tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.4.2020

Yararlı böcekler de Türkiye’ye giremiyor!

faydali-bocekler-de-turkiye-ye-giremiyor2.jpg

Covid-19 nedeniyle canlı hayvan ithalatına getirilen yasaklar biyolojik mücadelede kullanılan organizmaları da kapsıyor. Üreticiler kalite ve verimin düşmemesi için kararın gözden geçirilmesi gerektiğini söylüyor.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının kontrol altına alınması için ticarete getirilen tedbirler arasında ilk sıralarda canlı hayvan ithalatının ertelenmesi bulunuyor. Ancak 16 Mart tarihinde alınan bu karar yalnızca hayvancılık ya da evcil hayvan sektörünü değil bitkisel üretimi de farklı bir yönden etkilemeye başladı.

Bunun nedeni, alınan bu yasaklama kararının biyolojik mücadelenin asli aracı olan yararlı organizmaları da kapsamış olması. “Biyolojik mücadele etmeni” (BME) sınıfına giren ve “yararlı böcek” olarak bilinen bu canlıların ülkeye girişinin durması ürün verimliliği ve kalitesini tehlikeye atıyor.

Karar acilen gözden geçirilmeli

Başta nematod türleri olmak üzere zararlılara karşı mücadeleyi üstlenen faydalı böcekler, bitki koruma faaliyetlerinde pestisitlere, yani kimyasal mücadele araçlarına alternatif ya da tamamlayıcı olarak kullanılıyor. Son yıllarda giderek daha çok üretici tarafından kullanılan bu canlıları tedarik edemeyen üreticiler kararın acil olarak gözden geçirilmesini talep ediyor.

faydali-bocekler-de-turkiye-ye-giremiyor1.jpg

Üreticiler pestisite dönmek zorunda kalıyor

Son haftalarda bazı tarımsal faaliyetlerin yürütülmesinde sorunlar yaşanmaya başladığını söyleyen Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Ürünleri Üreticileri ve Tedarikçileri Derneği (BİOTED) Başkanı Ahmet Özgür Ateş, biyolojik mücadele sistemiyle sezona başlan bazı üreticilerin bu durum karşısında kimyasal ilaca dönmek zorunda kaldığını belirtiyor.

Türkiye dışında ticaret hala sürüyor

Ateş, Türkiye’de de “bitki koruma ürünü” olarak ruhsatlandırılan bu faydalı böceklerin tüm dünyadaki üretim ve ticaretinin Covid-19’a rağmen hız kesmeden sürdüğüne dikkat çekiyor. “Üreticilerle yapılan sözleşmeler sıkıntılı bir sürece girdi, yeni sezon için de sözleşme yapılamadı” diyen Ateş, ithalatın yeniden başlatılması için Tarım ve Orman Bakanlığı’na başvurduklarını söylüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa-Yenişehir'de su kaynakları ve tarım arazileri alarm veriyor. Tehlikenin bir boyutu kuraklık, diğeri ise madencilik projesi.

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Haziran ayında TBMM’ye sunulması beklenen 33 maddelik torba yasa, tarımsal amaçlı arazi kullanımına dair değişiklikler öngörüyor.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Covid-19 sürecinde üreticilerin taleplerine ayıran tarlasera, Koruma&Besleme ekini de okurlarıyla buluşturuyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?