tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.4.2015 13:43:59

Tarımda kazanç yöntemleri

Tarımda kazancın yolu

Bugün tarım, her zamankinden daha büyük bir yatırım fırsatı olarak girişimcilerin karşısında duruyor. Ancak her işi kuralına göre oynamak gerek. Tarım sektöründe de kazançlı bir işletmeye sahip olmanın kendine özgü kuralları var. Yetiştirilecek ürünün seçiminden bütçeleme yapmaya, üretim materyallerinin belirlenmesinden pazarlama stratejilerine kadar birçok konu, üreticinin kazancını doğrudan etkileyen faktörler. Dolayısıyla tarım yolculuğuna çıkan bir kişinin atadan kalma bilgilerle değil, bilimsel adımlarla ilerlemesi gerekiyor. Doğru strateji şart Tarımda kazanç getiren unsurlarınn ilki doğru ürünü seçmek. Ürün seçiminden sonra ise bu yola doğru bütçelemeyle çıkmak geliyor. Ana maliyet unsurları yetiştirilen ürüne göre değişmekle birlikte; işletmenin konumuna, üretimde kullanılan faktör bileşimine ve bu faktörlerin niteliğine göre de çeşitleniyor.

Ancak genellikle bu unsurlar; akaryakıt, tohum/fide/fidan, gübre ve ilaç gibi materyaller, işçilik, mekanizasyon, nakliye ve pazarlama masrafları ile döner sermaye faizi, genel yönetim payı, arazi kirası ve amortismanlar vb. masraflar şeklinde ortaya çıkıyor.

Nakit akışını doğru yönetmek için

Doğru ürün seçimi ve bütçelemeden sonra yetiştirme aşamasına gelen üreticiyi, bu süreçte önemli bir aşama bekliyor: işletme giderlerinin yönetimi. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Gamze Saner, işletmede nakit akışının doğru yönetilebilmesinin, muhasebe kayıtlarının düzenli şekilde tutulmasından geçtiğini söylüyor.

Teknoloji dikkatli ve ölçülü kullanılmalı

Saner ayrıca, tarımda kazanç sağlayan diğer önemli bir unsurun, yani doğal kaynakların uzun vadede verimli şekilde kullanılmasının, teknolojinin dikkatli ve ölçülü şekilde kullanımı ile mümkün olduğunun da altını çiziyor. Tarıma yatırım yapma kararı alırken, uzmanların tavsiyelerini göz önünde bulundurmak gerek.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

Girdi maliyetleri ile destekler arasındaki kritik denklemi masaya yatıran tarlasera bu ay da okurlarına dopdolu bir içerik sunuyor.