tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.12.2020

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Bir yandan soğuk kış günlerinin kendini giderek daha çok hissettirdiği, bir yandan da yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının hala yakamızdan düşmediği şu günlerde sağlığımızı korumamız için en önemli güvencelerden biri sebze ve meyveler.

Marketlerde ve pazarlarda ulaşabildiğimiz her bir sebze ve meyve türü farklı besin içerikleriyle farklı bir sağlık paketi sunuyor. İşte bu yüzden ayırt etmeksizin her birini kararında, ama toplamda bolca tüketmek gerekiyor. Ancak doğanın cömert kucağında bazı türler var ki, onlar bazı özellikleriyle bitkilerin bu tatlı rekabet ortamında sivrilmeyi başarıyor!

Son birkaç yıldır sağlıklı beslenme diyetlerinde adını giderek daha üst sıralara yazdıran aronya meyvesi de bunlardan biri. Görüntü itibariyle kimi zaman yaban mersini ile kirazın bir karışımını andıran bu meyve, minik bünyesinde taşıdığı yoğun “polifenol” içeriği ile bilim insanlarının dikkatini kendine çekmiş durumda.

bu-koyu-rengin-bir-anlami-var3.jpg

Süs bitkisinden sağlık bitkisine

Polifenoller, özellikle kanser ve Alzheimer gibi dünya genelinde yaygınlığı giderek artan hastalıklarla mücadelede önem taşıyan bir organik madde grubunu oluşturuyor. İşte aronya meyvesine siyaha çalan kopkoyu bir mor rengi veren de bu maddelerin yoğunluğu. Meyvenin bu sayede güçlü bir antioksidan özelliğe sahip olduğu biliniyor.

Eskiden beri çoğunlukla süs bitkisi olarak sahip olduğu mütevazı unvanından sıyrılmaya başlayan aronya, anavatanı olduğu düşünülen Kuzey Amerika’nın yanı sıra Avrupa’da da yoğun olarak yetiştiriliyor. Bu üretimde Polonya açık arayla başı çekiyor. Türkiye’de de ilk denemeleri yaklaşık 8 yıl önce başlayan meyve artık bu toprakların meyve çeşitliliğinin bir parçası haline geldi.

4 yılda 130 dekara ulaştı

Karadeniz’de alternatif ürün arayışındaki pek çok üreticinin arazisine konuk olan aronyaya dair en uzun erimli çalışmalar ise Yalova’da yürütülüyor. Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nün girişimleriyle 2016 yılında 2 aronya çeşidinin adaptasyonu ve tescili tamamlanmıştı. Bu eşik aşıldıktan sonra ildeki aronya bahçeleri de hızla artmaya başladı.

bu-koyu-rengin-bir-anlami-var2.jpg

Bugün itibariyle Yalova’da 61 üretici toplam 130 dekar alanda aronya bitkisi yetiştiriyor. Ayrıca 40 dekar alan ise organik aronya üretimine ayrılmış durumda. Meyvenin tüketiciler nezdindeki popülerliği de bu üretime paralel şekilde artıyor. Büyükşehirler başta olmak üzere Türkiye’nin genelinden talep alan üreticiler kilogram başına 85 TL’den alıcı buluyor.

Fiyatı standarda kavuşacak

Ekşi sevenler için yaş olarak da beğenilen aronya kurutulmuş halde ya da meyve suyu formunda da tüketilebiliyor. Ayrıca aronya dondurması ve yoğurdu üretmek üzere çalıştıklarını söyleyen Yalova İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, ürünün hali hazırdaki yüksek fiyatlarının ise geçici olduğunu söylüyor ve “Bu seneki fiyat dalgalanması bizi yanıltmasın. Aronya fiyatı ve arz-talep dengesi yeni oturan bir ürün” diyor.


Yorumlar
  • Mary Kent

    İŞİM İÇİN NASIL KREDİ ALDIM. Herkese merhaba, kredisini daha önce Steve Wilson Kredi firmasından almış kişilerin yorumlarını gördüm. Dürüst olmak gerekirse, bunun bir aldatmaca olduğunu düşündüm ve sonra onların tavsiyelerine dayanarak bir talepte bulunmaya karar verdim. Birkaç gün önce iş için talep ettiğim 7.500.000 TL tutarındaki şahsi banka hesabımda teyit ettim. Bu gerçekten iyi bir haber ve gerçek bir krediye ihtiyacı olan ve geri ödeme yapacak herkese e-posta yoluyla başvurmalarını tavsiye ettiğim için çok mutluyum: stevewilsonloanfirm@gmail.com veya LINE ID: 3091140693 Yasal kredi verenler var! Size borç verebilirler. Bay Steve Wilson ile iletişime geçin. E-posta: stevewilsonloanfirm@gmail.com SATIR Kimliği: 3091140693

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.