tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.6.2020

Pamukta verim dijital tarımla artacak

pamukta-verim-dijital-tarimla-artacak2.jpg

Şanlıurfa’da yürütülen dijital tarım projesi ile pamukta aşırı su, gübre ve zirai ilaç kullanımının önüne geçilerek verimliliğin yüzde 20 arttırılması hedefleniyor.

Dijital devrim kendisini en çok iletişim alanında hissettirse de, başta tarım olmak üzere üretimin pek çok alanında kuralları baştan yazıyor. Türkiye tarımında da dijital teknolojilerin uygulama örnekler artarken, bir yandan bu alanda Ar-Ge çalışmaları da hız kazanmaya başladı. Güneydoğu Anadolu’da pamuk tarımını dönüştürmeye yönelik çalışmalar bunun en yeni örneği.

Boğaziçi ve Harran Üniversitesi’nden akademisyenlerin geliştirdiği dijital tarım projesi, pamuk üretimini hem daha verimli hem de daha sürdürülebilir hale getirmeyi hedefliyor. Harran ovasında yürütülen proje kapsamında, iklim istasyonları ve tarla sensörleri yardımıyla üretimin farklı evreleri dijitalleştirilerek daha az kaynakla daha çok üretim yapmanın yolları aranıyor.

Üretime dair tüm ayrıntılar kayıt altında

Projenin ilk adımı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın desteğiyle geçtiğimiz Şanlıurfa’da kurulan 10 dönümlük deneme arazisinde geçtiğimiz Aralık ayında atıldı. Uzman akademisyenlerin geliştirdiği yazılım ve teknolojiler, Mayıs ayında ekimi yapılan pamuk bitkilerinin gelişim süreçleri anbean takip ederek veri merkezine aktarmaya başladı.

pamukta-verim-dijital-tarimla-artacak1.jpg

Araziye kurulu sensörler, iklim istasyonu, drone ve uydu sistemi aracılığıyla toprak, su ve iklime dair tüm gerekli ayrıntılar dijital veriye dönüştürülüyor. Bu hassas takip ve veri oluşturmanın öncelikli amacı ise pamuk tarımında hem maliyeti arttırtan hem de verimliliği düşüren olan aşırı su, gübre ve zirai ilaç kullanımının önüne geçmek.

Sıkı takip hasatla da bitmeyecek

Eylül ayında yapılacak hasadın ardından çırçır fabrikasına doğru yola çıkacak pamuklara bu yolculukta da dijital takip sistemleri eşlik edecek. Tarla ekiminden fabrikaya kadarki süreç boyunca toplanan veriler analiz edilerek farklı alanlarda da kullanılabilecek modern tarım teknolojileri geliştirmeyi hedefleyen dijital bir yol haritası tasarlanacak.

Bugüne kadarki en kapsamlı proje

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Özertan,  pamuk tarımında dijitalleşmeyle birlikte yüzde 20 verim artışı hedeflediklerini söylüyor. “Türkiye’de daha önce tarımsal dijitalleşmenin öne çıktığı bu ölçekte ve detayda bir çalışma hayata geçmemişti” diyen Doç. Dr. Aslı Deniz Helvacıoğlu ise, “Projenin yenilikçi yönü kadar ekonomik ve çevresel katkıları da bizi heyecanlandırıyor” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.