tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.01.2022

Yabancı otlar buğdayın kaderini belirliyor

Manşet-foto.jpg

Buğday şüphesiz dünyanın en kritik tarımsal ürünlerinden biri. Her üretim sezonunda buğdayda yaşanabilecek en ufak bir aksaklık bile manşet olmasına yetiyor. Günümüzde ise iklim koşullarından girdi maliyetlerine, hastalıklardan zararlılara hemen her şey buğday üretimini sekteye uğratabiliyor. Tüm bu faktörlerin dışında verim ve kalite kayıplarına neden olan önemli bir unsur daha var: Yabancı otlar!

Tarımsal üretimi sınırlayan faktörler arasında yer alan yabancı otlar buğday bitkisiyle besin, su ve ışık gibi faktörlerde rekabete girerek büyük oranlarda verim ve kalite kayıplarına sebep oluyor. Buğdayın rekabet gücünün düşük olması ise yabancı otlar karşısındaki en önemli dezavantajı. Bu sebeple de bölgelere göre değişmekle birlikte ortalama yüzde 30’lara varan oranlarda verim kayıpları yaşanabiliyor.

Yabancı otlar doğrudan ve dolaylı olarak zarar veriyor

Yabancı otların buğdaya karşı rekabet ederek doğrudan verdikleri zarar dışında, dolaylı yollarla da olumsuz etkileri olabiliyor. Yabancı otların sahip olduğu tohumların ürüne karışarak, kalitenin dolayısıyla buğdayın tohumluk değerinin düşmesine ve ürün içinde bulunan yabancı ot tohumlarının una karışarak tat, renk ve kokuda bozulmasına neden olabiliyor. Bunların dışında buğday hasadını oldukça güçleştiren yabancı otlar, birçok hastalık etmeni ve zararlıya konukçuluk yaparak, tarladaki kayıpların artmasına yol açıyor. 

Yabancı otlar buğdayın kaderini belirliyor

Tilki kuyruğu, yabani hardal ve yabani yulaf çok sık görülüyor

Yabancı ot mücadelesi, buğday yetiştiriciliğinde oldukça önemli bir yere sahip. Mücadelenin yapılmadığı buğday alanlarında yabani hardal, sarı ot, yabani tere, köygöçüren, ballı baba, yabani gonca, tilki kuyruğu, sütleğen ve yabani yulaf gibi yabancı otlarla üretici sıklıkla karşılaşıyor. Yetiştiricilik tekniği bakımından dar sıra arası mesafelere ekilen buğdayda, yabancı ot mücadelesi için özellikle kültürel önlemlere dikkat etmek gerekiyor. Yabancı otların buğday alanlarına bulaşmasını engelleyebilmek ya da buğday alanlarındaki yabancı ot yoğunluğunu azaltabilmek adına ürün rotasyonuna, temiz tohumluk kullanımına ve kullanılan ekipmanların temizliğine ise özen göstermek gerekiyor.

Buğdayda yabancı otlar göz ardı edilmemeli

Yabancı otlara karşı zirai ilaç mücadelesi ise olmazsa olmaz. Ancak herbisit seçiminin dikkatli bir şekilde yapılması gerekiyor. Kullanılacak olan herbisitin etiket bilgilerine göre uygulanması, üreticilere mücadelede başarı sağlıyor. Buğday, Türkiye’de yabancı ot mücadelesi yapılması gereken kültür bitkilerinin başında geliyor. Yaşanan verim ve kalite kayıpları da bunun bir göstergesi. Bu nedenle buğday alanlarında yaşanan yabancı ot sorununun göz ardı edilmemesi oldukça kritik.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.