tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

4.6.2014 08:40:08

Pamuk gelişimi yavaşladı

Söke Ovası’nda yapılan ekimden sonra, pamukta gelişim yavaşlığı, çürüme ve çimlenme sorunları görüldü. Üreticilerden gelen şikayetler üzerine Söke Ziraat Odası, tarlada yaşanan sorunların nedeninin tespit edilmesi için ekili arazilere uzman ekipleri gönderdi. Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şubesi, Söke Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Kooperatifi’nden gelen uzmanlar, pamuk arazilerinde inceleme yaptı. İlk inceleme sonrasında, yaşanan sorunların nedeninin tohum kaynaklı olabileceği tespit edildi. Konuyla ilgili kesin karar, Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü’nde yapılacak tahlil sonucu belli olacak. Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kocabaş, ekili arazilerde gelişim bozuklukları tespit ettiklerini söyledi ve “Aynı anda ekimi yapılan bir pamuk dizisinde, henüz yeni çimlenmeye başlamış tohum da 6 yaprak haline gelmiş bir pamuk fidesi de görebilirsiniz. Bu, ileride büyük sıkıntıya neden olacaktır. Özellikle makineli hasatta yaprak döktürücü ve koza açtırıcı ilaçların kullanılması sırasında bu gelişim farkları sıkıntılara neden olacak. Yapacağımız çalışmalar sonucunda sorunun nedenini tespit edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Pamukkale Üniversitesi’ndeki Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi arazisi, sosyal tesis inşaatı gerekçesiyle iş makineleri tarafından tahrip edildi.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.