tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.1.2017

Gübrede yasak kalkıyor, bir eksikle!

Gübrede yasak kalkıyor, bir eksikle!

Haziran ayından beri süren gübre yasağı potasyum nitrat ve sodyum nitrat için kalkacak. Amonyum nitratın tarım amaçlı kullanımı ise tamamen yasaklanıyor.

Nitratlı gübre yasağında süre dolarken Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan beklenen açıklama geldi. Buna göre potasyum nitrat ve sodyum nitrat gübrelerinde yasak kalkıyor. Amonyum nitrat gübresinin ise tarımda kullanılmasına izin verilmeyecek.

Kalsiyum nitrat kontrol altında olacak

Yapılan patlama testleri sonucunda potasyum nitrat ve sodyum nitrat gübresi satışını serbest bırakma kararı aldıklarını söyleyen Bakan Çelik, “Ancak kalsiyum nitrat gübrelerinin kullanımını son derece kontrollü bir şekilde gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Bitki besleme hisseleri yükseldi

Ancak aynı durum amonyum nitrat gübreleri için geçerli değil. “Amonyum nitrat kesinlikle tarımda kullanılmayacak” diyen Çelik, potasyum nitrat ve sodyum nitrat için ise piyasada herhangi bir kısıtlama yapılmayacağını söyledi.

gubrede-yasak-kalkiyor-bir-eksikle.jpg

Çelik’in açıklamasının ardından borsada bitki besleme sektörünün hisselerinde ortalama yüzde 5 düzeyinde artış olduğu görülüyor. Yasakların Şubat ayı içinde resmi olarak kaldırılması bekleniyor.

484 bin ton gübre stokta bekliyor

Patlayıcı yapımında kullanıldıkları gerekçesiyle nitrat bazlı gübrelerin satışı 8 Haziran tarihinde yasaklanmış, yasağın Şubat ayına kadar süreceği açıklanmıştı. Karar sonrası 484 bin ton gübre ise stoklarda beklemeye başlamıştı.

Tarımda amonyum nitratın payı yüzde 16

Tarım faaliyetlerinde kullanılması yasaklanan amonyum nitrat Türkiye’de gübre tüketiminde önemli bir paya sahip. 2015 yılında 1,5 milyon ton düzeyinde tüketilen amonyum nitrat, toplam gübre tüketimi içinde yüzde 16 paya sahip.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Türkiye ve dünyadaki biyoçeşitliliğe ayıran Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, Kasım ayında da yine dopdolu içeriğiyle okurlarıyla buluştu.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.