tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.4.2020

Tarım işçilerine sağlık kontrolü zorunluluğu

Tarım işçilerine sağlık kontrolü zorunluluğu

Tarım alanlarında Covid-19 salgınının yayılımını önlemek için tarım işçilerinin ulaşım ve barınma koşullarına ek düzenlemeler yapıldı.

Yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı tarım işçilerinin yolculuk ve konaklama koşullarına dair alınan ek önlemleri açıkladı. Buna göre il dışından işçi getirmenin yanı sıra ulaşım ve çadır düzenine kadar pek çok konu Valilik izinlerine bağlandı.

Salgınının tarım arazilerinde yayılımını önlemek için geçtiğimiz hafta 81 ilin Valiliklerine gönderilen talimatta alınacak önlemler sıralanmış ve mevsimlik tarım işçilerinin ulaşımının yanı sıra çalışma ve barınma alanlarına da sıkı denetim getirilmişti.

İki Valiliğin ortak kararı gerekiyor

Virüste vaka sayılarının artmaya devam ettiği, bir yandan da Nisan ayının gelmesiyle tarımsal faaliyetin giderek yoğunlaştığı şu günlerde alınan tedbirlere yenileri eklendi. Buna göre, üreticilerin işgücü ihtiyacını il içinde karşılayamadığı durumlarda bu ihtiyacı yalnızca Valilik izni alarak il dışından giderebilecek.

tarim-iscilerine-saglik-kontrolu-zorunlulugu1.jpg

Söz konusu işçilerin bulunduğu il olarak belirlenen “çıkış ili” ile gidecekleri “varış ili”nin Valiliklerinin ortaklaşa belirleyecekleri zamanda yola çıkabilecek. Ayrıca harekete geçilmeden önce sağlık kontrolü yapılarak seyahat edecek tüm kişilerin sağlık kayıtları kontrol edilecek.

Mesafe ve dezenfeksiyon zorunlu

Mevsimlik işçilerin konaklayacakları tesis, konteynır ya da çadırların aralarında en az 1,5 metre olması da zorunlu hale geldi. Kişiler arası mesafenin en az 1,5 metre, havalandırılamayan alanlarda ise en az 3 metre olması ve konaklanılan alanların yerel yönetim tarafından düzenli olarak dezenfekte edilmesi gerekiyor.

Alınan tüm önlemler ise Her ilde Vali başkanlığında kamu kurumu ve meslek odası temsilcilerinin yer alacağı komisyonlar tarafından takip edilecek.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.