tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.10.2016

Sofraz pirinci HES’e feda edilmesin!

Sofraz pirinci HES’e feda edilmesin!

Adıyaman’ın Sofraz pirinci ile ünlü Besni ilçesinde HES projesi 2 bin dönüm tarım arazisini susuz bıraktı.

Hidroelektrik santrallerin (HES) sayısının 14’e çıktığı Adıyaman’da üreticilerin tepkileri de artıyor. Besni ilçesinde inşa edilen HES’e karşı açıklama yapan üreticiler, tarım arazilerini besleyen su kaynaklarının ellerinden alındığını dile getirdi.

20 bin dönüm susuz kaldı

Üçgöz mevkiinde inşa edilen Besni Hidroelektrik Santrali’nin üzerine kurulduğu Değirmen çayından proje öncesine kadar yaklaşık 10 köyün faydalandığı söyleyen üretici Mehmet Akkuş, “2 bin dönüm araziyi besleyen su yolu artık yok. Hiçbirimizin haberi veya bir sözleşme olmadan suyumuzu elimizden alıyorlar” diyor.

Araziler sulu olarak tapulu

Proje henüz elektrik üretimine geçmezken tarım arazilerinde susuz üretime geçmek zorunda kaldıklarını belirten Akkuş, “Arazilerimiz sulu olarak tapuludur. Bununla ilgili dilekçeleri gerekli makamlara gönderdik. Yetkilileri göreve davet ediyoruz” şeklinde konuşuyor. HES projesinden etkilenen bölgede domates, biber, maydanoz ve hıyar gibi sebzelerin yanı sıra çeltik üretimi de yapılıyor. Ünlü Sofraz pirincinin üretim merkezi de yine Besni ilçesi.

sofraz-pirinci-hes-e-feda-edilmesin2.jpg

Kahta’da da HES yıkımı

Adıyaman’da bu yılın başında Kahta ilçesine inşa edilen HES’e karşı 15 köyden üreticiler bir araya gelerek eylem yapmıştı. Üreticiler projenin sulu tarımı bitireceğini söylerken Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak da proje için verilen izinlerin iptali için çalıştıklarını belirtmişti.

2 HES daha yolda

MW bazında üretilen elektriğin yüzde 86'sının HES'lerden sağlandığı Adıyaman'daki 25 elektrik üretim tesisinin 14’ünü HES’ler oluşturuyor. İlde Bizna Bendi ve Çağlayan adını taşıyan 2 adet HES projesi daha yapım aşamasında bulunuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.