tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.02.2023

Depremzede üreticiler için yeni kararlar alındı

Depremzede üreticiler için yeni kararlar alındı

Depremden etkilenen 10 ildeki üreticilere dair destekleri ve tedbirleri açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, gübre ve mazot desteklerinin öne çekilerek nakit olarak yapılacağını söyledi.

Türkiye, Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaralarını sarmaya devam ederken Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, depremden etkilenen Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Adana, Şanlıurfa, Kilis, Osmaniye, Malatya, Diyarbakır illerindeki üreticiler için alınan tedbirlere ilişkin bilgi verdi.

Gübre ve mazot desteği nakit ödenecek

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla depremden etkilenen üreticilere verilecek destekleri ve alınacak tedbirleri aktaran Kirişçi, 2022'den itibaren ayni olarak verilmeye başlanan mazot ve gübre desteklerinin, depremden etkilenen 10 ilde nakit olarak ödeneceğini belirtti. Bu kapsamda toplam tutarı 2,8 milyar lira olan mazot ve gübre destekleri Şubat ayı sonuna kadar üreticilerin hesaplarına yatırılacak. Aynı zamanda 2023 üretim yılı ÇKS başvurusunu yapan üreticilerin 28 Şubat olan ürün güncelleme son başvuru tarihinin 8 Mayıs tarihine kadar uzatıldığını söyledi. 

depremzede-ureticilere-yem-destegi.jpgYem destekleri yapılacak

Yıl boyunca ödenecek olan 530 milyon lira tutarındaki; Çiğ Süt Desteği, Buzağı Desteği, Anaç Koyun-Keçi Desteği, Büyükbaş Hayvan Besi Desteği, Arılı Kovan Desteği, Sürü Büyütme ve Yenileme Desteği ödemeleri, 10 il için Şubat ayı içerisine çekilerek üreticilerin hesaplarına yatırılacağını ileten Kirişci, 10 il için 185 bin işletmeye, 2 milyon büyükbaş için hayvan başına 500 lira ve 9 milyon küçükbaş için hayvan başına 50 lira olmak üzere toplam 1,5 milyar lira yem desteği verileceğini de açıkladı. Ayrıca Kırsal Kalkınma Desteği'ne yönelik olarak da Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımları için 2022-2023 dönemi başvuru süresi, depremden etkilenen 10 ilde 8 Mayıs'a, diğer illerde ise 28 Şubat'a kadar uzatılırken, Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımları için 2022-2023 dönemi proje değerlendirme süresi, depremden etkilenen 10 ilde 8 Mayıs'a, diğer illerde ise 10 Mart'a kadar uzatıldı. 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.