tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.5.2014 11:05:39

Miras yoluyla bölünmeye son

Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesinin önüne geçmeyi amaçlayan Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ve Türk Medeni Kanunu’nda değişiklik yapılması hakkındaki kanun tasarısı Meclis’ten geçti. Bu sayede artık tarım arazileri miras nedeniyle bölünmeyecek, asgari tarımsal arazi büyüklüğünün altındaki tarımsal araziler toplulaştırılabilecek. Yasaya göre, asgari tarımsal arazi büyüklüğü, bölge ve yörelerin toplumsal, ekonomik, ekolojik ve teknik özellikleri gözetilerek Bakanlık tarafından belirlenecek. Belirlenen asgari büyüklüğe erişmiş tarımsal araziler, bölünmez eşya niteliği kazanmış olacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker konuyla ilgili açıklama yaparak, “Araziler bölünmeye müsait hale getirilirse, nüfus arttıkça mirasçılar arasında bu araziler sürekli bölünür. Bu bölünme beraberinde küçük parselleri getirir. Ekonomik olarak işletilebilir verimsel bir faaliyette bulunma özelliğini kaybeder” dedi. 1990’lı yıllar itibariyle Türkiye’de 3 milyon tarım işletmesinin olduğunu söyleyen Eker, “Bunların ortalama büyüklüğü 5,9 hektar, yani 59 dönüm. Bu işletmelerin her biri ortalama on ayrı parselden oluşuyor. İşletmenin her bir parçası da ayrı yerlerde ve 30 milyon parselin olduğu kayıtlarımızda yer alıyor. Bunların da 40 milyon hissedarı bulunuyor. Bu çok verimsiz bir yapı demektir” şeklinde konuştu. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde bu konuda farklı uygulamaların olduğunu söyleyen Eker, hiçbirinde arazinin bölünmediğinin altını çizdi. Gerçekleştirilen düzenlemeyle hem arazilerin bölünmesi engelleniyor, hem de mevcut bölünmüş yapılar toplulaştırılıyor. 4 milyon hektarlık alanın toplulaştırılmasının bitirildiğini duyuran Eker, 2 milyon hektarlık alanda da çalışmaların devam ettiğini söyledi. Yasa uygulanırken mirasçılar arasında çıkması muhtemel anlaşmazlığa karşı 4 şık sunulacak. Mirasçılar, üzerinde anlaşma sağladıkları mirasçıya kendi paylarını Tapu Müdürlükleri’nde devredebilecek. Aile malları ortaklığı şeklinde ortak kullanabilecek. Hisse payları oranında ortak oldukları limited şirket kurularak, araziler şirket adına tescil ettirilip şirket kimliği altında kullanılabilecek. Son olarak da mirasçılar mirasa konu olan tarımsal arazilerin tamamını üçüncü şahıslara tasfiye edebilecek. Arazilerin satışa sunulması halinde, araziyle sınırdaş olan arazi sahiplerine önalım hakkı tanınacak. Kanunun yürürlüğe girmesinden önce vefat eden kişilere ait tarım arazilerinin intikal işlemleri iki yıl içinde tamamlanacak. Devam eden davalara ise eski kanun uygulanacak. Mirasçılar tarafından kurulan işletmelere masraflar için muafiyetler sağlanacak. Araziyi kullanan üreticilere diğer hisseleri alması konusunda kredi desteği sağlanacak.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.