tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.5.2020

Çayda fiyat ve seyahat kararı

Çayda fiyat ve seyahat kararı

Alım fiyatı 3,27 TL olarak belirlenen çayda üreticiler memleketlerine dönmek için seyahat izni alarak 19 Mayıs’ta yola çıkmaya başlıyor.

Covid-19 salgını nedeniyle bu sezon işgücü kriziyle karşı karşıya kala çayda alım fiyatları açıklandı. Buna göre 2020 yılı için yaş çay alımı kilogram başına 3,27 TL üzerinden yapılacak. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi 13 Kuruş olarak belirlenen prim desteğiyle birlikte toplam miktar 3,40 TL’ye çıkacak.

Çay toplamak için işçi bulmakta zorlanan çay üreticilerine verilecek seyahat izninin ayrıntıları da netleşti. Buna göre arazilerinin bulunduğu ile gelerek hasada katılabilmek için 19 Mayıs günü gece yarısından itibaren yola çıkabilecek. Ancak bunun için izin belgesi ve bir dizi önleme uymak gerekiyor.

Seyahat başvurusu nasıl yapılacak?

Valiliklere gönderilen genelgeye göre, giriş-çıkış kısıtlaması bulunan illerde ikamet eden çay üreticileri ve müstahsilleri Seyahat İzin Belgesi alarak çay bahçelerinin bulunduğu ile gelebilecek. Elektronik ortamdan yapılacak belge başvuruları ise e-Devlet ve ALO 199 Vefa Destek Sistemi üzerinden gerçekleştirilecek.

cayda-fiyat-ve-seyahat-karari1.jpg

İzin belgesi tek yönlü olacak

Seyahat izni için başvuracak üreticilerin Çaykur’a kayıtlı olması gerekiyor. Aynı şekilde başvuru yapan kişi ve refakatinde olan kişilerin Covid-19 evde izolasyon sorgusunda bir sorun olmaması gerekiyor. Başvurunun kabul edilip edilmediğine dair SMS ile bilgilendirme yapılacak. Talepleri uygun görülen üreticiler için verilecek izin belgesi ise tek yön geçerli olacak ve gidilen ilde 30 gün kalınması esas alınacak.

Gidenler bu şartları kabul etmiş sayılacak

Çay müstahsillerinin ulaşımını sağlayacak kişiler ise 72 saat içinde geri dönebilecek. Üreticiler ise gittikleri ilde 14 gün boyunca çay arazisi ve çay teslim alanı dışında başka bir yerde bulunmayacaklarını, işlerini yürütürken sosyal izolasyon kurallarına uyacaklarını ve çay alım merkezlerinde maske takacaklarını taahhüt etmiş sayılacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.