tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.5.2020

Bu tarlada çalışan 7 bin lira kazanacak

bu-tarlada-calisan-7-bin-lira-kazanacak2.jpg

Yabancı işçilerin başı çektiği çay hasadında bu yıl Covid-19 önlemleri nedeniyle işgücü krizi yaşanıyor. Çayın tarlada kalmaması için ise farklı formüller devrede.

Doğu Karadeniz’de çay hasadına artık sayılı günler kaldı. Normal şartlarda mayıs ortalarına doğru tarım işçileriyle dolup taşmaya başlayan arazilerde ise endişe verici bir tenhalık hakim. Çay üreticileri, Covid-19 önlemleri nedeniyle bu yıl ülkeye giriş yapmayacak yabancı uyruklu işçilerin yerini nasıl dolduracaklarını düşünüyor.

40 bin çay işçisi devreden çıktı

Doğu Karadeniz’de Mayıs ayı itibariyle yaklaşık 1 milyon üretici ailesi çay hasadı için kolları sıvıyor. Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun’da yaklaşık 830 bin dekar alanda yapılan hasatta her yıl çoğu Gürcistan ve Azerbaycan’dan gelen 40 bine yakın tarım işçisi görev yapıyor. Ancak koronavirüs nedeniyle Mart ayından beri sınırların kapatılmış olması bu işgücünü devreden çıkarmış durumda.

Bu tarlada çalışan 7 bin lira kazanacak

Şehir dışındaki üreticiler de gelemiyor

Büyükşehirlerden hasat süreci için bu 4 ile giriş yapmak isteyen 100 bine yakın üretici de iller arası seyahat yasakları ile karşı karşıya. İllerde bulunan üreticiler geçtiğimiz ay “iş başa düştü” diyerek gübreleme ve budama uygulamalarını kendi güçleriyle yapmışlardı. Üreticiler aynı zamanda Çaykur’un bu yıl kampanyayı erken başlatıp süreyi uzun tutarak her gün çay almasını talep etmişlerdi.

Köy köy gezerek işçi aranıyor

Ancak üretim alanlarının genişliği düşünülürse, tüm bu yükü üretici ailelerinin tek başına üstlenmesi mümkün değil. Bunun için pek çok üretici bir araya gelip köy ve mahalleleri gezerek sezonluk çay işçisi arayışına girmiş durumda. Tartışılan bir diğer formül ise memleketlerine dönen öğrenciler ve Vefa Sosyal Destek Grupları.

Teklif cazip ama…

İşgücü eksikliği çay işçiliği ücretlerini de yükseltti. Ancak 250 TL günlük yevmiye, yani aylık 7 bin civarında maaş ve sosyal güvence teklifine karşın işçi bulunmakta zorlanılıyor. Üstelik yalnızca Rize’de İş-Kur’a kayıtlı yaklaşık 20 bin işsiz olmasına karşın… Bunun en önemli gerekçesi ise çay hasadının zorluğu olarak gösteriliyor.

bu-tarlada-calisan-7-bin-lira-kazanacak1.jpg

Çay toplamak herkesin harcı değil!

Üreticiler de çay toplamanın kolay bir iş olmadığına özellikle dikkat çekiyor. Daha çok Doğu Karadeniz bölgesinden çay toplamayı bilen bölge halkını harekete geçirmek istediklerini söyleyen Çay Üreticileri Dayanışma Derneği (ÇAYÜDAD) Başkanı Mustafa Mavi, Çay toplamayı öğrenmek kabiliyete bağlı. Bilen bir kişi günde 350-400 kg toplar. Bilmeyen biri için ise Mayıs ayı ancak hazırlık dönemi olabilir” diye konuşuyor

Bir çay işçisi nasıl para kazanıyor?

Çay işçiliğinde dört farklı yevmiye türü olduğunu söyleyen Mavi, “Birincisi 250 TL’den günlük ücretle çalışma. Bir diğeri kilosunu 1 TL’den toplama usulü. Yani günde 500 kg toplayan işçi 500 TL kazanabilir. Yarı yarıya hasat usulünde toplanan ürünün yarısı işçiye yarısı mal sahibine kalıyor. 3’te 1 usulünde ise örneğin 10 ton çay toplayan birinin elde edeceği 30 bin TL gelirin 20 bin TL’si kendisine kalıyor” diyor.

bu-tarlada-calisan-7-bin-lira-kazanacak3.jpg

Memlekete dönen öğrencilere çağrı

Rize’nin Fındıklı ilçesinde Ziraat Odası, Muhtarlar Derneği ve İlçe Kent Konseyi de sorunu çözmek için “Çayımız Tarlada Kalmasın” projesini başlattı. Bu kapsamda herkes kendi mahallesi ya da köyünde çalışırken, salgın nedeniyle memleketlerine dönen öğrenciler de hasada katılacak. Projenin üreticiye çay taban fiyatının üçte biri civarında maliyeti olacağı belirtiliyor.

Her aileden bir kişi istihdam edilebilir

“Gençlerimiz komşusunun çayını toplarken 6 ay sigortalı ve maaşlı olacak. Çay sürgün aralarında boş geçen aylarda ise bir kamu kurumunda ya da toplumsa işlerde görev alarak maaşı asgari ücretten yatırılacak” diyen Fındıklı Belediye Başkanı Şahin Çervatoğlu, “Böylece aynı zamanda her aileden bir kişiyi istihdam etme şansı doğabilir. Bu, il dışında olan ve çaylığının başına gelemeyen üreticilerimiz için de büyük bir kolaylık olacak” diye konuşuyor.


Yorumlar
  • Levent yazıcı

    İş arıyorum

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.