tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.6.2016

Nitratlı gübre yasağı Şubat'a kadar sürecek

Nitratlı gübre yasağı Şubat

Bakanlar Kurulu’nun ardından nitratlı gübre yasağının 2017 Şubat’ına kadar süreceği açıklandı. Arazi toplulaştırma konusunda da yeni düzenlemeler geliyor.

Bugün gerçekleşen ve başlıca konularından biri tarım olan Bakanlar Kurulu’nun ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, nitratlı gübre yasağının 2017 Şubat’ına kadar süreceği duyurdu.

Takip sistemi üzerine çalışılacak

Patlayıcı yapımında kullanıldığı gerekçesiyle geçtiğimiz hafta ülke genelinde nitratlı gübrelerin satışının durdurulmasının ardından tüm tarım sektörünü ilgilendiren açıklama bugün geldi. Stoklarda bulunan 280 bin ton nitratlı gübrenin bloke edildiğini söyleyen Canikli, yasağın 2017 yılının Şubat ayına kadar süreceğini açıkladı.

Bu tarihe kadar nitratlı gübrenin takip edilebilmesine dair alt yapı çalışmaları yapılacağını belirten Canikli, “Şubat ayından sonra kötüye kullanımı engelleyecek tarzda düzenleme yapılacak ve kullanım takipli olarak serbest bırakılacak” dedi.

Türkiye'de kullanılan bitki besleme ürünlerinin yaklaşık 3'te 1'ini nitratlı gübreler oluşturuyor. tarlasera.com ile görüşen Gübre Üreticileri İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (GÜİD) Genel Sekreteri Sebahattin Emül, "Bitki beslemenin damarlarından birini koparmak" olarak nitelemiş ve tarım sektörünün yasaktan olumsuz etkileneceğini belirtmişti.

Yasanın uygulanmasında sorun yaşanıyor

Bakanlar Kurulu’nda ayrıca tarım arazilerinin parçalı yapısıyla ilgili olarak hazırlanacak bir kanun tasarısının önümüzdeki günlerde TBMM’ye sunulacağını açıkladı. Arazi toplulaştırma amacıyla yapılan yasal düzenlemelerin uygulanmasında sorun yaşandığını belirten Canikli, “Arazi toplulaştırmasını daha etkin hale getirici önlemler için çalışmalar yapılıyor” diye konuştu.

İşletmelerin çoğunluğu 5 hektarın altında

2014 yılında çıkarılan Arazi Toplulaştırma Kanunu’na karşın Türkiye’de tarım işletmesi başına düşen arazi genişliği yalnızca 10 parsel. Tarım işletmelerinin yüzde 65’i 5 hektarın altında üretim yaparken, yüzde 83’ünün arazi büyüklüğü 10 hektarın altında.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Kapıları 9 yıldır kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikası, bu yıl yeniden bölgedeki şekerpancarı üretiminin adresi olmaya hazırlanıyor.

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

Narenciyede ülkeler arası yaklaşım farkını inceleyen tarlasera bu ay da dopdolu içeriğiyle farklı bir dergi deneyimi sunuyor.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.