tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

31.1.2020

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera-subat-sayisi-cikti1.jpg

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!

Avcılık-toplayıcılıktan yerleşik düzene geçiş insanlık tarihinin dönüm noktası olarak kabul ediliyor. Bu dönüşümün temelinde ise uzun süreli çalışmaya ve yerleşik hayata gereksinim duyan tarımın keşfiyle başladığı yıllarca bilimsel olarak kabul görmüştü. Ta ki Göbelitepe’nin keşfine kadar! İnsanın insanlaşma sürecini yeniden tanımlamamızı bize salık veren Göbeklitepe’nin tarımın gizemine dair verdiği ipuçlarını geçtiğimiz günlerde tarlasera.com’da anlatmıştık.

Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, okurlarıyla buluşturduğu Şubat sayısında ise Göbeklitepe’de bugüne dek gerçekleştirilen keşifleri ve bunların tarımla olan bağlantısını detaylı olarak ele aldı. Arkeobotanik biliminin dünyayı anlamak için ne kadar değerli olduğunu fark edeceğiniz bu incelemizi okurken insanlığın ve tarımın tarihinde büyülü bir zaman yolculuğuna çıktığınızı hissedeceksiniz!

tarlasera-subat-sayisi-cikti2.jpg

Sözleşmeli üretim ve sanayi domatesi örneği

tarlasera bu ay Kapak Konusu sayfalarında artıları ve eksileriyle sözleşme üretim modellerini inceledi ve Türkiye’deki uygulamalarını değerlendirdi. Aynı şekilde, sistemin aktörleriyle görüşerek onların deneyim ve düşüncelerine ışığında sözleşmeli üretimin ülke tarımındaki hangi sorunlara çözüm olarak olabileceğini araştırdı.

Sanayi domatesi, sözleşmeli üretimin pratikteki en belirgin örneklerinden biri olarak Dosya sayfalarımıza konuk oldu. İlkbahar aylarıyla birlikte dikimlerin başlayacağı ürünü, doğru tohum seçiminden yetiştiriciliğe dair ipuçlarına, üretici ve sanayicinin beklentilerinden kalite kriterlerine kadar geniş bir yelpazede ele aldık.

Türkiye’nin öncü üreticileri tarlasera’da

tarlasera bir süredir Türkiye tarımında örnek alınacak hikayeler yaratan öncü üreticiler ile çok özel söyleşiler gerçekleştiriyor. Bu ayki Röportaj konuğumuz ise Adana'da ailesinin 3. kuşak üretici temsilcisi olan Refik Yenice. Bahçe tarımında uyguladığı modern üretim teknikleriyle aile işletmesini büyüterek büyük bir başarıya imza atan Yenice ile üretici kooperatiflerinin işleyişi ile tarımsal pazarlama sorunlarının çözümüne kadar pek çok konuyu konuştuk.

tarlasera-subat-sayisi-cikti3.jpg

Pamuğun son 1 yılda yaşadığı ani gerilemenin nedenleri, ayçiçeğinde doğru tohum seçimi, Türkiye’de hem tüketim hem de örtü altı üretimde adından söz ettirmeye başlayan aloe vera bitkisi ve toprak kaybını önlemek için bilinçli gübre kullanımı da bu ay tarlasera Detay sayfalarında okuyacaklarınız arasında.

2019’un özeti tarlasera Almanak’ta!

Her yıl Şubat sayısıyla birlikte hazırladığımız tarlasera | Almanak da yine sizlerle buluşuyor. Tarım sektörünün 2019 yılını anlattığımız ve 2020’ye dair öngörüleri aktardığımız tarlasera | Almanak 2019 yine arşivlik bir sayı oldu. Tarımın hafızasını tutmak için kitaplığınızda ona yer açmayı unutmayın.

tarlasera’nın bu ay okurlarına 2 armağanı daha var! Bunlardan ilki şekerpancarında yabancı ot kontrolüne dair bilmeniz gerekenleri içeren şekerpancarı posteri. “Tarlanız konuşabilseydi size ne söylerdi?” başlıklı posterimiz ise tarımsal veri uygulaması FieldView’ın inceliklerini anlatıyor.

tarlasera-subat-sayisi-cikti4.jpg

tarlasera’ya nasıl ulaşırım?

tarlasera Şubat sayısını satın almak için hemen şimdi Satın Al sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Derginizi her ay masanızda görmek ve tarlasera keyfini tüm bir yıla yaymak için ise tek yapmanız gereken abone olmak! Bunun için Abonelik sayfamızdan yalnızca birkaç dakika süren abonelik işlemlerini gerçekleştirmeniz yeterli.

Keyifli okumalar dileriz!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Pamukkale Üniversitesi’ndeki Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi arazisi, sosyal tesis inşaatı gerekçesiyle iş makineleri tarafından tahrip edildi.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.