tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.3.2020

Tarım işçilerinin ulaşımına sıkı kontrol getirildi

Tarım işçilerinin ulaşımına sıkı kontrol getirildi

İçişleri Bakanlığı, koronavirüsün üreticiler ve tarım işçileri arasında yayılımını önlemek için tüm illere “çok acele” notuyla talimat gönderdi.

Koronavirüs salgını yalnızca kalabalık kent merkezlerini değil kırsal alanları da tehdit ediyor. Son 2 günde bazı beldelerin karantina altına alınması bunun ilk göstergesi oldu. Peki tarım işletmelerinde, seralarda ya da tarlalarda üreticiler, tarım işçileri salgından nasıl korunacak?

tarlasera.com tarım alanında çalışanların alabileceği temel önlemleri sayfalarına taşımıştı. Ancak bu bireysel ve kolektif önlemler tek başına yeterli değil. Hem salgının üretim zincirin bu ilk halkasında yayılmaması, hem de üretiminin normal seyrinde devam etmesi için sıkı bir “koronavirüs planı” gerekli.

Tarım işçilerinin ulaşımı takip edilecek

Tarım alanlarına dair sağlık önlemlerini içeren ilk resmi duyuru İçişleri Bakanlığı tarafından yapıldı. “Çok acele” uyarısıyla Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve tüm Valiliklerine gönderilen talimatta, özellikle mevsimlik işçilerin durumuna vurgu yapıldı.

tarim-iscilerinin-ulasimina-siki-kontrol-getirildi1.jpg

Tarımsal üretimde çalışanların barınma ve çalışma alanlarının İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri tarafından sürekli olarak kontrol edilmesini öngören talimatta, “Virüsün bulaşma riski yüksek olduğu değerlendirilen alanlarda Sağlık İl Müdürleri ile koordineli çalışılması” uyarısı yapılıyor.

Araziye erişim kısıtlanmamalı

Tarım işçilerinin ulaşım koşullarının hem virüsün yayılımı hem de trafik yönünden takip edilmesi gerektiğini belirtilirken, alınan tedbirlerin “Çiftçilerin üretim alanına erişimini kısıtlamayacak ve hasat edilen ürünlerle tarımsal girdilerin pazara ulaşımını engellemeyecek şekilde” yürütülmesi talimatı verildi.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kırmızı ıspanak geçmişi geri getirebilir mi?

Kırmızı ıspanak geçmişi geri getirebilir mi?

Bundan yaklaşık bir asır önce ıspanak adeta bir “gıda efsanesi”ydi. Öyle ki çocukların en sevdiği yiyecekler arasında dondurmadan hemen sonra geliyordu! 2006’daki E. coli salgını sonrası büyük bir düşüş yaşayan ıspanak pazarı bugünlerde yeni bir maceraya hazırlanıyor.

Limon üreticileri yollara döküldü!

Limon üreticileri yollara döküldü!

Limonda ihracat yasağına tepki gösteren üreticiler D-400 karayolunu trafiğe kapatarak sorunun acilen çözülmesini talep etti.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Covid-19 sürecinde üreticilerin taleplerine ayıran tarlasera, Koruma&Besleme ekini de okurlarıyla buluşturuyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?