tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.11.2020

Zeytin okulu mezunlarını verdi

Zeytin okulu mezunlarını verdi!

Zeytin Mektebi projesi, ürünün tarihinden yetiştirme tekniklerine kadar pek çok eğitim konusunun yer aldığı çevrimiçi derslerle yüzlerce kişiyi zeytin tarımıyla tanıştırdı.

Anadolu coğrafyası tüm insanlığa mal olmuş en yaygın sebze, meyve ve tahıllardan en nadir rastlanan türlere kadar sayısız bitkinin anavatanı. Ancak bunların arasında tarihsel olarak en anıtsal niteliğe sahip, “kadim” sözcüğünü sonuna kadar hak eden bitki denildiğinde çoğunluğun aklına ilk önce zeytin geliyor.

Binlerce yıldır bu topraklarda kurulan uygarlıkların yaşam damarlarından olan zeytin, bugün de milyonlarca insanı beslerken binlerce üreticiyi de geçindirmeye devam ediyor.  Dayanıklılığıyla bilinen zeytin ağaçları, meyvesi ve gölgesini yıllar boyunca esirgemediği gibi aynı vefayı üreticisinden de bekliyor. Bu vefayı gösterebilmek için de zeytin tarımının inceliklerine hakim olmak gerekiyor.

Zeytin ve zeytinyağına dair her şey

İşte zeytin tarımına dair binyılların tecrübesine ve bilimin yol göstericiliğine dayanan bu bilgileri geniş bir kitleye ulaştırmak ve tarıma ilgi duyan bireyleri zeytin ile tanıştırmak için bir süre önce yeni bir proje başlatıldı. Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Antalya Tarım ve Orman Müdülüğü işbirliğinde hayata geçirilen Zeytin Mektebi, bir ay boyunca yaklaşık 500 kişiye kapsamlı bir eğitim verdi.

zeytin-okulu-mezunlarini-verdi1.jpg

“Zeytin ve zeytinyağına dair her şeyi öğrenin” sloganıyla başlatılan proje kapsamında internet üzerinden gerçekleştirilen eğitimlerde zeytin mitolojisinden tarihine kadar pek çok konunun yanı sıra, üretim sürecine dair budama, sulama, zararlı mücadelesi ve zeytinyağı üretimi gibi süreçler üzerine de pratik bilgiler paylaşıldı.

Sosyal medyada binlerce kişiye ulaştı

19 Ekim’de kapılarını açan ve Türkiye’nin yanı sıra ABD, Kıbrıs, İtalya, Almanya, İsviçre, Türkmenistan gibi ülkelerden dahil olan katılımcılarla birlikte uluslararası bir nitelik kazanan Zeytin Mektebi’nde bir ayın sonunda eğitimini tamamlayanlar girdikleri sınavın ardından birer katılım belgesi almaya hak kazandı.

Projenin gördüğü yoğun ilgi, YouTube üzerinden yayınlanan derslerin yaklaşık 20 bin kişiye ulaşması ile de farklı bir boyuta ulaşmış durumda. Zeytin Mektebi’nin ürüne ilişkin bugüne kadarki en kapsamlı çevrimiçi eğitim programı olduğunu söyleyen Antalya Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca, eğitime sosyal medya üzerinden katılanların da sınava tabi tutulmasını gündeme aldıklarını söylüyor.

Zeytine geri dönüş yaşanıyor

Son yıllarda hem ülke genelinde hem de Akdeniz bölgesinde zeytin üretimine yeniden ciddi bir yönelme yaşandığına dikkat çeken ATB Başkanı Ali Çandır ise, “Projenin düşündüğümüzden daha çok ilgi görmesi bizi hem şaşırttı hem de heyecanlandırdı. Bu eğitimler üreticimize ve zeytinle uğraşmak isteyen insanlarımıza ışık olacak” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.