tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.10.2016

Sofraz pirinci HES’e feda edilmesin!

Sofraz pirinci HES’e feda edilmesin!

Adıyaman’ın Sofraz pirinci ile ünlü Besni ilçesinde HES projesi 2 bin dönüm tarım arazisini susuz bıraktı.

Hidroelektrik santrallerin (HES) sayısının 14’e çıktığı Adıyaman’da üreticilerin tepkileri de artıyor. Besni ilçesinde inşa edilen HES’e karşı açıklama yapan üreticiler, tarım arazilerini besleyen su kaynaklarının ellerinden alındığını dile getirdi.

20 bin dönüm susuz kaldı

Üçgöz mevkiinde inşa edilen Besni Hidroelektrik Santrali’nin üzerine kurulduğu Değirmen çayından proje öncesine kadar yaklaşık 10 köyün faydalandığı söyleyen üretici Mehmet Akkuş, “2 bin dönüm araziyi besleyen su yolu artık yok. Hiçbirimizin haberi veya bir sözleşme olmadan suyumuzu elimizden alıyorlar” diyor.

Araziler sulu olarak tapulu

Proje henüz elektrik üretimine geçmezken tarım arazilerinde susuz üretime geçmek zorunda kaldıklarını belirten Akkuş, “Arazilerimiz sulu olarak tapuludur. Bununla ilgili dilekçeleri gerekli makamlara gönderdik. Yetkilileri göreve davet ediyoruz” şeklinde konuşuyor. HES projesinden etkilenen bölgede domates, biber, maydanoz ve hıyar gibi sebzelerin yanı sıra çeltik üretimi de yapılıyor. Ünlü Sofraz pirincinin üretim merkezi de yine Besni ilçesi.

sofraz-pirinci-hes-e-feda-edilmesin2.jpg

Kahta’da da HES yıkımı

Adıyaman’da bu yılın başında Kahta ilçesine inşa edilen HES’e karşı 15 köyden üreticiler bir araya gelerek eylem yapmıştı. Üreticiler projenin sulu tarımı bitireceğini söylerken Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak da proje için verilen izinlerin iptali için çalıştıklarını belirtmişti.

2 HES daha yolda

MW bazında üretilen elektriğin yüzde 86'sının HES'lerden sağlandığı Adıyaman'daki 25 elektrik üretim tesisinin 14’ünü HES’ler oluşturuyor. İlde Bizna Bendi ve Çağlayan adını taşıyan 2 adet HES projesi daha yapım aşamasında bulunuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.