tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.4.2020

Tarım işçilerine sağlık kontrolü zorunluluğu

Tarım işçilerine sağlık kontrolü zorunluluğu

Tarım alanlarında Covid-19 salgınının yayılımını önlemek için tarım işçilerinin ulaşım ve barınma koşullarına ek düzenlemeler yapıldı.

Yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı tarım işçilerinin yolculuk ve konaklama koşullarına dair alınan ek önlemleri açıkladı. Buna göre il dışından işçi getirmenin yanı sıra ulaşım ve çadır düzenine kadar pek çok konu Valilik izinlerine bağlandı.

Salgınının tarım arazilerinde yayılımını önlemek için geçtiğimiz hafta 81 ilin Valiliklerine gönderilen talimatta alınacak önlemler sıralanmış ve mevsimlik tarım işçilerinin ulaşımının yanı sıra çalışma ve barınma alanlarına da sıkı denetim getirilmişti.

İki Valiliğin ortak kararı gerekiyor

Virüste vaka sayılarının artmaya devam ettiği, bir yandan da Nisan ayının gelmesiyle tarımsal faaliyetin giderek yoğunlaştığı şu günlerde alınan tedbirlere yenileri eklendi. Buna göre, üreticilerin işgücü ihtiyacını il içinde karşılayamadığı durumlarda bu ihtiyacı yalnızca Valilik izni alarak il dışından giderebilecek.

tarim-iscilerine-saglik-kontrolu-zorunlulugu1.jpg

Söz konusu işçilerin bulunduğu il olarak belirlenen “çıkış ili” ile gidecekleri “varış ili”nin Valiliklerinin ortaklaşa belirleyecekleri zamanda yola çıkabilecek. Ayrıca harekete geçilmeden önce sağlık kontrolü yapılarak seyahat edecek tüm kişilerin sağlık kayıtları kontrol edilecek.

Mesafe ve dezenfeksiyon zorunlu

Mevsimlik işçilerin konaklayacakları tesis, konteynır ya da çadırların aralarında en az 1,5 metre olması da zorunlu hale geldi. Kişiler arası mesafenin en az 1,5 metre, havalandırılamayan alanlarda ise en az 3 metre olması ve konaklanılan alanların yerel yönetim tarafından düzenli olarak dezenfekte edilmesi gerekiyor.

Alınan tüm önlemler ise Her ilde Vali başkanlığında kamu kurumu ve meslek odası temsilcilerinin yer alacağı komisyonlar tarafından takip edilecek.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa-Yenişehir'de su kaynakları ve tarım arazileri alarm veriyor. Tehlikenin bir boyutu kuraklık, diğeri ise madencilik projesi.

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Haziran ayında TBMM’ye sunulması beklenen 33 maddelik torba yasa, tarımsal amaçlı arazi kullanımına dair değişiklikler öngörüyor.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Covid-19 sürecinde üreticilerin taleplerine ayıran tarlasera, Koruma&Besleme ekini de okurlarıyla buluşturuyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?