tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.5.2020

Üç ay sonrasının lezzeti ekiliyor!

Üç ay sonrasının lezzeti ekiliyor!

Isparta’ya bağlı Deregümü köyünde 700 dekarda domates fidesi diken üreticiler, bu yıl ihracata dair endişeli olsalar da üretimden vazgeçmeyeceklerini söylüyor.

Havalar ısındıkça ısınıyor, güneş yüzünü esirgemekten vazgeçiyor, milyonlarca insan ise büyük bir sabırla daha özgür günlerin hayalini kuruyor. Yaz ayları geldiğinde yaşamın ne ölçüde “normalleşeceği” henüz belirsiz. Ama kesin olan bir şey var ki, sofraya gelecek taze sebze-meyvenin lezzetine yine doyum olmayacak!

15 bin ton domates hasat edilecek

Bunun garantisi, bitkisel üretime salgın koşullarında da canla başla devam edenler. Tıpkı Isparta’nın merkez ilçesine bağlı Deregümü köyündeki sebze üreticileri gibi. Bölgede yaklaşık 700 dekar örtülü alanda toplam 1,4 milyon domates fidesinin 25 Nisan’da başlayan dikim çalışmaları hala sürüyor.

Yaklaşık 1 hafta sonra sona erecek dikimlerinden ardından elbette ki iş bitmeyecek. Sulamadan gübrelemeye kadar tüm tarımsal süreçler Temmuz ayının ortasına tarihlenen hasat aşamasıyla sona gelecek. Deregümü’nde hasat edilmesi beklenen toplam domates rekoltesi ise 15 bin ton.

uc-ay-sonrasinin-lezzeti-ekiliyor1.jpg

Nüfusu üretim belirliyor

Deregümü Türkiye’de domatesle özdeşleşen üretim noktalarından biri. Köyün normalde 2 bin 500 olan nüfusu, yaz aylarında domates ve karanfil üretimi için buraya gelen tarım işçileriyle birlikte 3 bin 500’e kadar çıkıyor. İki ürünün de işlendiği tesislerde çalışan emekçilerle birlikte üretim sezonunda yaklaşık bin 500 kişiye istihdam sağlanıyor.

Yol haritası kalabalık

Deregümü’nde üretilen domateslerin yol haritası oldukça kalabalık. Ürünlerin yarısının başta büyükşehirler olmak üzere iç pazarda tüketiliyor. Diğer yarısı ise hem Avrupa hem de Ortadoğu’ya gönderiliyor. Ancak koronavirüs nedeniyle getirilen dış ticaret kısıtlamaları dış pazara dair belirsizlikleri de beraberinde getiriyor.

Endişe var ama vazgeçmek yok!

İhracat konusunda yaşadıkları endişeye karşın üretimden vazgeçmediklerini söyleyen Deregümü köyü muhtarı Ali Toprakçı, “Çünkü üretmeyen toplum aç kalmaya mahkumdur. Ülkemizde üretimin devam edeceğinden herkesin emin olmasını isteriz. İhracat da olursa ülkemizin ve şehrimizin ekonomisine katkı sağlarız” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.