tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.5.2020

Üç ay sonrasının lezzeti ekiliyor!

Üç ay sonrasının lezzeti ekiliyor!

Isparta’ya bağlı Deregümü köyünde 700 dekarda domates fidesi diken üreticiler, bu yıl ihracata dair endişeli olsalar da üretimden vazgeçmeyeceklerini söylüyor.

Havalar ısındıkça ısınıyor, güneş yüzünü esirgemekten vazgeçiyor, milyonlarca insan ise büyük bir sabırla daha özgür günlerin hayalini kuruyor. Yaz ayları geldiğinde yaşamın ne ölçüde “normalleşeceği” henüz belirsiz. Ama kesin olan bir şey var ki, sofraya gelecek taze sebze-meyvenin lezzetine yine doyum olmayacak!

15 bin ton domates hasat edilecek

Bunun garantisi, bitkisel üretime salgın koşullarında da canla başla devam edenler. Tıpkı Isparta’nın merkez ilçesine bağlı Deregümü köyündeki sebze üreticileri gibi. Bölgede yaklaşık 700 dekar örtülü alanda toplam 1,4 milyon domates fidesinin 25 Nisan’da başlayan dikim çalışmaları hala sürüyor.

Yaklaşık 1 hafta sonra sona erecek dikimlerinden ardından elbette ki iş bitmeyecek. Sulamadan gübrelemeye kadar tüm tarımsal süreçler Temmuz ayının ortasına tarihlenen hasat aşamasıyla sona gelecek. Deregümü’nde hasat edilmesi beklenen toplam domates rekoltesi ise 15 bin ton.

uc-ay-sonrasinin-lezzeti-ekiliyor1.jpg

Nüfusu üretim belirliyor

Deregümü Türkiye’de domatesle özdeşleşen üretim noktalarından biri. Köyün normalde 2 bin 500 olan nüfusu, yaz aylarında domates ve karanfil üretimi için buraya gelen tarım işçileriyle birlikte 3 bin 500’e kadar çıkıyor. İki ürünün de işlendiği tesislerde çalışan emekçilerle birlikte üretim sezonunda yaklaşık bin 500 kişiye istihdam sağlanıyor.

Yol haritası kalabalık

Deregümü’nde üretilen domateslerin yol haritası oldukça kalabalık. Ürünlerin yarısının başta büyükşehirler olmak üzere iç pazarda tüketiliyor. Diğer yarısı ise hem Avrupa hem de Ortadoğu’ya gönderiliyor. Ancak koronavirüs nedeniyle getirilen dış ticaret kısıtlamaları dış pazara dair belirsizlikleri de beraberinde getiriyor.

Endişe var ama vazgeçmek yok!

İhracat konusunda yaşadıkları endişeye karşın üretimden vazgeçmediklerini söyleyen Deregümü köyü muhtarı Ali Toprakçı, “Çünkü üretmeyen toplum aç kalmaya mahkumdur. Ülkemizde üretimin devam edeceğinden herkesin emin olmasını isteriz. İhracat da olursa ülkemizin ve şehrimizin ekonomisine katkı sağlarız” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında biyoenerjiyi tarımın gözünden inceleyen Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısını da okurlarına armağan ediyor.