tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.4.2020

Hafta sonu tarım alanları boş mu kalacak?

Hafta sonu tarım alanları boş mu kalacak?

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen 31 ilde, hasat faaliyetinin devam etmesi gereken tarım alanlarında çalışanlar istisna olacak.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı 30 büyükşehir ile Zonguldak’ta 2 gün süreyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Pazar günü gece yarısına kadar geçerli olacak yasak süresince sağlık kuruluşları, eczaneler, fırınlar dahil olmak üzere kritik noktada bulunan kurumlar ise faal olacak.

Bu gece 24:00 itibariyle başlayan ve 48 saat sürecek sokağa çıkma yasağı tarım alanlarında ise kısmen geçerli olacak. İçişleri Bakanlığı’nın duyurusuna göre “Bozulma riski bulunan tarım ve hayvancılık ürünlerinin hasadında çalışacak olanlar” yasak uygulamasına tabi olmayacak.

Yasak tarım işçilerini de kapsayacak mı?

Ürün ve/veya malzemelerin naklinde, lojistiğinde, yurtiçi ve yurtdışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar, hayvan çiftliği ve bakım merkezleri ile birlikte soğuk hava depolarında çalışması zorunlu bulunanlar da “istisna kapsamında olan vatandaşlar” arasında sayıldı.

ureticiler-koronavirus-kalkani-bekliyor.jpg

3 Nisan’da yine 31 ilde şehre giriş-çıkışlar yasaklanmıştı. 3 gün sonra ise tarım işçilerinin iller arası seyahati Valilik iznine bağlanmış ve sağlık kontrolü zorunlu hale getirilmişti. Son alınan kararla birlikte bu iller arası ulaşım yasağının tarım işçilerini de kapsayıp kapsamayacağına dair net bir açıklama henüz mevcut değil.

Turfanda sebzede hasat devam ediyor

Yasağın geçerli olacağı iller şöyle sıralanıyor: Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak.

Bölgelere göre değişmekle söz konusu illerde özellikle turfanda üretilen sebzelerde hasat yoğun şekilde devam ediyor. Hasadı süren ürünler arasında örtü altı kabak ve biberin yanı sıra yeşil soğan, marul, bezelye, bakla gibi ürünler bulunuyor.  


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa-Yenişehir'de su kaynakları ve tarım arazileri alarm veriyor. Tehlikenin bir boyutu kuraklık, diğeri ise madencilik projesi.

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Haziran ayında TBMM’ye sunulması beklenen 33 maddelik torba yasa, tarımsal amaçlı arazi kullanımına dair değişiklikler öngörüyor.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Covid-19 sürecinde üreticilerin taleplerine ayıran tarlasera, Koruma&Besleme ekini de okurlarıyla buluşturuyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?