tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.2.2017

Çaykur özelleşmeye, araziler yapılaşmaya doğru

caykur-ozellesmeye-araziler-yapilasmaya-dogru2.jpg

Antalya ve Aydın başta olmak üzere toplam 23 bin hektar arazinin de devredildiği Varlık Fonu’nun, aynı zamanda Çaykur’un özelleştirilmesine de kapı araladığı belirtiliyor.

Ziraat Bankası ve Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) devredilmesine dair yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) tepkilere neden oluyor. Ziraat Bankası ve Çaykur'un yanı sıra Antalya, İzmir ve Aydın gibi tarımsal faaliyetin yoğun olduğu illerde Hazine’ye ait pek çok arazinin de aynı şekilde Varlık Fonu'na aktarılması tarım alanlarında turizm amaçlı yapılaşma tehdidini arttırıyor.

İşte Varlık Fonu’na aktarılan araziler

Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına göre TVF’ye devredilen taşınmazlar arasında toplam 2,3 milyon metrekare arazi de bulunuyor. Aydın’ın Didim ve Kuşadası ilçelerinde 10 bin hektara yakın arazi Hazine’den çıkarılırken Antalya’da ise Aksu, Merkez, Kemer ve Manavgat ilçelerinden toplam 7 bin hektar alan TVF’nin eline geçti.

caykur-ozellesmeye-araziler-yapilasmaya-dogru1.jpg

Hazine’den TVF’ye aktarılan arazilerin hem tarımsal üretimin hem de turizm yatırımlarının yoğun olduğu bölgelerde yer alması dikkat çekiyor. Listede İzmir’in Selçuk ve Menderes ilçelerinin yanı sıra Muğla-Bodrum’un da bulunması dikkat çekiyor.

En büyük ve en köklü banka bir günde devredildi!

Türkiye’nin en eski ve en büyük bankası olarak bilinen ve üreticilere kullandırdığı kredilerle tarımsal üretimde önemli payı olan Ziraat Bankası da TVF’ye devredilen şirketler arasında yer aldı. Ayrıca çay tarımının çatı kuruluşu olan ve uzun bir süredir özelleştirme tartışmalarına konu edilen Çaykur da aynı kaderi paylaştı.

Meclis denetiminden uzaklaştırılıyor

Bir kamu bankasının Varlık Fonu’na devredilmesi TBMM ve diğer denetimlerden kaçırılması demektir” yorumunu yapan CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Çaykur ile ilgili olarak ise “Karadeniz insanının ekmeği, aşı olan böylesi bir milli değer yağmalanıyor” şeklinde tepki gösterdi.

caykur-ozellesmeye-araziler-yapilasmaya-dogru3.jpg

Çaykur kâr amaçlı şirkete dönüştürülüyor

Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu ise yaptığı açıklamada, alınan kararın Çaykur’ın özelleştirilmesi anlamına geldiğini söyledi. Bekaroğlu, “Çaykur’un çay müstahsilini destekleyen bir devlet kuruluşu olmaktan çıkarılıyor, kâr amacıyla işletilen özel hukuka bağlı bir kuruluş haline getiriliyor” diyor.

Fabrikalar borç teminatı olarak gösterilebilecek

“Varlık Fonu içerden veya dışarıdan borç alırken Çaykur’un sadece gelirini değil bina, arsa, fabrika ve stoklarını da teminat olarak gösterebilecek” diyen Bekaroğlu, “Bu da bir süre sonra Çaykur’un bütünüyle alacaklı şirketlerin eline geçmesi demek” yorumunu yapıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Üretim artışı mercimeği 80'lerdeki altın yıllarına geri döndürdü. Ancak buna tüketim ve fiyat istikrarının eşlik etmesi gerek.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!