tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.4.2020

Üretici örgütleri ne talep ediyor?

uretici-orgutleri-ne-talep-ediyor1.jpg

Koronavirüse karşı tarımın sürekliliği için üreticiler borç erteleme, vergi indirimi ve desteklerin arttırılması ve tarım odaklı bir ekonomi paketi için çağrı yapıyor.

Küresel salgın günlerinde dünya üzerindeki yaşama yukarıdan bakıldığında neler görünüyor? Caddelerin tenhalaştığı, meydanların sessizliğe gömüldüğü, pek çok iş yeri ve üretim tesisinin kapalı kaldığı bu alışılmadık sahne içinde tarımı ayırt etmek hiç de zor değil. Çünkü araziden tüketiciye kadar tüm tarımsal zincirde hareketlilik devam ediyor.

Ancak bu süreklilik ne kadar daha aynı tempoda devam edebilir? Bu, üretimin ve onun en önemli aktörü olan üreticinin gücünü arttırmaya bağlı. Yani tarımın en vazgeçilmez faaliyetlerden biri olduğunu hatırlamak yetmiyor, onu tüm zorlayıcı faktörlerden azade kılmak gerekiyor.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını Türkiye’de üreticilerin geçmişten gelen sorunlarını daha da görünür kılarken, mevcut durum yeni krizler de yaratmaya gebe. Kötü senaryoyu yaşamamak için ise acil ve gerektiğinde radikal önlemlere ihtiyaç var. Bunun için üretici örgütlerinin talep ve önerilerine kulak vermek gerekli.

Üretici örgütleri ne talep ediyor?

Tarım merkezli bir paket gerekli

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), “tarımın öncelikli olduğu” bir ekonomik paket açıklanmasını talep ediyor. Üreticilerin bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının faizsiz şekilde uzun vadeli ertelenmesi beklentiler arasında. Aynı şekilde elektrik, sulama ve sosyal güvenlik prim borçlarının da ertelenmesi talep ediliyor.

Gübre fiyatları denetlensin

Üre gübresinde fiyatların Ocak ayından beri yüzde 17,2 arttığına dikkat çeken TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, “Gübre fiyatları bir an önce makul seviyelere çekilmeli ve denetimler arttırılmalı. Aksi takdirde üreticimiz yeterince gübre kullanamayacak ve üretimde verim ve kalite kayıpları yaşanacak” uyarısını yapıyor.

En az 1 yıl borç erteleme

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) ise üreticilerin banka ve kooperatif borçlarının “en az 1 yıl” süreyle ertelenmesini savunuyor. Enerji borçlarının destek ödemelerinden mahsup edilmesine de son verilmesi gerektiğini söyleyen TZD Başkanı Hüseyin Demirtaş, ayrıca tarımsal girdilerden alınan KDV ve ÖTV gibi verilerin kaldırılması ya da düşürülmesini öneriyor.

uretici-orgutleri-ne-talep-ediyor2.jpg

Desteklerin yarısı avans olarak ödenmeli

2020 yılı desteklerinin yarısının üreticiye avans şeklinde nakit olarak ödenmesi, başta mazot olmak üzere girdiler üzerindeki vergilerin kalıcı olarak azaltılması ve üretici desteklerinin 2006 yılında kabul edilen Tarım Yasası kapsamında milli gelirin yüzde 1’i seviyesine yükseltilmesi TZD’nin dile getirdiği talepler arasında.

Taban fiyat uygulamasına geçilsin

Çiftçiler Sendikası’ndan (Çiftçi-Sen) yapılan açıklamada ise 21 ilde yüzde 75 hibe desteğiyle başlatılan üretimin tüm bölgelere yayılması gerektiği belirtiliyor. “Destekler tohumla sınırlı olmamalı, girdi desteği ve üretim için maddi destek sağlanmalı” diyen Çiftçi-Sen, ürünlerin üreticiden değerlerinin altında alınmayacağının güvencesi olarak “taban fiyat” uygulamasına geçilmesi öneriliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.