tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.1.2019

Meyvelerin kabusu hastalık için seferberlik başladı

Meyvelerin kabusu hastalık için seferberlik başladı

Bağlarda ve meyve bahçelerinde ciddi kayıplara yol açan Xylella yaprak yanıklığı ile mücadele için hazırlanan önlem programı yürürlüğe girdi.

Özellikle son birkaç yıldır meyve üreticilerinin kabusu olan Xylella yaprak yanıklığı (Xylella fastidiosa) hastalığına karşı organize mücadele için ilk adım atıldı. Bitkilerin su ve besin ihtiyacını gidermesini engelleyen hastalığın görüldüğü bölgelerde artık “sınırlandırılmış alan” oluşturulacak.

Bakteriyel bir etmen olan hastalık asma, zeytin, badem ve şeftali gibi bitkilerin yanı sıra turunçgil bahçelerinde de önemli kayıplara yol açıyor. Bitkilerin su ve besin maddesi ihtiyaçlarını gidermesine engel olan hastalık, Avrupa olduğu gibi Türkiye’de tarım arazilerinde sık sık görülmeye başladı.

Hastalıkla bulaşık bölge nasıl kontrol edilecek?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Xylella Yaprak Yanıklığı ile Mücadele Hakkında Yönetmelik bir dizi önlem içeriyor. Buna göre hastalığın tespit edilmesi ya da varlığından şüphelenilmesi durumunda Tarım ve Orman İl ya da İlçe Müdürlüğü bilgilendirilecek.

meyvelerin-kabusu-hastalik-icin-seferberlik-zamani1.jpg

Yapılan bildirim sonucunda Müdürlükler ilgili tarımsal bölgede “sınırlandırılmış alan” oluşturacak. Yapılan analizlerde hastalığın bulaşık olduğu tespit edildiği takdirde bitkilerin 100 metre yarıçapı içinde yer alan bölgede imha yoluna gidilecek. Sınırlandırılmış alanda yürütülecek izleme sonuçlarına göre 5 yıl boyunca yeni bir zararlı organizma tespit edilmezde sınırlama kaldırılacak.

tarlasera yazarlarından Prof. Dr. Yeşim Aysan’ın Xylella yaprak yanıklığının dünya ve Türkiye tarımındaki geçmişi, zararları ve mücadele yöntemleriyle ilgili makalesini buradan okuyabilirsiniz.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kırmızı ıspanak geçmişi geri getirebilir mi?

Kırmızı ıspanak geçmişi geri getirebilir mi?

Bundan yaklaşık bir asır önce ıspanak adeta bir “gıda efsanesi”ydi. Öyle ki çocukların en sevdiği yiyecekler arasında dondurmadan hemen sonra geliyordu! 2006’daki E. coli salgını sonrası büyük bir düşüş yaşayan ıspanak pazarı bugünlerde yeni bir maceraya hazırlanıyor.

Limon üreticileri yollara döküldü!

Limon üreticileri yollara döküldü!

Limonda ihracat yasağına tepki gösteren üreticiler D-400 karayolunu trafiğe kapatarak sorunun acilen çözülmesini talep etti.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Covid-19 sürecinde üreticilerin taleplerine ayıran tarlasera, Koruma&Besleme ekini de okurlarıyla buluşturuyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?