tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.11.2020

Ayaklar altından ihracat yollarına

ayaklar-altindan-ihracat-yollarina2.jpg

Antalya-Akseki’de doğadan topladığı bitkileri boyayarak çiçekçilik sektörüne kazandıran Vehbi Özdemir, hem bölgede kuru çiçek üretimini yeniden canlandırdı hem de yeni bir ihracat kalemi yarattı.

Yalnızca tarım arazileri değil, ormanlardan dağların doruklarına kadar doğal alanlar da ticari değeri olan pek çok bitkiye ev sahipliği yapıyor. Ancak doğadan özenle toplanan bu özel bitkilerin dışında bir de çoğunluğun dikkatini çekmeyen ve zamanla kuruyup ezilen envai çeşit otsu bitki de yaşıyor.

Ancak bugünlerde Toros dağlarında bu şekilde yetişen bitkilerin gözlerden ırak kaderi değişmeye başladı! Antalyalı bir tahıl üreticisi olan Vehbi Özdemir, Torosların dağlarından topladığı çeşitli bitkileri kurutup boyadıktan sonra albenisi yüksek birer süs bitkisi haline getirerek yepyeni bir ekonomik fayda yaratmayı başardı.

Kurt otu, solucan otu, pamuk otu, altın otu, bulgur otu, kuşdili otu, kılçık otu ve pampas dahil olmak üzere yaklaşık 50 farklı ot ve çiçek türünü toplayan Özdemir, bu bitkileri Antalya-Akseki’ye bağlı Cevizli mahallesinde bulunan tesiste önce kurutuyor, ardından da rengarenk boyalarla onlara bambaşka bir görüntü kazandırıyor.

ayaklar-altindan-ihracat-yollarina1.jpg

Piyasa yapay çiçeklere kalmıştı

Aslında Akseki ilçesi çiçekçilik sektörüne yabancı bir yer değil. Ancak bölgede 80’li yıllarda başlayan kuru çiçek üretimi ve ihracatı, 2004 yılında Çin’den başlayan yapay çiçek ithalatıyla birlikte adeta bıçak gibi kesilmişti. Özdemir’in ilk olarak 7 yıl önce başladığı boyalı çiçek üretimi ise bugün bölgede çiçek ihracatının yeniden başlamasını sağladı.

Yapay çiçeklerin piyasaya girmesinin ardından kuru çiçekçiliğin tarihe karışmaya başladığını söyleyen Özdemir, ailesiyle birlikte başlattığı girişim sayesinde bu süreci tersine çevirmenin mutluluğunu yaşıyor. İlk etapta yurtiçinden talep gördüklerini belirten Özdemir bir süre sonra Almanya, Hollanda, Rusya, Libya ve Katar gibi ülkelerden gelen taleple ihracatın başladığını anlatıyor.

Az bakım ile güzellik mümkün!

Özellikle Orta Toroslar ve Akseki yöresinin çiçekçilik adına çok zengin bir floraya sahip olduğuna dikkat çeken Ramazan Özdemir de bu girişim öyküsünün bir diğer kahramanı. 5 yıl süreyle çiçek tasarım eğitimi alarak bu alanda uzmanlaşan Özdemir, “Kurutulmuş çiçekler hem zarifliğiyle hem de az bakım gereksinimiyle iç mimari ve dekorasyonda büyük önem kazandı” diye konuşuyor.


Yorumlar
  • Dica Alexandru

    please put me in contact with the people trhat are selling the dried flowers.Thank you

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.