tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.9.2019

Tarımı zehirleyen bu saha üç katına çıkacak

tarimi-zehirleyen-bu-saha-uc-katina-cikacak3.jpg

Ordu’da 5 yıl önce kurulan altın madeni çevresindeki su kaynaklarını kirletti ve tarım arazilerinde yıkıma yol açtı. Şimdi ise maden sahasının 3 kat daha arttırılması gündemde.

Kazdağları’nda bitki örtüsü ve su kaynaklarını tehdit eden altın madeni projesine dair henüz vicdanları rahatlatacak bir gelişme yaşanmazken, ülkenin farklı bölgelerinden benzer gelişmelerin de sayısı artıyor. Ordu’nun Fatsa ilçesinde 5 yıldan beri çevresindeki su ve tarımsal ürünlere ciddi ölçüde zarar veren altın madeninin faaliyet süresinin uzatılması bunun en yeni örneği oldu.

2013 yılında İngiliz ortaklı yerli bir maden şirketinin başlattığı maden projesi Fatsa ve Ünye ilçelerinin arasındaki ormanlık kesimde yer alıyor. Burası başta fındık üretimi olmak üzere kestane ve sebzeciliğin de başlıca gelir kaynakları arasında olduğu bir bölge. 196 hektarlık bir alana yayılan maden sahasının çevrede yarattığı tahribat ise çok açık.

tarimi-zehirleyen-bu-saha-uc-katina-cikacak1.jpg

Suyun pH değeri yarı yarıya düştü

Arama çalışmaları için kesilen ağaçlar, sondaj çalışmaları ve altın ayrıştırılması için kullanılan siyanür toprak, su ve havayı doğrudan etkiledi. Geçtiğimiz yıl Sağlık Bakanlığı’ndan alınan su analiz raporlarına göre, madene en az 3 km yakındaki yerleşim bölgelerinde sudaki alüminyum oranı normalin tam 8 kat üzerinde. 4,6 olarak ölçülen pH değeri ise olması gerekenin neredeyse yarısına düşmüş durumda.

Fındık ve domates bahçelerinde yıkım yaşanıyor

5 yıl öncesine kadar maden havzasının yerinde bulunan fındık bahçelerini satmak zorunda kalan üreticiler geleneksel gelir kaynaklarını yitirmiş durumda. Ancak durumdan tek etkilenenler onlar değil. Su kaynaklarının kirlenmesiyle çevredeki tarım arazilerinde de gözle görülür bir yıkım yaşanıyor. Mevcut fındık bahçelerinde 4 yıldır küflenme, çift doğum ve verim düşüklüğü yaşanıyor. Yetiştirilen domatesler ise dalında çürüyor.

290 hektar tarım alanı daha yok olacak

2016 yılında yaşanan sürece tepki gösteren yöre halkı ve üreticiler taleplerine bir karşılık bulamamıştı. Şimdi ise hem altın arama süresinin uzatılması hem de sahanın genişletilmesi gündemde. İlgili şirket 5 yıllığına verilen arama ruhsatının 5 yıl daha uzamasını ve arama yapılacak alanın 3 katına çıkarılmasını talep etti.

tarimi-zehirleyen-bu-saha-uc-katina-cikacak2.jpg

Bu alan içinde 15’ten fazla köyün yanı sıra 100 hektardan fazla bir tarım alanı ve 190 hektar genişliğinde kestane ormanı bulunuyor. İşletme mühendisi Çağdaş Çelebi’nin madenci şirketin proje raporunu baz alarak yaptığı araştırmaya göre bölgede fındık, kivi, ceviz ve bal üretimi yapan üreticilerin toplam zararı 66 milyon TL’yi bulacak.

Ürünleri kimse tüketmek istemiyor

Bölgede yetişen meyveleri artık kimsenin yemek istemediğini söyleyen fındık üreticisi Yılmaz Sinan, “’Burada siyanür var, biz bunu yemeyiz’ diyorlar. Köyün dışından gelenlere su bile içiremiyoruz” diyor. Fatsa’da çilek üreticiliği yapan Osman Güvenalp ise, “5 yıldır kaç ton siyanür kullanıldı bilmiyoruz. Bu siyanürler buharlaşarak akşam çisesi olarak ürettiğimiz sebzelere düşüyor” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

Uzay yarışına ziraat mühendisleri de katılıyor

Uzay yarışına ziraat mühendisleri de katılıyor

NASA’nın desteğiyle başlatılan “Growing Beyond Earth” yarışması, uzayda bitki üretebilmeyi mümkün kılacak teknolojik inovasyonları ortaya çıkaracak.

Hilton Oteli’nin önünde tarım!

Hilton Oteli’nin önünde tarım!

1960’lı yıllarda İstanbul’da yalnızca Silivri ya da Çatalca’da değil, en kozmopolit ilçelerinde de tarımsal üretimin nefesi duyulabiliyordu. Şişli’deki meşhur Hilton Oteli’nin çevresinde bile!

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarında bu ay modern ıslah tekniklerini masaya yatıran tarlasera’nın Ekim sayısı okurlarıyla buluştu.