tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.4.2020

Ayçiçeği ve çeltikte ithalat arttırılıyor

Ayçiçeği ve çeltikte ithalat arttırılıyor

Resmi Gazete’de yayımlanan karar göre üç tarımsal ürünün ithalatında uygulanan gümrük vergisi oranlarında düzenlemeye gidildi.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) krizi tarımsal ihracat ve ithalata dair senaryoları da baştan yazdırıyor. Ülkeler uzun vadede yerel üretimin geliştirilmesine dair adımlar atmaya hazırlanırken, gıda tedarikinin aksamaması için ise kimi ürünlerde çare ithalatı arttırmakta aranıyor.

Türkiye’de de salgınla mücadele kapsamında tarımsal ithalata dair yapılan düzenlemeler Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre ayçiçeği tohumu ithalatında gümrük vergisi düşürülürken, çeltik ithalatı için ise ek tarife kontenjanı açıldı.

Melas gümrük vergisiz ithal edilecek

Yayımlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Karar’a göre ayçiçeği tohumu yağında gümrük vergisi 30 Haziran’a kadar yüzde 36’dan yüzde 30’a düşürüldü. Yem sanayisinde kullanılan melasta ise yüzde 35 olan gümrük vergisinin sıfırlanmasına karar verildi.

aycicegi-ve-celtikte-ithalat-arttiriliyor1.jpg

Ekilmeyen arazilerde üretimi teşvik edilecek ürünler arasında yer alan çeltikte de ithalatı arttıracak düzenlemeler devreye girdi. Çeltik İthalatında Tarif Kontenjanı Uygulaması Hakkında Karar’a göre 31 Mayıs’a kadar gümrük vergisiz şekilde 100 bin ton kavuz içinde çeltik ithalatı için tarife kontenjanı açıldı.

Kendine yeterlik sorunu yaşanıyor

Türkiye’de kendine yeterlilik sorunu yaşanan ve ithalata bağlı olan ürün gruplarının başında yağlı tohumlar geliyor. Türkiye’nin hububat ve yağlı tohum ithalatını yoğun olarak yaptığı Avrasya Ekonomi Birliği ülkeleri, aldıkları ortak kararla pek çok üründe ihracatı geçici olarak durdurmuştu. 30 Haziran’a kadar ihracatı durdurulan ürünler arasında pirinç ve ayçiçeği çekirdeği gibi ürünler de bulunuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.