tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.2.2012 11:06:10

Rus çiftçisinin yeni türküsü: Her şeyin bedeli var

Rusya’nın 18 yıldır hayalini kurduğunu Dünya Ticaret Örgütü üyeliği tarım sektörünü zor durumda bırakacak. Tarım ürünlerinde uygulanan koruma duvarlarının yüzde 30 civarında düşecek olması sektör yetkililerini harekete geçirdi.

Rusya Sanayici ve Girişimciler Birliği (RSPP) Başkanı Aleksander Şohin Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Şuvalov’a bir mektup yazarak tarım sektörünün 400 milyar ruble (13 milyar dolar) desteğe ihtiyacı olduğunu söyledi. Vedomosti gazetesinin haberine göre hükümetten tarım sektörünün desteklenmesini talep eden Şohin, tarım sektörünün halen 1,5 trilyon ruble borcu olduğunu ve yabancı şirketlerle rekabet şansının imkansız olduğunu savundu. Şohin tarım sektörü ile çalışan devlet bankası Rosselkhozbank’ın da işlerinin zorlaşacağına dikkat çekti.

Çiftçilerin borçlarının silinmesinin de gündeme gelebileceğini ifade eden RSPP Başkanı, çiftçilerin borçlarının önemli bir kısmının silinmesi, 2013’den başlamak üzere 2020’ye kadar sektörün vergiden muaf tutulması, vergi cezası ve faiz borçlarının silinmesi ve hükümetin üretim aşamasında daha fazla katkıda bulunması gibi bir dizi önlem önerdi. Hükümete yakın bir kaynak tarım sektörünün DTÖ üyeliğinin ardından tüm borçları sildirmek istediği eleştirisi getirirken, RBC gazetesi de Şuvalov’un Ekonomi Bakanlığı’ndan DTÖ üyeliğinin tarım sektöründe olumsuz etkileri ile ilgili bir çalışma yapmasını istediğini yazdı.

Rosselkhozbank ise yaptığı açıklamada tarım sektörünün kredi talebinin karşılanması için 4,5 milyar dolarlık bir kaynak ayrıldığını açıkladı.

Rusya 18 yıl süren müzakerelerin ardından Aralık 2011’de DTÖ’ye 155. üye olarak dahil oldu. Rusya’nın imzaladığı üyelik anlaşması Duma’nın onayının ardından yürürlüğe girecek. Moskova’nın yılın ilk yarısında onay sürecini tamamlaması gerekiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.