tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.4.2020

Hafta sonu tarım alanları boş mu kalacak?

Hafta sonu tarım alanları boş mu kalacak?

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen 31 ilde, hasat faaliyetinin devam etmesi gereken tarım alanlarında çalışanlar istisna olacak.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı 30 büyükşehir ile Zonguldak’ta 2 gün süreyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Pazar günü gece yarısına kadar geçerli olacak yasak süresince sağlık kuruluşları, eczaneler, fırınlar dahil olmak üzere kritik noktada bulunan kurumlar ise faal olacak.

Bu gece 24:00 itibariyle başlayan ve 48 saat sürecek sokağa çıkma yasağı tarım alanlarında ise kısmen geçerli olacak. İçişleri Bakanlığı’nın duyurusuna göre “Bozulma riski bulunan tarım ve hayvancılık ürünlerinin hasadında çalışacak olanlar” yasak uygulamasına tabi olmayacak.

Yasak tarım işçilerini de kapsayacak mı?

Ürün ve/veya malzemelerin naklinde, lojistiğinde, yurtiçi ve yurtdışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar, hayvan çiftliği ve bakım merkezleri ile birlikte soğuk hava depolarında çalışması zorunlu bulunanlar da “istisna kapsamında olan vatandaşlar” arasında sayıldı.

ureticiler-koronavirus-kalkani-bekliyor.jpg

3 Nisan’da yine 31 ilde şehre giriş-çıkışlar yasaklanmıştı. 3 gün sonra ise tarım işçilerinin iller arası seyahati Valilik iznine bağlanmış ve sağlık kontrolü zorunlu hale getirilmişti. Son alınan kararla birlikte bu iller arası ulaşım yasağının tarım işçilerini de kapsayıp kapsamayacağına dair net bir açıklama henüz mevcut değil.

Turfanda sebzede hasat devam ediyor

Yasağın geçerli olacağı iller şöyle sıralanıyor: Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak.

Bölgelere göre değişmekle söz konusu illerde özellikle turfanda üretilen sebzelerde hasat yoğun şekilde devam ediyor. Hasadı süren ürünler arasında örtü altı kabak ve biberin yanı sıra yeşil soğan, marul, bezelye, bakla gibi ürünler bulunuyor.  


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.