tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.4.2020

Tarım işçilerine sağlık kontrolü zorunluluğu

Tarım işçilerine sağlık kontrolü zorunluluğu

Tarım alanlarında Covid-19 salgınının yayılımını önlemek için tarım işçilerinin ulaşım ve barınma koşullarına ek düzenlemeler yapıldı.

Yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı tarım işçilerinin yolculuk ve konaklama koşullarına dair alınan ek önlemleri açıkladı. Buna göre il dışından işçi getirmenin yanı sıra ulaşım ve çadır düzenine kadar pek çok konu Valilik izinlerine bağlandı.

Salgınının tarım arazilerinde yayılımını önlemek için geçtiğimiz hafta 81 ilin Valiliklerine gönderilen talimatta alınacak önlemler sıralanmış ve mevsimlik tarım işçilerinin ulaşımının yanı sıra çalışma ve barınma alanlarına da sıkı denetim getirilmişti.

İki Valiliğin ortak kararı gerekiyor

Virüste vaka sayılarının artmaya devam ettiği, bir yandan da Nisan ayının gelmesiyle tarımsal faaliyetin giderek yoğunlaştığı şu günlerde alınan tedbirlere yenileri eklendi. Buna göre, üreticilerin işgücü ihtiyacını il içinde karşılayamadığı durumlarda bu ihtiyacı yalnızca Valilik izni alarak il dışından giderebilecek.

tarim-iscilerine-saglik-kontrolu-zorunlulugu1.jpg

Söz konusu işçilerin bulunduğu il olarak belirlenen “çıkış ili” ile gidecekleri “varış ili”nin Valiliklerinin ortaklaşa belirleyecekleri zamanda yola çıkabilecek. Ayrıca harekete geçilmeden önce sağlık kontrolü yapılarak seyahat edecek tüm kişilerin sağlık kayıtları kontrol edilecek.

Mesafe ve dezenfeksiyon zorunlu

Mevsimlik işçilerin konaklayacakları tesis, konteynır ya da çadırların aralarında en az 1,5 metre olması da zorunlu hale geldi. Kişiler arası mesafenin en az 1,5 metre, havalandırılamayan alanlarda ise en az 3 metre olması ve konaklanılan alanların yerel yönetim tarafından düzenli olarak dezenfekte edilmesi gerekiyor.

Alınan tüm önlemler ise Her ilde Vali başkanlığında kamu kurumu ve meslek odası temsilcilerinin yer alacağı komisyonlar tarafından takip edilecek.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.