tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.2.2017

Çaykur özelleşmeye, araziler yapılaşmaya doğru

caykur-ozellesmeye-araziler-yapilasmaya-dogru2.jpg

Antalya ve Aydın başta olmak üzere toplam 23 bin hektar arazinin de devredildiği Varlık Fonu’nun, aynı zamanda Çaykur’un özelleştirilmesine de kapı araladığı belirtiliyor.

Ziraat Bankası ve Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) devredilmesine dair yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) tepkilere neden oluyor. Ziraat Bankası ve Çaykur'un yanı sıra Antalya, İzmir ve Aydın gibi tarımsal faaliyetin yoğun olduğu illerde Hazine’ye ait pek çok arazinin de aynı şekilde Varlık Fonu'na aktarılması tarım alanlarında turizm amaçlı yapılaşma tehdidini arttırıyor.

İşte Varlık Fonu’na aktarılan araziler

Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına göre TVF’ye devredilen taşınmazlar arasında toplam 2,3 milyon metrekare arazi de bulunuyor. Aydın’ın Didim ve Kuşadası ilçelerinde 10 bin hektara yakın arazi Hazine’den çıkarılırken Antalya’da ise Aksu, Merkez, Kemer ve Manavgat ilçelerinden toplam 7 bin hektar alan TVF’nin eline geçti.

caykur-ozellesmeye-araziler-yapilasmaya-dogru1.jpg

Hazine’den TVF’ye aktarılan arazilerin hem tarımsal üretimin hem de turizm yatırımlarının yoğun olduğu bölgelerde yer alması dikkat çekiyor. Listede İzmir’in Selçuk ve Menderes ilçelerinin yanı sıra Muğla-Bodrum’un da bulunması dikkat çekiyor.

En büyük ve en köklü banka bir günde devredildi!

Türkiye’nin en eski ve en büyük bankası olarak bilinen ve üreticilere kullandırdığı kredilerle tarımsal üretimde önemli payı olan Ziraat Bankası da TVF’ye devredilen şirketler arasında yer aldı. Ayrıca çay tarımının çatı kuruluşu olan ve uzun bir süredir özelleştirme tartışmalarına konu edilen Çaykur da aynı kaderi paylaştı.

Meclis denetiminden uzaklaştırılıyor

Bir kamu bankasının Varlık Fonu’na devredilmesi TBMM ve diğer denetimlerden kaçırılması demektir” yorumunu yapan CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Çaykur ile ilgili olarak ise “Karadeniz insanının ekmeği, aşı olan böylesi bir milli değer yağmalanıyor” şeklinde tepki gösterdi.

caykur-ozellesmeye-araziler-yapilasmaya-dogru3.jpg

Çaykur kâr amaçlı şirkete dönüştürülüyor

Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu ise yaptığı açıklamada, alınan kararın Çaykur’ın özelleştirilmesi anlamına geldiğini söyledi. Bekaroğlu, “Çaykur’un çay müstahsilini destekleyen bir devlet kuruluşu olmaktan çıkarılıyor, kâr amacıyla işletilen özel hukuka bağlı bir kuruluş haline getiriliyor” diyor.

Fabrikalar borç teminatı olarak gösterilebilecek

“Varlık Fonu içerden veya dışarıdan borç alırken Çaykur’un sadece gelirini değil bina, arsa, fabrika ve stoklarını da teminat olarak gösterebilecek” diyen Bekaroğlu, “Bu da bir süre sonra Çaykur’un bütünüyle alacaklı şirketlerin eline geçmesi demek” yorumunu yapıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.