tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.4.2020

Yararlı böcekler de Türkiye’ye giremiyor!

faydali-bocekler-de-turkiye-ye-giremiyor2.jpg

Covid-19 nedeniyle canlı hayvan ithalatına getirilen yasaklar biyolojik mücadelede kullanılan organizmaları da kapsıyor. Üreticiler kalite ve verimin düşmemesi için kararın gözden geçirilmesi gerektiğini söylüyor.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının kontrol altına alınması için ticarete getirilen tedbirler arasında ilk sıralarda canlı hayvan ithalatının ertelenmesi bulunuyor. Ancak 16 Mart tarihinde alınan bu karar yalnızca hayvancılık ya da evcil hayvan sektörünü değil bitkisel üretimi de farklı bir yönden etkilemeye başladı.

Bunun nedeni, alınan bu yasaklama kararının biyolojik mücadelenin asli aracı olan yararlı organizmaları da kapsamış olması. “Biyolojik mücadele etmeni” (BME) sınıfına giren ve “yararlı böcek” olarak bilinen bu canlıların ülkeye girişinin durması ürün verimliliği ve kalitesini tehlikeye atıyor.

Karar acilen gözden geçirilmeli

Başta nematod türleri olmak üzere zararlılara karşı mücadeleyi üstlenen faydalı böcekler, bitki koruma faaliyetlerinde pestisitlere, yani kimyasal mücadele araçlarına alternatif ya da tamamlayıcı olarak kullanılıyor. Son yıllarda giderek daha çok üretici tarafından kullanılan bu canlıları tedarik edemeyen üreticiler kararın acil olarak gözden geçirilmesini talep ediyor.

faydali-bocekler-de-turkiye-ye-giremiyor1.jpg

Üreticiler pestisite dönmek zorunda kalıyor

Son haftalarda bazı tarımsal faaliyetlerin yürütülmesinde sorunlar yaşanmaya başladığını söyleyen Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Ürünleri Üreticileri ve Tedarikçileri Derneği (BİOTED) Başkanı Ahmet Özgür Ateş, biyolojik mücadele sistemiyle sezona başlan bazı üreticilerin bu durum karşısında kimyasal ilaca dönmek zorunda kaldığını belirtiyor.

Türkiye dışında ticaret hala sürüyor

Ateş, Türkiye’de de “bitki koruma ürünü” olarak ruhsatlandırılan bu faydalı böceklerin tüm dünyadaki üretim ve ticaretinin Covid-19’a rağmen hız kesmeden sürdüğüne dikkat çekiyor. “Üreticilerle yapılan sözleşmeler sıkıntılı bir sürece girdi, yeni sezon için de sözleşme yapılamadı” diyen Ateş, ithalatın yeniden başlatılması için Tarım ve Orman Bakanlığı’na başvurduklarını söylüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.