tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.3.2019

Kadınlar kuşkonmaza sınıf atlatıyor

Kadınlar kuşkonmaza sınıf atlatıyor

Muğla-Ula’da ürettiği kuşkonmaz bitkisi için İyi Tarım sertifikası alan Aslı Aksoy, birlikte çalıştığı kadın tarım emekçileriyle ürünün büyük mağazalara girmesini sağladı.

Batı ülkelerinde sağlıklı beslenme menülerinin vazgeçilmezlerinden olan kuşkonmaz bitkisi anavatanı olan Anadolu’daki itibarını son yıllarda geri kazanmaya başladı. Kuşkonmaz, Aslı Aksoy isimli girişimcinin sayesinde artık İyi Tarım yöntemleriyle üretilen ürünler listesine girmeyi başardı.

İşletme fakültesi mezunu Aksoy yüksek lisans eğitimini bitirdikten sonra 13 yıl süreyle tekstil ve gıda sektöründe pazarlama müdürü olarak görev yapmış. Aksoy’un kuşkonmaz ile tanışması ise Türkiye’de değil, ABD’nin New York şehrinde olmuş ve Türkiye’ye döner dönmez ürünün yetiştirme olanaklarını araştırmaya başlamış.

40 dönümde fark yaratmak

Muğla’nın Ula ilçesinde bulunan Yeşilçam mahallesinde 40 dönümlük bir arazide üretime başlayan Aksoy ilk hasadını 2017 yılında gerçekleştirmiş. İlk sezon 7 ton olan rekolteyi ikinci yıl 10 tona çıkaran Aksoy, bu yıl da İyi Tarım Sertifikası alarak üretimi yepyeni bir boyuta taşımış ve bu sayede büyük mağazalarla satış sözleşmesi imzalamış.

kadinlar-kuskonmaza-sinif-atlatiyor.jpg

2 yılda 2 katına çıkacak

İyi Tarım prensiplerine göre ürettiği üründen lezzet bakımından yüksek not aldığını söyleyen Aksoy, “Üretim ve kalitemizle de fark yarattık” diye konuşuyor. “Kuşkonmaz zaten kendi özelinde çok faydalı bir ürün. Hamileler, çocuk emziren kadınlar için çok önemli bir besin” diyen Aksoy’un bu yılki üretim hedefini ise 15 ton olarak belirlediklerini söylüyor.

Kuşkonmaz kadın emeği istiyor

Tarlada 11 kadın tarım emekçisiyle birlikte çalışan Aksoy, kuşkonmazın kadın emeği isteyen bir ürün olduğunu vurguluyor. “Her bir ürünün bakımı hassasiyet gerektiriyor” diyen Aksoy, “Bunu da kadınlarla birlikte çok rahat sergileyebiliyoruz. Ekip uyumu çok önemli. Bazen işleri bitiremediğimizde gece yarısına kadar şarkılarla neşe içinde çalışmaya devam ediyoruz” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.