tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.12.2019

Yüzünü tarıma dönen gençlere hibe desteği

yuzunu-tarima-donen-genclere-hibe-destegi1.jpg

İzmir, Amasya, Düzce ve Mardin’de kırsal alanda tarımsal yatırım yapacak genç ziraat ve gıda mühendislerine hibe desteği verilecek.

Türkiye’de kentlere yaşanan göç ile paralel olarak tarımla uğraşan nüfusun yaş ortalaması da giderek artıyor. Genç nüfusun hem kırsal yaşamdan hem de üretimden uzaklaşması tarımın geleceğini de belirsizliğe itiyor. Bu durumu tersine çevirecek kilit oyuncular ise tarım alanında eğitim alan genç ziraat mühendisleri.

Tarım ve Orman Bakanlığı genç nüfusu bitkisel üretime yönlendirmek için yeni bir proje başlattı. “Uzman Eller” adını taşıyan proje kapsamında, geç girişimcilerin kırsal alanda tarımsal verimliliği ve kaliteyi yükseltecek projelerine 100 bin TL hibe desteği verilecek.

Hangi alandaki projeler desteklenecek?

Resmi Gazete’de yayımlanan “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” ile yürürlüğe giren proje, kırsalda yaşamayı taahhüt eden, tarım, hayvancılık ve gıda alanlarında eğitim veren üniversite veya yüksekokul mezunlarını kapsıyor.

Yüzünü tarıma dönen gençlere hibe desteği

Proje ilk etapta pilot bölge olarak seçilen İzmir, Amasya, Düzce ve Mardin illerinde başlatıldı. Bu 4 ilde hibe desteğinden yararlanabilecek sürdürülebilir yatırımların bitkisel ve hayvansal ürünler, su ürünleri, yöresel tarım ürünleri ve tıbbi aromatik bitkilerin üretimi, depolanması ya da paketlenmesine yönelik olması gerekiyor.

Başvurular bu hafta başlıyor

Bu bağlamda 2019-2020 döneminde genç girişimcilere sağlanacak toplam 1,4 milyar TL’lik desteğin içinde en önemli pay hayvansal üretim projelerine ayrıldı. Bitkisel üretim projelerine sağlanacak toplam hibe desteği ise 134 milyon TL’yi buluyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın web adresinden yapılacak ön başvuruların süresi bu hafta içi itibariyle başlayacak ve 40 gün sürecek. Kesin başvurular ise adayın ikamet ettiği bölgedeki Tarım ve Orman İl Müdürlüklerinden gerçekleştirilecek. Desteklerden faydalanmak isteyen girişimcilerin daha önce hibe programlarından destek almamış olması gerekiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.