tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.5.2020

Faydalı böcekler 1,5 ay sonra serbest!

Faydalı böcekler 1,5 ay sonra serbest!

Tarımsal mücadelede kullanılan faydalı böceklerin ithalatına getirilen yasağın kaldırıldığı açıklandı.

Tarımda “faydalı böcekler” olarak anılan biyolojik mücadele etmenleri (BME), canlı hayvan ithalatına getirilen yasaklar kapsamından çıkarıldı. Covid-19 salgınına karşı yürürlüğe giren yasağının başta örtü altı sebze ve mantar üretimi olmak üzere tarımsal verimliliği riske atmasından endişe ediliyordu.

16 Mart’ta alınan kararın ardından evcil ve diğer hayvan cinsleriyle birlikte tarımda kullanılan yararlı organizmaların da ülkeye girişi durdurulmuştu. Başta faydalı nematod türleri olmak üzere, zararlılara karşı doğal düşman olarak görev yapan BME’lere ulaşamayan bazı üreticiler kimyasal mücadeleye dönmeye başlamıştı.

Zamana karşı yarış!

Ancak Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Ürünleri Üreticileri ve Tedarikçileri Derneği’nin (BİOTED) girişimi ve Bilim Kurulu’nun tavsiyesi üzerine bu hatadan dönüldü. Özellikle hasat sürecinin devam ettiği kıyı kesimlerde devreye girmesi gereken faydalı böcekler, aynı zamanda yüksek kesimlerde başlayacak yeni dikimlere de yetişmiş oldu.

faydali-bocekler-1-5-ay-sonra-serbest1.JPG

Sektör zarar görse de toparlanacak

Konunun Sağlık Bakanlığı’nın da ilgi alanına girmesi nedeniyle yasağın kalkmasının zaman aldığını belirten BİOTED Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Ateş, “Yasağın devam ettiği yaklaşık 1,5 aylık sürede biyolojik ve biyoteknik mücadele sektörü elbette zarar gördü. Ancak yasağın kaldırılması tedarikçi firmalarla çiftçilere kısa sürede durumu toparlama şansı tanıdı” yorumunu yapıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.