tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.5.2020

Çayda hasat için işçi havuzu oluşturulacak

cayda-hasat-icin-isci-havuzu-olusturulacak1.jpg

Doğu Karadeniz’de karantina önlemleri nedeniyle işgücü krizin yaşanan çayda hasat için kente belli sayıda üreticinin girmesine izin verilecek.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının tarımdaki sürekliliğe en çok etki ettiği ürünlerin başında çay geliyor. Mayıs ortası itibariyle başlamak üzere olan hasat sürecinde çay toplayacak binlerce işçi için arayışın sürdüğü Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun’da ürünlerin tarlada kalmaması için yeni bir formül devreye giriyor.

Kriz nasıl başladı?

Çayda işgücü krizi, salgın nedeniyle çoğu Gürcistan ve Azerbaycan’dan gelen 40 bine yakın yabancı işçinin bu yıl ülkeye giremeyecek olmasıyla başlamıştı. Hasat için memleketlerine dönecek olan yüz bin civarında üretici ise iller arası seyahat yasakları nedeniyle devre dışı kalmıştı.

830 bin dekara yayılan çay arazilerinde hasat yapacak işçi bulmak için bölgedeki üretici örgütleri harekete geçmişti. Ücretlerinin aylık 7 bin TL’ye kadar çıkmasına karşın işgücü eksikliğinin hala giderilemediği Doğu Karadeniz’de son olarak öğrencilerin de istihdam edileceği Çayımız Tarlada Kalmasın projesi başlatılmıştı.

cayda-hasat-icin-isci-havuzu-olusturulacak2.jpg

10 bin üretici gelecek, öğrenciler yevmiye usulü çalışacak

Hasada sayılı günler kala Tarım ve Orman, İçişleri ve Sağlık Bakanlığı’nın ilgili kuruluşlarla yaptığı toplantılardan ise yeni bir karar çıktı. Buna göre yaklaşık 10 bin çay üreticisinin arazisinin bulunduğu ile giriş yapmasına izin verilecek. Ancak bölgede salgının izlediği seyre göre bu kararın askıya alınabileceği uyarısı yapılıyor.

Söz konusu kentlerde çay hasadı için bir de “işçi havuzu” oluşturulacak. Mevcut işi salgın nedeniyle olumsuz etkilenen kişilerin yanı sıra memleketlerine dönen üniversite öğrencileri de bu yolla istihdam edilecek. Bu işçilerin memleketine dönemeyen üreticiler adına yevmiye usulü çalışacağı belirtiliyor.

Uzmanlardan sosyal mesafe uyarısı

Öte yandan, çay üretiminin ana üssü olan Rize’de son günlerde karantina ve sosyal mesafe kurallarının ihmal edildiğine dair söylemler ise dikkat çekiyor. Kentte sokakların kalabalıklaşmaya başladığını söyleyen Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Uğur Kostakoğlu, “Bu aşamada rehavete kapılıp tedbirleri elden bırakırsak ikinci dalga koronavirüs salgınını yaşamaktan kurtulamayız” diyor.

cayda-hasat-icin-isci-havuzu-olusturulacak3.jpg

Üretici 4 TL taban fiyatı istiyor

Çay hasadında yol haritasına dair ayrıntıların yanı sıra, 2020 yılı çay fiyatlarının da yarınki Bakanlar Kurulu toplantısıyla birlikte netleşip duyulması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl taban fiyatı kg başına 2,90 TL, destekleme miktarı ise 13 Kuruş olan çayda üreticilerin bu yıl en 4 TL taban fiyat talep ettiğini söyleyen Çay Üreticileri Dayanışma Derneği Mustafa Mavi, “Bu şekilde olursa üretici de mağdur olmaz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.