aşırı yağışlar nedeniyle bir de rekolte kaybıyla karşı karşıya kaldığını söylüyor. “Maliyetler giderek yükselirken satış fiyatlarında böyle bir artış yaşanmadı” diyen İkizoğlu, bölgede halen devam eden hasadın ardından sezonun ikinci yarısında tablonun tersine dönmesini umut ettiklerini söylüyor.

havuc-ureticisi-hep-zararina-mi-uretecek2.jpg

Maliyet satış fiyatlarının üzerinde

Peki yurtiçi pazara yönelik üretim yapanlar için tablo nasıl? Beypazarı’nda 600 dekarlık alanda havuç yetiştiren Mesut Demiraraslan da en çok maliyet ve satış fiyatı arasındaki ters orantıdan yakınıyor. Bu yıl üretim maliyetlerinin yüzde 40-50 oranında arttığını söyleyen Demirarslan, “Maliyet 1 TL iken havucun fiyatı ise 80 Kuruşta kaldı. Halde ise fiyatlar 1,3-1,5 TL arasında değişiyor” diye konuşuyor.

Elektrik desteği verilmeli

Demirarslan’a göre havuç üreticisinin en önemli gideri ise elektrik. Devletten, üreticilerin kendi elektriklerini üretmelerini sağlayacak projeler geliştirmesini isteyen Demirarslan, “Benim 100 kW’lık bir santralim var, burada ürettiğim elektrikle kendi ihtiyacımı karşılamaya çalışıyorum ama kotası az olduğu için müsaade edilmiyor. Bunun için tarımsal sulamada kullanılmak üzere ayrılmış olan bir kota verilmeli” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.