tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

4.11.2019

Ispanak vakasından hangi ders çıkıyor?

Ispanak vakasından hangi ders çıkıyor?

İstanbul ve çevresinde ıspanak nedeniyle yaşanan zehirlenme vakaları, sebze-meyvede tüm üretim zincirinin sorumluluğunda olan gıda güvenliğinin önemini bir kez daha hatırlattı. Tüketicilerin ise karekod uygulamalarını aktif kullanarak sürece katılması mümkün.

İstanbul ve Tekirdağ’da son 2 günde 100'e yakın kişinin ıspanak tüketimi sonrası benzeri şikayetlerle sağlık kuruluşlarına başvurması panik yarattı. İstanbul Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden ise görülen zehirlenme vakalarının satın alınan ıspanakların arasında bulunan yabancı otlardan kaynaklandığı açıklaması geldi.

Yapılan analizlerin ardından tüketicilerin zehirlenmesine yol açan bu bitkilerin zehirli özelliğe sahip atropin ve skopolamin isimli aktif maddeler içerdiği söylenirken, ıspanağın satın alındığı işletmelerden numuneler alınıp resmi kontrollere tabi tutulduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca, “Halkımız tüketecekleri yeşil sebzeleri kontrol ederek yabancı otları ayırt etmeli ve çok iyi şekilde temizledikten sonra tüketmeli” denildi.

Şeffaflık tam da bu yüzden gerekli!

Hem dünya genelinde Türkiye’de de sağlıklı gıdaya dair artan duyarlılığa paralel olarak gıda güvenliği için daha sıkı yöntemler devreye girmeye başladı. Denetim, analiz ve tüketiciyi bilgilendirmeye yönelik bu uygulamalar zirai ilaç kalıntısı gibi ek riskler barındıran sebze-meyve ürünleri için belki daha da kritik.

ispanak-vakasindan-hangi-ders-cikiyor1.jpg

Bitkisel ürünlerde son yıllarda sıklaşan künye ve etiket uygulamaları işte bu yüzden büyük önem taşıyor. Ürünlerin üretim yeri, tarihi, üretici ve denetim bilgileri gibi verileri tüketiciye doğrudan ulaştıran bu yöntemlerin tüm sebze-meyve pazarına yayılmasının gerekliliği bu son olayla birlikte daha da belirgin hale gelmiş durumda.

ABD’de bir kentsel tarım firmasının başlattığı karekod uygulamasına dair tarlasera.com haberinde de belirttiğimiz gibi, “Şeffaflığın ne denli gerekli olduğu olumsuz deneyimler yaşandığında çok daha yakıcı bir şekilde belli oluyor.”

Hal Kayıt Sistemi nasıl kullanılır?

Türkiye’de bu tip uygulamaların resmi merkezini Hal Kayıt Sistemi (HKS) oluşturuyor. Sebze ve meyvelerin ticaretinde “künye” zorunluluğunu öngören karar doğrultusunda oluşturulan bu sistem 2018 yılında tüketicilerin kullanımına sunulmuştu. Bu sistem tüketicilerin satın alacakları ürüne dair bilgilere ulaşabilmesini sağlıyor.

Bunun için tüketicilerin yapması gereken HKS Mobil isimli uygulamayı telefonuna indirmek ve satın alacağı ürünün reyonunda bulunan QR kodunu taratmak. Böylece ürünün üretim bilgileri, üretim yöntemi ve alış-satış fiyatı gibi bilgilere ulaşan tüketiciler ayrıca HKS Çağrı Merkezi aracılığıyla şikayetlerini resmi olarak iletebiliyor.

ispanak-vakasindan-hangi-ders-cikiyor2.jpg

Üretim zincirinin tüm halkaları sorumlu

Tarımsal ürünlerde gıda güvenliğini sağlamak için tüketiciye de görev düşüyor; ancak elbette tüketime sunulan ürünlerin de aynı güveni sağlamış olması daha da öncelikli. Bu da tarladan pazar ve market rafına uzanan zincirin halkalarını oluşturan tüm kurum ve kişilerin sorumluluğunda.

Ispanak nedeniyle yaşanan zehirlenmeler bu konuda henüz yeteri kadar yol alınmadığının göstergesi. Bu noktada Tüketici Koruma Derneği’nin (TÜKODER) şu açıklamasına kulak kabartmak gerekiyor: “Vatandaşlarımızın sağlıklı gıdaya ulaşımı politikalarını oluşturmak için ilgili Bakanlıklar, meslek odaları, çiftçi ve esnaf temsilcileri, tüketici örgütleri temsilcilerinden oluşan bir çalışma komisyonu oluşturularak alınacak gerekli önlemler belirlenmeli.”


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Bir sanat eseri olarak lahana bahçesi

Bir sanat eseri olarak lahana bahçesi

Chicago Mimarlık Bienali’nin bu yıl en ilgi çeken eseri bir lahana bahçesi! Toprağa ekili 10 bin lahanadan oluşan sergi tarıma farklı bir gözle bakma fırsatı veriyor.

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

“Tarım sektörü kendisini topluma ne kadar anlatabiliyor” sorusunu gündeme taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına bir de hediyesi var.

Yeni bütçede tarımı neler bekliyor?

Yeni bütçede tarımı neler bekliyor?

Bugün TBMM’de sunumu yapılacak yeni yıl bütçe teklifine göre tarım bütçesinde desteklere ayrılan pay yüzde 60’tan yüzde 66’ya çıkacak.