tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.5.2020

Faydalı böcekler 1,5 ay sonra serbest!

Faydalı böcekler 1,5 ay sonra serbest!

Tarımsal mücadelede kullanılan faydalı böceklerin ithalatına getirilen yasağın kaldırıldığı açıklandı.

Tarımda “faydalı böcekler” olarak anılan biyolojik mücadele etmenleri (BME), canlı hayvan ithalatına getirilen yasaklar kapsamından çıkarıldı. Covid-19 salgınına karşı yürürlüğe giren yasağının başta örtü altı sebze ve mantar üretimi olmak üzere tarımsal verimliliği riske atmasından endişe ediliyordu.

16 Mart’ta alınan kararın ardından evcil ve diğer hayvan cinsleriyle birlikte tarımda kullanılan yararlı organizmaların da ülkeye girişi durdurulmuştu. Başta faydalı nematod türleri olmak üzere, zararlılara karşı doğal düşman olarak görev yapan BME’lere ulaşamayan bazı üreticiler kimyasal mücadeleye dönmeye başlamıştı.

Zamana karşı yarış!

Ancak Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Ürünleri Üreticileri ve Tedarikçileri Derneği’nin (BİOTED) girişimi ve Bilim Kurulu’nun tavsiyesi üzerine bu hatadan dönüldü. Özellikle hasat sürecinin devam ettiği kıyı kesimlerde devreye girmesi gereken faydalı böcekler, aynı zamanda yüksek kesimlerde başlayacak yeni dikimlere de yetişmiş oldu.

faydali-bocekler-1-5-ay-sonra-serbest1.JPG

Sektör zarar görse de toparlanacak

Konunun Sağlık Bakanlığı’nın da ilgi alanına girmesi nedeniyle yasağın kalkmasının zaman aldığını belirten BİOTED Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Ateş, “Yasağın devam ettiği yaklaşık 1,5 aylık sürede biyolojik ve biyoteknik mücadele sektörü elbette zarar gördü. Ancak yasağın kaldırılması tedarikçi firmalarla çiftçilere kısa sürede durumu toparlama şansı tanıdı” yorumunu yapıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa-Yenişehir'de su kaynakları ve tarım arazileri alarm veriyor. Tehlikenin bir boyutu kuraklık, diğeri ise madencilik projesi.

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Haziran ayında TBMM’ye sunulması beklenen 33 maddelik torba yasa, tarımsal amaçlı arazi kullanımına dair değişiklikler öngörüyor.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Covid-19 sürecinde üreticilerin taleplerine ayıran tarlasera, Koruma&Besleme ekini de okurlarıyla buluşturuyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?