tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.4.2020

Ayçiçeğinde ithalat kapıları biraz daha açıldı

Ayçiçeğinde ithalat kapıları biraz daha açıldı

İthalatta uygulanan gümrük vergileri ayçiçeği yağında yüzde 18, tohumunda ise yüzde 9'a düşürüldü.

Covid-19 salgını tarımsal ticarette dengeleri değiştirirken yeni koşullara adapte olmak için acil nitelikte kararlar alınmaya devam ediyor. Türkiye’nin en yoğun dış alım yaptığı ürünlerden olan ayçiçeğinde üst üste ikinci kez gümrük vergisi indirimine gidildi.

Hububatta en çok ithalat yapılan ülkeler olan Avrasya Ekonomik Birliği ülkeleri, koronavirüs salgınının yayılmasıyla birlikte pek çok üründe ihracatı geçici olarak yasaklamıştı. Buna karşılık Türkiye ise ayçiçeği tohumu yağının ithalatında yüzde 36 olarak uygulanan gümrük vergisini yüzde 30’a düşürmüştü.

Gümrük vergisi yarı yarıya azaldı

Bu kararın ardından iki hafta geçmişken dün Resmi Gazete’de yeni bir karar yayımlandı. Buna göre ayçiçeği yağında gümrük vergisi daha da aşağı çekilerek yüzde 18’e indirildi. 31 Mayıs’a kadar geçerli olacak bu orana göre ithalat vergisi toplamda yarı yarıya azaltılmış oldu.

ayciceginde-ithalat-kapilari-biraz-daha-acildi2.jpg

Ham yağ için yüzde 18 olarak belirlenen gümrük vergisi 1 Haziran tarihinden itibaren yeniden yüzde 30’a çıkartılacak. 30 Haziran’dan sonra ise ithalatta normal koşullara dönülerek yüzde 36 vergi oranıyla devam edilmesi öngörülüyor.

Tohum ithalatı da kolaylaştırıldı

Alınan vergi indirimi ham yağ ile birlikte ayçiçeği tohumu ithalatını da kapsıyor. Buna göre tohumda yüzde 13 olan gümrük vergisi 31 Mayıs’a kadar yüzde 9 olarak uygulandıktan sonra Temmuz ayında yeniden eski haline dönecek. Bosna-Hersek ve Kosova’dan yapılan ayçiçeği tohumu ithalatında ise gümrük vergisi geçerli değil.

Üretimin yarısı kadar ithalat yapılıyor

TÜİK verilerine göre 2018 yılı itibariyle Türkiye'nin ayçiçeği yağı üretimi ithalatı 500 bin civarında. Bu oran  1 milyon tona yakın olan yerli üretimin yarısı kadar. Ayçiçeği tohumunda ise ülke içinde üretilen 1,8 milyon tona karşılık ithalat edilen tohum miktarı 720 bin ton civarında.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa-Yenişehir'de su kaynakları ve tarım arazileri alarm veriyor. Tehlikenin bir boyutu kuraklık, diğeri ise madencilik projesi.

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Haziran ayında TBMM’ye sunulması beklenen 33 maddelik torba yasa, tarımsal amaçlı arazi kullanımına dair değişiklikler öngörüyor.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Covid-19 sürecinde üreticilerin taleplerine ayıran tarlasera, Koruma&Besleme ekini de okurlarıyla buluşturuyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?