tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.5.2020

Çayda hasat için işçi havuzu oluşturulacak

cayda-hasat-icin-isci-havuzu-olusturulacak1.jpg

Doğu Karadeniz’de karantina önlemleri nedeniyle işgücü krizin yaşanan çayda hasat için kente belli sayıda üreticinin girmesine izin verilecek.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının tarımdaki sürekliliğe en çok etki ettiği ürünlerin başında çay geliyor. Mayıs ortası itibariyle başlamak üzere olan hasat sürecinde çay toplayacak binlerce işçi için arayışın sürdüğü Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun’da ürünlerin tarlada kalmaması için yeni bir formül devreye giriyor.

Kriz nasıl başladı?

Çayda işgücü krizi, salgın nedeniyle çoğu Gürcistan ve Azerbaycan’dan gelen 40 bine yakın yabancı işçinin bu yıl ülkeye giremeyecek olmasıyla başlamıştı. Hasat için memleketlerine dönecek olan yüz bin civarında üretici ise iller arası seyahat yasakları nedeniyle devre dışı kalmıştı.

830 bin dekara yayılan çay arazilerinde hasat yapacak işçi bulmak için bölgedeki üretici örgütleri harekete geçmişti. Ücretlerinin aylık 7 bin TL’ye kadar çıkmasına karşın işgücü eksikliğinin hala giderilemediği Doğu Karadeniz’de son olarak öğrencilerin de istihdam edileceği Çayımız Tarlada Kalmasın projesi başlatılmıştı.

cayda-hasat-icin-isci-havuzu-olusturulacak2.jpg

10 bin üretici gelecek, öğrenciler yevmiye usulü çalışacak

Hasada sayılı günler kala Tarım ve Orman, İçişleri ve Sağlık Bakanlığı’nın ilgili kuruluşlarla yaptığı toplantılardan ise yeni bir karar çıktı. Buna göre yaklaşık 10 bin çay üreticisinin arazisinin bulunduğu ile giriş yapmasına izin verilecek. Ancak bölgede salgının izlediği seyre göre bu kararın askıya alınabileceği uyarısı yapılıyor.

Söz konusu kentlerde çay hasadı için bir de “işçi havuzu” oluşturulacak. Mevcut işi salgın nedeniyle olumsuz etkilenen kişilerin yanı sıra memleketlerine dönen üniversite öğrencileri de bu yolla istihdam edilecek. Bu işçilerin memleketine dönemeyen üreticiler adına yevmiye usulü çalışacağı belirtiliyor.

Uzmanlardan sosyal mesafe uyarısı

Öte yandan, çay üretiminin ana üssü olan Rize’de son günlerde karantina ve sosyal mesafe kurallarının ihmal edildiğine dair söylemler ise dikkat çekiyor. Kentte sokakların kalabalıklaşmaya başladığını söyleyen Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Uğur Kostakoğlu, “Bu aşamada rehavete kapılıp tedbirleri elden bırakırsak ikinci dalga koronavirüs salgınını yaşamaktan kurtulamayız” diyor.

cayda-hasat-icin-isci-havuzu-olusturulacak3.jpg

Üretici 4 TL taban fiyatı istiyor

Çay hasadında yol haritasına dair ayrıntıların yanı sıra, 2020 yılı çay fiyatlarının da yarınki Bakanlar Kurulu toplantısıyla birlikte netleşip duyulması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl taban fiyatı kg başına 2,90 TL, destekleme miktarı ise 13 Kuruş olan çayda üreticilerin bu yıl en 4 TL taban fiyat talep ettiğini söyleyen Çay Üreticileri Dayanışma Derneği Mustafa Mavi, “Bu şekilde olursa üretici de mağdur olmaz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.