tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.1.2017

Gübrede yasak kalkıyor, bir eksikle!

Gübrede yasak kalkıyor, bir eksikle!

Haziran ayından beri süren gübre yasağı potasyum nitrat ve sodyum nitrat için kalkacak. Amonyum nitratın tarım amaçlı kullanımı ise tamamen yasaklanıyor.

Nitratlı gübre yasağında süre dolarken Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan beklenen açıklama geldi. Buna göre potasyum nitrat ve sodyum nitrat gübrelerinde yasak kalkıyor. Amonyum nitrat gübresinin ise tarımda kullanılmasına izin verilmeyecek.

Kalsiyum nitrat kontrol altında olacak

Yapılan patlama testleri sonucunda potasyum nitrat ve sodyum nitrat gübresi satışını serbest bırakma kararı aldıklarını söyleyen Bakan Çelik, “Ancak kalsiyum nitrat gübrelerinin kullanımını son derece kontrollü bir şekilde gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Bitki besleme hisseleri yükseldi

Ancak aynı durum amonyum nitrat gübreleri için geçerli değil. “Amonyum nitrat kesinlikle tarımda kullanılmayacak” diyen Çelik, potasyum nitrat ve sodyum nitrat için ise piyasada herhangi bir kısıtlama yapılmayacağını söyledi.

gubrede-yasak-kalkiyor-bir-eksikle.jpg

Çelik’in açıklamasının ardından borsada bitki besleme sektörünün hisselerinde ortalama yüzde 5 düzeyinde artış olduğu görülüyor. Yasakların Şubat ayı içinde resmi olarak kaldırılması bekleniyor.

484 bin ton gübre stokta bekliyor

Patlayıcı yapımında kullanıldıkları gerekçesiyle nitrat bazlı gübrelerin satışı 8 Haziran tarihinde yasaklanmış, yasağın Şubat ayına kadar süreceği açıklanmıştı. Karar sonrası 484 bin ton gübre ise stoklarda beklemeye başlamıştı.

Tarımda amonyum nitratın payı yüzde 16

Tarım faaliyetlerinde kullanılması yasaklanan amonyum nitrat Türkiye’de gübre tüketiminde önemli bir paya sahip. 2015 yılında 1,5 milyon ton düzeyinde tüketilen amonyum nitrat, toplam gübre tüketimi içinde yüzde 16 paya sahip.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında biyoenerjiyi tarımın gözünden inceleyen Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısını da okurlarına armağan ediyor.