tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.5.2020

Fındık üreticisi hasadı tek başına mı yapacak?

Fındık üreticisi hasadı tek başına mı yapacak?

Doğu Karadeniz’de çay hasadında kriz yaratan koronavirüs salgını fındığı da aynı şekilde etkileyecek. Üreticiler işgücü konusunda sorun yaşamamak için tedbir alınmasını istiyor.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle zor günler geçiren Doğu Karadeniz tarımında çaydan sonra bu kez de fındık hasadında işgücüne ulaşamama endişesi başladı. Ağustos ayında başlayacak hasat sürecinde bahçelerde çalışacak mevsimlik işçilerin bölgeye gelişinde sorun yaşanmaması için gözler Sağlık Bakanlığı’na çevrildi.

Başta Rize olmak üzere 4 ilde Mayıs ayının ortalarında başlayan çay hasadı öncesinde salgın nedeniyle büyük bir işgücü açığı oluşmuştu. Normal şartlarda yurtdışından gelen mevsimlik işçilerin sınırların kapatılması nedeniyle devre dışı kalması ve iller arası seyahatin kısıtlanmasıyla ürün toplayacak işçi bulmakta zorlanan üreticilerin talepleri sonucunda ek kararlar alınmıştı.

Çay hasadına gelenlerin kontrolü sürüyor

19 Mayıs’tan itibaren diğer illerde ikamet eden üretici ve ailelerinin çay hasadına katılmak için memleketlerine seyahat etmelerine belli sınırlar çerçevesinde izin verilmişti. 50 bini aşkın başvurduğu bu uygulama kapsamında Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun’a gelen kişiler il sınırlarında sağlık kontrollerine tabi tutulmaya başladı.

Ancak hasat için gelenlerin zorunlu olarak karantinaya tabi tutulması ve şu ana kadar yalnızca Rize’ye giriş yapan en az 15 kişide Covid-19 tespit edilmesi, hem bölgede salgının kontrolü hem de başlayan çay hasadı açısından endişelere neden oluyor. Henüz 2 aylık bir zaman olsa da, bölgedeki fındık üreticileri de benzer bir durumla karşılaşmak istemiyor.

findik-ureticisi-hasadi-tek-basina-mi-yapacak1.jpg

Gürcistan ve Güneydoğu Anadolu’dan geliyor

Fındık hasadında da Gürcistan’ın yanı sıra Güneydoğu Anadolu bölgesinden gelen mevsimlik tarım işçileri önemli yer tutuyor. Bu yıl içinde yurtdışından işçi gelmesini beklemediklerini söyleyen Ordu Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, yurtiçinden gelecek işgücü için ise alınacak önlemlerle birlikte düzenleme yapılmasını öneriyor.

Bir aile ne kadar ürün toplayabilir?

Ancak fındıkta bu yıl mesainin önemli bir kısmı üreticilere kalacak gibi görünüyor. Şu günlerde pek çok üretici ürün bakımı ve bitki besleme uygulamalarını kendi imkanlarıyla yürütüyor. Üreticilerin kendi imkanlarıyla fındık toplamasının işçi maliyetlerini düşüreceğini söyleyen Akça, “Bir aile yaklaşık 3 ton fındık çıkan bir bahçeyi rahatlıkla toplayabilir. Bu da 20-25 gün sürer” diyor.

Fındık da dalda kalmasın!

Çay hasadı için seyahat düzenlemelerinin yanı sıra yerel kuruluşlar da işgücü ihtiyacının bölge içinde sağlanması için çalışmalar başlatmıştı. Bunun bir benzeri de fındık için hazırlanıyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin “Fındık Dalda Kalmasın” projesi kapsamında üreticilerle tarım işçilerinin bir araya getirilmesine destek sağlanacak.

Fındık üreticileri ve tarım işçileri, 1 Haziran tarihinden itibaren 444 1 052 numaralı hat üzerinden başvuru yaparak projeye dahil olabilecek. Bu kapsamda ayrıca mevsimlik tarım işçilerinin sağlık kontrolleri ve fındık bahçelerinin dezenfeksiyonu da uzman ekipler tarafından gerçekleştirilecek.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.