tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.4.2020

Ayçiçeği ve çeltikte ithalat arttırılıyor

Ayçiçeği ve çeltikte ithalat arttırılıyor

Resmi Gazete’de yayımlanan karar göre üç tarımsal ürünün ithalatında uygulanan gümrük vergisi oranlarında düzenlemeye gidildi.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) krizi tarımsal ihracat ve ithalata dair senaryoları da baştan yazdırıyor. Ülkeler uzun vadede yerel üretimin geliştirilmesine dair adımlar atmaya hazırlanırken, gıda tedarikinin aksamaması için ise kimi ürünlerde çare ithalatı arttırmakta aranıyor.

Türkiye’de de salgınla mücadele kapsamında tarımsal ithalata dair yapılan düzenlemeler Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre ayçiçeği tohumu ithalatında gümrük vergisi düşürülürken, çeltik ithalatı için ise ek tarife kontenjanı açıldı.

Melas gümrük vergisiz ithal edilecek

Yayımlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Karar’a göre ayçiçeği tohumu yağında gümrük vergisi 30 Haziran’a kadar yüzde 36’dan yüzde 30’a düşürüldü. Yem sanayisinde kullanılan melasta ise yüzde 35 olan gümrük vergisinin sıfırlanmasına karar verildi.

aycicegi-ve-celtikte-ithalat-arttiriliyor1.jpg

Ekilmeyen arazilerde üretimi teşvik edilecek ürünler arasında yer alan çeltikte de ithalatı arttıracak düzenlemeler devreye girdi. Çeltik İthalatında Tarif Kontenjanı Uygulaması Hakkında Karar’a göre 31 Mayıs’a kadar gümrük vergisiz şekilde 100 bin ton kavuz içinde çeltik ithalatı için tarife kontenjanı açıldı.

Kendine yeterlik sorunu yaşanıyor

Türkiye’de kendine yeterlilik sorunu yaşanan ve ithalata bağlı olan ürün gruplarının başında yağlı tohumlar geliyor. Türkiye’nin hububat ve yağlı tohum ithalatını yoğun olarak yaptığı Avrasya Ekonomi Birliği ülkeleri, aldıkları ortak kararla pek çok üründe ihracatı geçici olarak durdurmuştu. 30 Haziran’a kadar ihracatı durdurulan ürünler arasında pirinç ve ayçiçeği çekirdeği gibi ürünler de bulunuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa-Yenişehir'de su kaynakları ve tarım arazileri alarm veriyor. Tehlikenin bir boyutu kuraklık, diğeri ise madencilik projesi.

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Haziran ayında TBMM’ye sunulması beklenen 33 maddelik torba yasa, tarımsal amaçlı arazi kullanımına dair değişiklikler öngörüyor.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Covid-19 sürecinde üreticilerin taleplerine ayıran tarlasera, Koruma&Besleme ekini de okurlarıyla buluşturuyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?