tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.09.2021

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha dirençli ve sürdürülebilir tarım ürünleri geliştirmenin peşinde. ABD’de araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Hızlı nüfus artışı ve küresel iklim değişikliği gibi iki kritik süreç karşısında insanlığın tarıma dair kritik adımlar atması gerekiyor. En önemli adımlardan biri de kuraklık ya da hastalıklara daha dirençli ve daha sürdürülebilir ürünler geliştirip üretmek.

Geniş kitleleri besleyecek bu tip bitkileri geliştirmek için ise modern yöntemlere, geniş bütçelere ve uzun yıllara dayanan araştırma ve deneylere ihtiyaç var. ABD’deki Rutgers Üniversitesi’nden araştırmacılar, işte bu yakın geleceğin gıdalarını yaratacak araştırma ve deneylerde bilim insanlarının işini kolaylaştıracak bir fikri ortaya attı.

Bitki biyologları yeni modeller arıyor

Buluşun merkezinde ise küçük bir yüzücü sucul bitki olan “su mercimeği” var! Çevreyle uyumlu ve iklimsel faktörlere daha dayanıklı ürünler ortaya koyacak yeni stratejilerin gerekli olduğuna dikkat çeken araştırmacılar, bu stratejilerin keşfedilmesinde su mercimeği bitkisinin mükemmel bir laboratuar örneği olabileceğini söylüyor.

tarimda-yeni-ufuklari-su-mercimegi-acacak2.jpg

Üniversitenin Bitki Biyolojisi Bölümü profesörü ve aynı zamanda araştırmanın da yürütücüsü olan Eric Lam, “Bitki biyolojisindeki karmaşık moleküler ve ekolojik süreçleri ele alabilmek için yeni çalışma modellerine ihtiyaç var. Bu açıdan su mercimeği kritik bir rol oynayacak pek çok bitki özelliğine sahip” diyor.

Hem rekor sahibi hem çok işlevli

Su mercimeğini bitki bilimi için bu denli değerli kılan ilgi çekici çok sayıda özellik bulunuyor. Tatlı suda yetişen ve Lemna minor olarak da bilinen su mercimeği, yeryüzünde hem en küçük çiçeklere sahip olan hem de en hızlı büyüyen bitki olmasıyla ünlü! Vahşi yaşam ortamını korumasıyla doğaya da fayda sağlayan bitki aynı zamanda sürdürülebilir bir insan gıdası, hayvan yemi ve biyoyakıt kaynağı.

Laboratuara yabancı değil!

İngilizcede “duckweed” (ördek otu) olarak anılan su mercimeği aslında laboratuar ortamlarına pek yabancı değil. Hem geniş bir coğrafyada yetişmesi hem de hızlı gelişmesi sayesinde 1950-1990 yılları arasında genom araştırmalarında sık sık kullanılan bu narin su bitkisi sonradan yerini büyük oranda “fare kulağı teresi” (Arabidopsis thaliana) isimli hardal türüne bırakıyor.

tarimda-yeni-ufuklari-su-mercimegi-acacak1.jpg

Çok farklı alanlarda faydalanılacak

Ancak özellikle son on yılda genom teknolojilerindeki süratli ilerleme ve daha sürdürülebilir alternatif tarım ürünlerine artan ihtiyaç Lemna minor’u yeniden bilim sahnesine çağırıyor. Geçmişteki uzun laboratuar kariyerinin de avantajını kullanan bitkinin ekolojiden kronobiyolojiye kadar farklı alanlarda yeni keşiflere olanak tanıyacak bir model olacağı düşünülüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.