tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.5.2014 07:15:33

Üreticinin borcu erteleniyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kuraklık ve don gibi doğal afetlerden olumsuz etkilenen üreticilerin kooperatiflere ve Ziraat Bankası’na olan borçlarının 1 yıl süreyle erteleneceğini açıkladı. Karara göre borç ertelemesinden, ülke genelinde meydana gelen doğal afetlerden ürünleri, tesisleri veya seraları zarar gören Çiftçi Kayıt Sistemine ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının diğer kayıt sistemlerine kayıtlı üreticiler yararlanacak. Borç ertelemelerinde Hasar Tespit Komisyonu’nun kararının olması gerekecek. Komisyon kararları oy çokluğuyla alacak ve üreticilerin borçlarının ertelenebilmesi için zarar oranının en az yüzde 30 olması gerekecek. 69 şehirde 17,6 milyon dekar alanda üretim yapan 900 bin üreticinin borçlarının erteleneceğini söyleyen Eker, tahminlerine göre üreticilerin tarımsal kredi bakiyesinin 6,5 milyar TL civarında olduğunu açıkladı.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.