tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.1.2017

Gübrede yasak kalkıyor, bir eksikle!

Gübrede yasak kalkıyor, bir eksikle!

Haziran ayından beri süren gübre yasağı potasyum nitrat ve sodyum nitrat için kalkacak. Amonyum nitratın tarım amaçlı kullanımı ise tamamen yasaklanıyor.

Nitratlı gübre yasağında süre dolarken Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan beklenen açıklama geldi. Buna göre potasyum nitrat ve sodyum nitrat gübrelerinde yasak kalkıyor. Amonyum nitrat gübresinin ise tarımda kullanılmasına izin verilmeyecek.

Kalsiyum nitrat kontrol altında olacak

Yapılan patlama testleri sonucunda potasyum nitrat ve sodyum nitrat gübresi satışını serbest bırakma kararı aldıklarını söyleyen Bakan Çelik, “Ancak kalsiyum nitrat gübrelerinin kullanımını son derece kontrollü bir şekilde gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Bitki besleme hisseleri yükseldi

Ancak aynı durum amonyum nitrat gübreleri için geçerli değil. “Amonyum nitrat kesinlikle tarımda kullanılmayacak” diyen Çelik, potasyum nitrat ve sodyum nitrat için ise piyasada herhangi bir kısıtlama yapılmayacağını söyledi.

gubrede-yasak-kalkiyor-bir-eksikle.jpg

Çelik’in açıklamasının ardından borsada bitki besleme sektörünün hisselerinde ortalama yüzde 5 düzeyinde artış olduğu görülüyor. Yasakların Şubat ayı içinde resmi olarak kaldırılması bekleniyor.

484 bin ton gübre stokta bekliyor

Patlayıcı yapımında kullanıldıkları gerekçesiyle nitrat bazlı gübrelerin satışı 8 Haziran tarihinde yasaklanmış, yasağın Şubat ayına kadar süreceği açıklanmıştı. Karar sonrası 484 bin ton gübre ise stoklarda beklemeye başlamıştı.

Tarımda amonyum nitratın payı yüzde 16

Tarım faaliyetlerinde kullanılması yasaklanan amonyum nitrat Türkiye’de gübre tüketiminde önemli bir paya sahip. 2015 yılında 1,5 milyon ton düzeyinde tüketilen amonyum nitrat, toplam gübre tüketimi içinde yüzde 16 paya sahip.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.