tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

31.1.2020

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera-subat-sayisi-cikti1.jpg

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!

Avcılık-toplayıcılıktan yerleşik düzene geçiş insanlık tarihinin dönüm noktası olarak kabul ediliyor. Bu dönüşümün temelinde ise uzun süreli çalışmaya ve yerleşik hayata gereksinim duyan tarımın keşfiyle başladığı yıllarca bilimsel olarak kabul görmüştü. Ta ki Göbelitepe’nin keşfine kadar! İnsanın insanlaşma sürecini yeniden tanımlamamızı bize salık veren Göbeklitepe’nin tarımın gizemine dair verdiği ipuçlarını geçtiğimiz günlerde tarlasera.com’da anlatmıştık.

Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, okurlarıyla buluşturduğu Şubat sayısında ise Göbeklitepe’de bugüne dek gerçekleştirilen keşifleri ve bunların tarımla olan bağlantısını detaylı olarak ele aldı. Arkeobotanik biliminin dünyayı anlamak için ne kadar değerli olduğunu fark edeceğiniz bu incelemizi okurken insanlığın ve tarımın tarihinde büyülü bir zaman yolculuğuna çıktığınızı hissedeceksiniz!

tarlasera-subat-sayisi-cikti2.jpg

Sözleşmeli üretim ve sanayi domatesi örneği

tarlasera bu ay Kapak Konusu sayfalarında artıları ve eksileriyle sözleşme üretim modellerini inceledi ve Türkiye’deki uygulamalarını değerlendirdi. Aynı şekilde, sistemin aktörleriyle görüşerek onların deneyim ve düşüncelerine ışığında sözleşmeli üretimin ülke tarımındaki hangi sorunlara çözüm olarak olabileceğini araştırdı.

Sanayi domatesi, sözleşmeli üretimin pratikteki en belirgin örneklerinden biri olarak Dosya sayfalarımıza konuk oldu. İlkbahar aylarıyla birlikte dikimlerin başlayacağı ürünü, doğru tohum seçiminden yetiştiriciliğe dair ipuçlarına, üretici ve sanayicinin beklentilerinden kalite kriterlerine kadar geniş bir yelpazede ele aldık.

Türkiye’nin öncü üreticileri tarlasera’da

tarlasera bir süredir Türkiye tarımında örnek alınacak hikayeler yaratan öncü üreticiler ile çok özel söyleşiler gerçekleştiriyor. Bu ayki Röportaj konuğumuz ise Adana'da ailesinin 3. kuşak üretici temsilcisi olan Refik Yenice. Bahçe tarımında uyguladığı modern üretim teknikleriyle aile işletmesini büyüterek büyük bir başarıya imza atan Yenice ile üretici kooperatiflerinin işleyişi ile tarımsal pazarlama sorunlarının çözümüne kadar pek çok konuyu konuştuk.

tarlasera-subat-sayisi-cikti3.jpg

Pamuğun son 1 yılda yaşadığı ani gerilemenin nedenleri, ayçiçeğinde doğru tohum seçimi, Türkiye’de hem tüketim hem de örtü altı üretimde adından söz ettirmeye başlayan aloe vera bitkisi ve toprak kaybını önlemek için bilinçli gübre kullanımı da bu ay tarlasera Detay sayfalarında okuyacaklarınız arasında.

2019’un özeti tarlasera Almanak’ta!

Her yıl Şubat sayısıyla birlikte hazırladığımız tarlasera | Almanak da yine sizlerle buluşuyor. Tarım sektörünün 2019 yılını anlattığımız ve 2020’ye dair öngörüleri aktardığımız tarlasera | Almanak 2019 yine arşivlik bir sayı oldu. Tarımın hafızasını tutmak için kitaplığınızda ona yer açmayı unutmayın.

tarlasera’nın bu ay okurlarına 2 armağanı daha var! Bunlardan ilki şekerpancarında yabancı ot kontrolüne dair bilmeniz gerekenleri içeren şekerpancarı posteri. “Tarlanız konuşabilseydi size ne söylerdi?” başlıklı posterimiz ise tarımsal veri uygulaması FieldView’ın inceliklerini anlatıyor.

tarlasera-subat-sayisi-cikti4.jpg

tarlasera’ya nasıl ulaşırım?

tarlasera Şubat sayısını satın almak için hemen şimdi Satın Al sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Derginizi her ay masanızda görmek ve tarlasera keyfini tüm bir yıla yaymak için ise tek yapmanız gereken abone olmak! Bunun için Abonelik sayfamızdan yalnızca birkaç dakika süren abonelik işlemlerini gerçekleştirmeniz yeterli.

Keyifli okumalar dileriz!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.