tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.4.2019

Yarının bayramı

Yarının bayramı

Tüm dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan, tarımı ve doğayı el üstünde tutan bir neslin yetiştiği yeni bir gelecek için esin kaynağı olsun!

Tarımın iki temel yapıtaşı var: Biri yaşamın kaynağı olan tohum, diğeri ise onu topluyaşamla buluşturan bilgi. Bilgiyi inşa eden deneyim, kritik düşünme ve hafızanın gelişimi için ise en önemli yaşam evresini çocukluk dönemi oluşturuyor.

Geçtiğimiz yıl Birleşik Krallık Beslenme Vakfı (BNF) geniş çaplı bir araştırma gerçekleştirdi. 27 bin çocuğun katılımıyla yapılan anket, çocukların tarım ve gıdaya dair ciddi oranda bilgi eksikliği yaşadıklarını ortaya koydu. Buna göre 5-7 yaş arasındaki çocukların yüzde 29’u, 8-11 yaş aralığındaki çocukların ise 4’te 1’i domatesin yer altında yetiştiğini, yine bir o kadarı da peynirin bitkilerden elde edildiğini düşünüyor.

Ancak çocukların her gün tükettikleri gıdalara karşı “yabancılık”ları, tarıma olan “merak”larıyla ters orantılı. 2015 yılında yapılan bir diğer araştırmada ilkokul çağındaki çocukların 5’te 4’ü “Yemeklerinin nereden geldiğini görmek için bir çiftliği ziyaret etmek ister misin?” sorusuna olumlu yanıt vermiş.

Gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerde benzer bir tablonun olduğunu tahmin etmek zor değil. Bu, kentleşmenin büyük bir hızla gerçekleştiği, 0-14 yaş arası nüfusun yalnızca yüzde 94,6’sının il ve ilçe merkezlerinde yaşadığı Türkiye için de geçerli. 29,6 gibi düşük bir yaş ortalaması olan Türkiye’de gençlerin yalnızca yüzde 18,5’inin tarımda istihdam edildiği, yani “genç ülkeyi yaşlıların doyurduğu”nu da unutmamak lazım!

yarinin-bayrami1.jpg

Yalnızca bu veriler bile tarım bilincinin küçük yaşta gelişmesinin önemini, dahası zorunluluğunu ortaya koyuyor. Ancak bunu anlamak için illa ki istatistiklere boğulmaya gerek yok. Çocukları bitkilerin dünyasıyla buluşturan en mütevazı girişimler bile, görülüyor ki çok değerli sonuç veriyor. İşte yalnızca birkaç gün önce tarlasera.com sayfalarında yer bulan bir proje: Anaokulu öğrencileri tarıma tanışıyor

Bu tip örneklerin sayısının son dönemde artması bir tesadüf değil. Bu, bitkisel üretimden yalnızca fiilen değil, duygusal olarak da uzaklaşmaya başlayan bir ülkede tarıma duyulan özlemin, onu çevreleyen bilgi ve deneyime duyulan ihtiyacın bir yansıması. İnsan bu anlamlı fakat tekil düzeyde kalan girişimlerin kurumsal ve toplumsal bir düzeye çıktığında nasıl bir dönüşüm yaratabileceğini düşünmeden edemiyor.

Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera bundan 2 yıl önce Türkiye’de çocuklara yönelik tarım yayıncılığının ilk örneğini gerçekleştirdi ve tarlasera çocuk ekini hayata geçirdi. Çocuklar için, aslında herkes için, tarımı bilmenin onu sevmekten geçtiği bilinciyle hazırlanan tarlasera çocuk’un 4. sayısı ise bu ay küçük okurlarıyla buluştu.

Çocukları tarımın geleceğine taşımak ne kadar önemliyse, çocukların geleceğine olumlu yön vermek de en az o kadar önemli. Tarım çocukların sorumluluk bilincini, pratik ve sosyal zekasını, doğa sevgisini geliştirmek için benzersiz bir uğraş. İşte tarlasera çocuk’un sayfaları da tarım ile çocuklar arasındaki bu karşılıklı ilişkinin, bu çifte sorumluluğun bilincinde hazırlanıyor.

Bugün tüm dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Dileriz bu bayram tüm bu insani özelikleri gelişkin, tarımı ve doğayı el üstüne tutan bir neslin yetiştiği yeni bir gelecek için esin kaynağı olur.

Tüm çocuklarımızın 23 Nisan’ı kutlu olsun!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kazdağları altına feda edilmesin!

Kazdağları altına feda edilmesin!

Bitki örtüsünün yanı sıra su ve oksijen kaynaklarıyla da dünyanın sayılı coğrafyalarından biri olan Kazdağları’nda altın madeni projesine tepkiler büyüyor.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Başta kimse inanmadı, başarılı olabileceklerini tahmin etmedi, ama Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Tek bitki 5 pazara birden hitap ediyor

Tek bitki 5 pazara birden hitap ediyor

Koruma altındaki akzambak bitkisinin soğanı, çiçeği, polenleri, yaprakları ve yağı, kısacası her bir kısmı farklı bir ticari değere sahip!

tarlasera Ağustos sayısı çıktı!

tarlasera Ağustos sayısı çıktı!

Bu ay tarımda enerji politikalarını masaya yatıran tarlasera, Dijital Tarım ekinin ikinci sayısıyla birlikte okurlarıyla buluştu.

Tarımda kalkınma idealinin son 30 yılı

Tarımda kalkınma idealinin son 30 yılı

1990 yılından bu yana hazırlanan altıncı kalkınma planı bu hafta uygulamaya girdi. 5’er yıllık bu planlar, ulaşabildiği ya da ulaşamadığı hedefleriyle Türkiye tarımının çehresindeki değişimi sergiliyor.