tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.4.2018

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

ÖTV Kanunu'nu düzenleyen karar kapsamında iz element içeren gübrelere de kg başına yaklaşık 1 TL ek vergi öngörülüyor. Bitki besleme sektörü temsilcileri Türkiye tarımı için büyük önemi olan bu ürünlerin karardan hariç tutulmasını talep ediyor.

Özel Tüketim Vergisi’ne dair kanunda 2 hafta önce yapılan değişiklik bitki besleme sektörünü zor durumda bıraktı. Madeni yağlar ve petrokimya hammadeleri gibi ürünler için uygulanan ÖTV’leri düzenleyen kararda, üreticilerin yaygın olarak kullandığı mikro elementleri içeren gübreleri de kapsaması gübre maliyetlerini bir anda arttırdı.

Gübre ithalatçılarının tepkisini çeken sorun, Bakanlar Kurulu tarafından alınan 4760 Sayılı ÖTV Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören 27 Mart günü Resmi Gazete’de yayımlanan karara dayanıyor. Yayınlanan listede 3824.99.96.90.68 kodlu bitki besleme ürünlerin de yer alması, ÖTV uygulamasının çok sayıda gübreyi de etkileyeceği anlamına geliyor.

Hangi ürünleri kapsıyor?

Alınan karara göre ÖTV kapsamına alınan ürünler arasında demir, çinko, mangan gibi iz elementler içeren ürünlerin yanı sıra şelatlı demir, potasyum humat, kalsiyum klorür çözeltisi ve çeşitli sıvı gübreleri bulunuyor. Listede “Diğerleri” adı altında yer alan bu ürünler için ÖTV oranı yüzde 2,5; vergi tutarı ise kilogram başına 0,939 TL olarak öngörülüyor.

gubreye-otv-soku-karar-ne-getirecek3.jpg

Ürünler gümrükte bekliyor

Değişikliğin yürürlüğe girmesinin ardından gübre ithalatçısı pek çok firmanın getirttiği ürünler gümrükte beklemeye başladı. Sorunun giderilmesi için Gübre Üreticileri İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği’nin (GÜİD) yanı sıra firmalar da bireysel taleplerini Maliye Bakanlığı’na iletirken bitki besleme sektörü temsilcileri görüşlerini tarlasera.com ile paylaştı.

Bitki besleme ürünleri hariç tutulmalı

Gübrede KDV’lerin indirilirken diğer yandan ÖTV getirilmesinin çelişkili bir durum olduğunu söyleyen Doktor Tarsa’da Ali Çetin Karakaya, “İz elementleri Türkiye tarımı için çok ciddi bir pazar.  Bu durum tüm gübre ithalatçılarını ve dolayısıyla üreticileri olumsuz etkileyecektir” diyor. Karakaya, “Karar alınırken gübre ürünlerini hariç tutan bir not yer alabilirdi. Ancak bunun yapılan çalışmalar esnasında gözden kaçırıldığını düşünüyoruz. Ancak kanun niteliğinde olduğu için yine kanunla değişmek durumunda kalabilir” diye konuşuyor.

KDV’den fazla ÖTV!

tarlasera.com’un görüştüğü bir diğer firmanın yetkilisi ise şu yorumu yapıyor: “Eğer mikro elementli gübrelere ÖTV uygularsanız, örneğin kalsiyum içeren 20 litrelik bir ürüne bidon başına 26 TL ek vergi yüklemiş olursunuz. Bu da KDV’den fazla ÖTV ödemek demek. Şu anda malı gümrükte bekleyen pek çok firma zor durumda, çünkü bu parayı peşin vermek durumundalar.”

gubreye-otv-soku-karar-ne-getirecek1.jpg

Üreticiye ek maliyet getirecek

Kararın gübre üreticilerini de olumsuz etkileyeceğini söyleyen yetkili, “Gübre hammaddesi getiren bir firma örneğin demirin kilogramına 1 TL para ödemek zorunda. Bu ürünler otomobil ya da mücevher değil, üreticilerin kullandığı üretim malzemeleri. Antalya’da on binlerce üretici damla sulama gübresi kullanıyor. Önemli bir kısmı ithal olan bu damla sulama gübrelerinin çoğunda da mikro elementler var. Bu da 20 kg’lik bir ambalajda üreticiye 20 TL ek maliyet demek” şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
  • Yavuz BATUR

    Yetiştiricilerin ölüm kalım savaşı verdiği sektörde, vadelerin 12 aydan uzun olduğu bir ortamda, üreterek yaşamaya çalışan insanlardan Özel Tüketim Vergisi tahsil etmek en hafifinden aymazlık, daha ilerisinde vatan hainliğidir ! Pırlantadan alamadığın lüks vergisini Tarımsal üretimden Özel Tüketim Vergisi olarak tahsil etmeğe teşebbüs bile ülkenin kimler tarafından Nasıl yıkılmaya çalışıldığının en somut örneğidir. Başta maliye bakanı olmak üzere bu yasaya olur veren tüm bürokratlar hemen görevden alınmalıdır.

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.