tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.11.2020

Çekirge salgınında da ikinci dalga yaşanıyor!

Çekirge salgınında da ikinci dalga yaşanıyor!

Geçtiğimiz sezon Doğu Afrika’da son 25 yılın en büyük tarımsal kaybına yol açan çöl çekirgeleri bir kez daha tarım arazilerine yayılmaya başladı. Çekirgeler geniş bir alanda bitkisel üretimi tehdit ediyor

Bu yılın ilk yarısında Afrika’da hektarlarca araziyi istila eden ve pek çok ülkede tarımsal üretime büyük darbe vuran çöl çekirgeleri yeniden işbaşında! İlk olarak Doğu Afrika’da ortaya çıkan ve ilerleyen aylarda Orta Doğu’ya yayılarak Türkiye sınırlarına kadar ulaşan Schistocerca gregaria isimli zararlılya Etiyopya ve Kenya gibi ülkelerde yeniden kırmızı alarma basıldı.

Saatte 150 km ilerliyorlar

Geçtiğimiz sonbahar aylarında Somali ve Etiyopya’da başlayan çekirge istilası, bölgede son 25 yılın en büyük çekirge zararını yaşatarak gıda güvencesini tehdit eder boyuta ulaşmıştı. Bir gün içinde yaklaşık 150 kilometre yol kat edebilen çöl çekirgeleri, tüm dünyanın ani gelişen yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla boğuştuğu 2020’nin ilk aylarında kuzey bölgelere göç ederek tehdit alanını genişletmişti.

Bir kilometre karede 40-80 milyon üyenin bulunduğu bu dev çekirge sürüleri, tıpkı Covid-19 gibi sonbaharın gelmesiyle birlikte tarım alanlarını yeni bir istila dalgasıyla karşı karşıya bıraktı. Bu yeni “salgının” merkezi ise yine Etiyopya. Ülkedeki Jigjiga kentinde arazileri bir kez daha istila eden sürüler, bir günde tam 35 bin kişiye yetecek kadar gıdayı tüketerek ilerliyor.

“Yeni bir göç dalgasına hazır olun”

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Ekim ayında yaptığı açıklamada “Afrika boynuzu” olarak adlandırılan bölgenin yeni bir çekirge istilasının eğişinde olduğu uyarısında bulunmuştu. Kenya, Somali ve Yemen gibi ülkelerin de risk altında olduğunu belirten FAO uzmanları, çöl çekirgelerinin güneye doğru yeni bir göç dalgası oluşturabileceğini dile getiriyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.