tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.1.2017

Anamur’da baraj mağdurları çilek üretimine geri dönüyor

Anamur’da baraj mağdurları çilek üretimine geri dönüyor

Mersin-Anamur’da baraj yapımı nedeniyle yeri değiştirilen köylerdeki üreticilere yeniden çilek üretebilecekleri araziler verilecek.

Mersin’de Alaköprü Barajı’nın inşaatı nedeniyle köyü taşınan üreticilere arazi verileceği açıklandı. Barajın yapımından etkilenen Sarıağaç, Akine ve Ormancık köylerinden 326 aileye yapılacak yardımlar kapsamında hak sahiplerine ortalama 4,5 dönüm tarım arazisi verilecek.

KKTC’ye içme ve kullanma suyu temin etmek amacıyla 2015 yılında hizmete giren Alaköprü Barajı için Anamur ilçesine bağlı pek çok köyün yeri değiştirilmişti. Türkiye’nin en önemli çilek üretim merkezlerinden olan bölgede üreticiler baraj yapımından olumsuz etkilendi.

Araziler çilek üretimine uygun olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar sonucunda mağdur olan köylülerin çilek üretimine geri dönmesi amaçlanıyor. Bunun için toplam 208 milyon TL proje bedeliyle hazırlanan konutların yanı sıra tarımsal iskan projesi de hazırlandı. Buna göre, hak sahibi vatandaşlara verilecek olan ortalama 4,5 dönümlük tarım arazisi çilek üretimine uygun olacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.