tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.4.2019

Anaokulu öğrencileri tarımla tanışıyor

Anaokulu öğrencileri tarımla tanışıyor

Afyonkarahisar’da bir anaokuluna kurulan “Tarım Atölyesi”nde küçük öğrenciler bitkilerin gelişimini hem yakından izliyor hem de üretime dahil oluyor.

Son birkaç yıldır özellikle ortaöğretim okullarında öğretmenler ve öğrencilerin işbirliğinde tarım odaklı projeler yaygınlaşıyor. Gençleri bitkisel üretim pratikleriyle buluşturan bu ilham verici girişimler tarlasera.com sayfalarında da sıkça kendine yer buluyor.

Ancak görülüyor ki tarım sevgisi artık ilk ve ortaöğretimden anaokullarına kadar yayılmaya başladı! Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde bulunan Şehit Ahmet Yunak Anaokulu’nun çatısına kurulan 30 metrekarelik sera alanı Tarım Atölyesi adıyla öğrencilerin hizmetine girdi.

Gözlem becerileri gelişiyor

Yaklaşık 100 öğrenci kapasiteli anaokulunda 1,5 bir aylık bir çalışmanın ürünü olarak hayat bulan atölyede domates, salatalık, marul, maydonoz, çilek gibi ürünler yetiştiriliyor. Haftanın dört günü atölyeyi ziyaret eden çocuklar, günlük yaşamlarından tanıdıkları bu ürünlerin üretim süreçlerine tanık oluyor.

Ancak burada faaliyet yalnızca gözlem yapmaktan ibaret değil. Bitkilerin sulama ve bakımına da aktif katılım gösteren öğrenciler böylece tarım yapmanın keyfini, hem de kolektif bir ortamda henüz küçük yaşta tatmış oluyor. Üstelik üretilen ürünleri sabah kahvaltıda da tüketerek emeklerinin karşılığını alıyor!

Kahvaltı çoktan hazır!

Bitkilerin yetişmesini yerinde gören çocukların gözlem yapma becerilerinin geliştiğini söyleyen Okul Müdürü Selçuk Altıntaş, “En büyük amacımız çocuklarımızın tarımı yaparak ve görerek öğrenmeleriydi. Ayrıca ürünlerimiz organik ve ilaçsız oldukları için çocuklarımıza güvenli bir şekilde yedirebiliyoruz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Pamukkale Üniversitesi’ndeki Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi arazisi, sosyal tesis inşaatı gerekçesiyle iş makineleri tarafından tahrip edildi.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.