tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.5.2014 07:15:33

Üreticinin borcu erteleniyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kuraklık ve don gibi doğal afetlerden olumsuz etkilenen üreticilerin kooperatiflere ve Ziraat Bankası’na olan borçlarının 1 yıl süreyle erteleneceğini açıkladı. Karara göre borç ertelemesinden, ülke genelinde meydana gelen doğal afetlerden ürünleri, tesisleri veya seraları zarar gören Çiftçi Kayıt Sistemine ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının diğer kayıt sistemlerine kayıtlı üreticiler yararlanacak. Borç ertelemelerinde Hasar Tespit Komisyonu’nun kararının olması gerekecek. Komisyon kararları oy çokluğuyla alacak ve üreticilerin borçlarının ertelenebilmesi için zarar oranının en az yüzde 30 olması gerekecek. 69 şehirde 17,6 milyon dekar alanda üretim yapan 900 bin üreticinin borçlarının erteleneceğini söyleyen Eker, tahminlerine göre üreticilerin tarımsal kredi bakiyesinin 6,5 milyar TL civarında olduğunu açıkladı.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Pamukkale Üniversitesi’ndeki Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi arazisi, sosyal tesis inşaatı gerekçesiyle iş makineleri tarafından tahrip edildi.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.