tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.1.2019

Meyvelerin kabusu hastalık için seferberlik başladı

Meyvelerin kabusu hastalık için seferberlik başladı

Bağlarda ve meyve bahçelerinde ciddi kayıplara yol açan Xylella yaprak yanıklığı ile mücadele için hazırlanan önlem programı yürürlüğe girdi.

Özellikle son birkaç yıldır meyve üreticilerinin kabusu olan Xylella yaprak yanıklığı (Xylella fastidiosa) hastalığına karşı organize mücadele için ilk adım atıldı. Bitkilerin su ve besin ihtiyacını gidermesini engelleyen hastalığın görüldüğü bölgelerde artık “sınırlandırılmış alan” oluşturulacak.

Bakteriyel bir etmen olan hastalık asma, zeytin, badem ve şeftali gibi bitkilerin yanı sıra turunçgil bahçelerinde de önemli kayıplara yol açıyor. Bitkilerin su ve besin maddesi ihtiyaçlarını gidermesine engel olan hastalık, Avrupa olduğu gibi Türkiye’de tarım arazilerinde sık sık görülmeye başladı.

Hastalıkla bulaşık bölge nasıl kontrol edilecek?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Xylella Yaprak Yanıklığı ile Mücadele Hakkında Yönetmelik bir dizi önlem içeriyor. Buna göre hastalığın tespit edilmesi ya da varlığından şüphelenilmesi durumunda Tarım ve Orman İl ya da İlçe Müdürlüğü bilgilendirilecek.

meyvelerin-kabusu-hastalik-icin-seferberlik-zamani1.jpg

Yapılan bildirim sonucunda Müdürlükler ilgili tarımsal bölgede “sınırlandırılmış alan” oluşturacak. Yapılan analizlerde hastalığın bulaşık olduğu tespit edildiği takdirde bitkilerin 100 metre yarıçapı içinde yer alan bölgede imha yoluna gidilecek. Sınırlandırılmış alanda yürütülecek izleme sonuçlarına göre 5 yıl boyunca yeni bir zararlı organizma tespit edilmezde sınırlama kaldırılacak.

tarlasera yazarlarından Prof. Dr. Yeşim Aysan’ın Xylella yaprak yanıklığının dünya ve Türkiye tarımındaki geçmişi, zararları ve mücadele yöntemleriyle ilgili makalesini buradan okuyabilirsiniz.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.