tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.9.2013 15:25:26

Diyarbakır’da Karpuz ve Kültür Festivali

Yaz aylarının en sevilen meyvesi, karpuz. Pek bilinmese de en etkili özelliği unutkanlığı gidermesi. Zaman zaman kesintilere uğrasa da 1967 yılından beri çeşitli etkinliklerle karpuzu tanıtan Diyarbakırlı üreticiler de bu meyveyi unutturmamaya kararlı. Tanıtım etkinlikleri 2 yıl önce festivale dönüşmüş. Festival bu yıl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca 19-21 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bu yıl düzenlenen festivalin organizasyon komitesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Dicle Üniversitesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi (GAPUTAEM) ile Diyarbakır Tanıtım Vakfı yer alıyor. Festival, 19 Eylül'de düzenlenecek “Karpuz Koşusu" ile başlayacak. 20 Eylül'de festival kortej yürüyüşü yapılacak. Karpuz yarışmalarının ardından tarihi Ongözlü Köprü'de folklorik etkinlikler düzenlenecek. Belkıs Akkale, İzzet Altınmeşe, Selahattin Alpay, Nuray Hafiftaş ve Bedri Ayseli'nin katılacağı dinletilerle sürecek. Festival, 21 Eylül'deki Eğil ilçesi gezisi ile sona eriyor. Geçen yıl uygulanan Diyarbakır Karpuzunu Geliştirme Projesi kapsamında çiftçilere güvercin ve yarasa gübresi desteğinde bulunuldu. Sıvı solucan gübresi ile üretimin de denendiği geçen yıl, soğuk hava deposuna getirilen 100 karpuzdan en büyüğü 49,5 kilogram olarak tespit edildi. Gübreleme uygulamalarının bu yıl nasıl sonuç vereceği merakla bekleniyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.