tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.09.2021

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha dirençli ve sürdürülebilir tarım ürünleri geliştirmenin peşinde. ABD’de araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Hızlı nüfus artışı ve küresel iklim değişikliği gibi iki kritik süreç karşısında insanlığın tarıma dair kritik adımlar atması gerekiyor. En önemli adımlardan biri de kuraklık ya da hastalıklara daha dirençli ve daha sürdürülebilir ürünler geliştirip üretmek.

Geniş kitleleri besleyecek bu tip bitkileri geliştirmek için ise modern yöntemlere, geniş bütçelere ve uzun yıllara dayanan araştırma ve deneylere ihtiyaç var. ABD’deki Rutgers Üniversitesi’nden araştırmacılar, işte bu yakın geleceğin gıdalarını yaratacak araştırma ve deneylerde bilim insanlarının işini kolaylaştıracak bir fikri ortaya attı.

Bitki biyologları yeni modeller arıyor

Buluşun merkezinde ise küçük bir yüzücü sucul bitki olan “su mercimeği” var! Çevreyle uyumlu ve iklimsel faktörlere daha dayanıklı ürünler ortaya koyacak yeni stratejilerin gerekli olduğuna dikkat çeken araştırmacılar, bu stratejilerin keşfedilmesinde su mercimeği bitkisinin mükemmel bir laboratuar örneği olabileceğini söylüyor.

tarimda-yeni-ufuklari-su-mercimegi-acacak2.jpg

Üniversitenin Bitki Biyolojisi Bölümü profesörü ve aynı zamanda araştırmanın da yürütücüsü olan Eric Lam, “Bitki biyolojisindeki karmaşık moleküler ve ekolojik süreçleri ele alabilmek için yeni çalışma modellerine ihtiyaç var. Bu açıdan su mercimeği kritik bir rol oynayacak pek çok bitki özelliğine sahip” diyor.

Hem rekor sahibi hem çok işlevli

Su mercimeğini bitki bilimi için bu denli değerli kılan ilgi çekici çok sayıda özellik bulunuyor. Tatlı suda yetişen ve Lemna minor olarak da bilinen su mercimeği, yeryüzünde hem en küçük çiçeklere sahip olan hem de en hızlı büyüyen bitki olmasıyla ünlü! Vahşi yaşam ortamını korumasıyla doğaya da fayda sağlayan bitki aynı zamanda sürdürülebilir bir insan gıdası, hayvan yemi ve biyoyakıt kaynağı.

Laboratuara yabancı değil!

İngilizcede “duckweed” (ördek otu) olarak anılan su mercimeği aslında laboratuar ortamlarına pek yabancı değil. Hem geniş bir coğrafyada yetişmesi hem de hızlı gelişmesi sayesinde 1950-1990 yılları arasında genom araştırmalarında sık sık kullanılan bu narin su bitkisi sonradan yerini büyük oranda “fare kulağı teresi” (Arabidopsis thaliana) isimli hardal türüne bırakıyor.

tarimda-yeni-ufuklari-su-mercimegi-acacak1.jpg

Çok farklı alanlarda faydalanılacak

Ancak özellikle son on yılda genom teknolojilerindeki süratli ilerleme ve daha sürdürülebilir alternatif tarım ürünlerine artan ihtiyaç Lemna minor’u yeniden bilim sahnesine çağırıyor. Geçmişteki uzun laboratuar kariyerinin de avantajını kullanan bitkinin ekolojiden kronobiyolojiye kadar farklı alanlarda yeni keşiflere olanak tanıyacak bir model olacağı düşünülüyor.


Yorumlar
  • Mary Kent

    İŞİM İÇİN NASIL KREDİ ALDIM. Herkese merhaba, kredisini daha önce Steve Wilson Kredi firmasından almış kişilerin yorumlarını gördüm. Dürüst olmak gerekirse, bunun bir aldatmaca olduğunu düşündüm ve sonra onların tavsiyelerine dayanarak bir talepte bulunmaya karar verdim. Birkaç gün önce iş için talep ettiğim 7.500.000 TL tutarındaki şahsi banka hesabımda teyit ettim. Bu gerçekten iyi bir haber ve gerçek bir krediye ihtiyacı olan ve geri ödeme yapacak herkese e-posta yoluyla başvurmalarını tavsiye ettiğim için çok mutluyum: stevewilsonloanfirm@gmail.com veya LINE ID: 3091140693 Yasal kredi verenler var! Size borç verebilirler. Bay Steve Wilson ile iletişime geçin. E-posta: stevewilsonloanfirm@gmail.com SATIR Kimliği: 3091140693

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.